Může mě zaměstnavatel odvolat z dovolené?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl JUDr. Pavel Kučina.

Pracuji v jedné firmě už přes rok a před koncem roku mi zbývalo ještě 12 dní dovolené. Dovolenou jsem si chtěla vybrat, což bylo schváleno a podepsáno mým zaměstnavatelem. Jelikož provozní důvody vyžadovaly mou přítomnost, prvních pět dní jsem o své dovolené chodila do práce. Poslední týden jsem byla doma, ale můj zaměstnavatel opět chtěl, abych šla do práce. Odmítla jsem s tím, že mám nárok na nějaký odpočinek. Na to mi můj nadřízený sdělil, že mi může nařídit povinně nástup do práce během dovolené, i když jsem tam chodila o své dovolené i předtím. Je to tak správně? Může mi toto nařídit nebo mi zrušit dovolenou?

Popisovaná situace je velice nestandardní a odporující zákonu. Zaměstnanec má nárok na dovolenou zaručen zákoníkem práce. Podmínky čerpání dovolené jsou zde přesně vymezeny. I když zákoník práce opustil pojem „dovolená na zotavenou“, materiální význam pojmu „dovolená“ se tím nemění. Je jen na zaměstnanci, jak dobu dovolené využije. Bude-li i v době dovolené docházet o své vůli a případně se souhlasem zaměstnavatele do zaměstnání (z něhož nárok na dovolenou čerpá), je to jeho svobodné rozhodnutí. V takovém případě se ale nejedná o výkon práce.

Není však přípustné, aby zaměstnavatel v době, kdy zaměstnanec čerpá dovolenou, na něm požadoval, aby docházel do zaměstnání. Pokud se nutnost účasti zaměstnance v zaměstnání vyskytne v průběhu čerpání dovolené, pomýšlí zákoník práce na takovou situaci v ustanovení § 217 odst. 3, ze kterého vyplývá, že zaměstnavatel může zaměstnance z dovolené odvolat. Odvolání z dovolené má účinek ukončení čerpání dovolené. A pokud v důsledku odvolání z dovolené vznikly zaměstnanci bez jeho zavinění nějaké náklady (např. cestovné z místa dovolené), je zaměstnavatel povinen zaměstnanci tyto náklady nahradit.

Bylo-li zaměstnanci odvoláním z dovolené znemožněno vyčerpat dovolenou do konce kalendářního roku, je zaměstnavatel povinen určit ji zaměstnanci tak, aby byla vyčerpána nejpozději do konce následujícího kalendářního roku.

Autor článku: 

Komentáře

OIP

07.02.2012 - 08:22 Josef Gajdošík
A tady je místo pro kontrolní orgány, které toto nechtějí vidět... jev u některých firem, zcela normální... a také se nebojí. Obávám se, že je to na dlouhý čas poslední příspěvek, dovedu čas využít smysluplněji.... :(

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail