Musím souhlasit s přesunem na jinou provozovnu?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Musím souhlasit s přesunem na jinou provozovnu, když zaměstnavatel ruší jednu ze svých provozoven - mé pracoviště, i když je to pro mě z hlediska vzdálenosti, času a nákladů na cestování nemožné? Pokud ano, co se stane, když na novou provozovnu nebudu docházet? Pokud dostanu od zaměstnavatele výpověď z důvodu zrušení provozovny s dvou měsíční výpovědní lhůtou a odstupným, kam mám chodit do práce, když moje pracoviště bude zavřené?

Záleží na tom, co máte uvedeno v pracovní smlouvě, zejména tedy jak tam máte specifikováno místo výkonu práce. Jestli tam máte uvedeno místo výkonu práce přesně adresou sídla provozovny, která se bude nyní rušit, pak ano, máte pravdu, zaměstnavatel nemůže dodržet podmínky pracovní smlouvy, ke změně pracovní smlouvy Vás donutit nemůže a pak je dán výpovědní důvod z organizačních důvodů s právem na odstupné.

Pokud ale máte v pracovní smlouvě sjednáno místo výkonu práce nějak obecněji (např. názvem obce)  a sídlo nové provozovny bude v rámci sjednaného místa výkonu práce, tedy v rámci sjednané obce, pak se o žádnou organizační změnu nejedná a Vy i nadále jste povinen vykonávat práci, byť v nové provozovně. To je v praxi velký problém při sjednávání pracovních smluv v Praze. Pokud zaměstnanec má obecně sjednáno místo výkonu práce Praha, pak se o žádnou organizační změnu nejedná, jestli zaměstnavatel mění své sídlo z Prahy 3 na Prahu 4 nebo dokonce na Prahu 12.

Proto Vám doporučuji podívat se do pracovní smlouvy, jak tam máte sjednáno místo výkonu práce a podle toho dále jednat se zaměstnavatelem. Jednostranně odmítnout práci v nové provozovně nedoporučuji, zaměstnavatel by to mohl považovat za porušení předpisů vztahujících se k Vámi vykonávané práci nebo dokonce za zvlášť hrubé porušení pracovní kázně (když by nastala i absence) a mohl by s Vámi skončit pracovní poměr okamžitě. Toto řešení však nedoporučuji, proto tomu předejděte a snažte se se zaměstnavatelem jednat, nakonec třeba i jednat o skončení pracovního poměru dohodou. Okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele však není dobré, minimálně by Vás stihl „trest“ v podobě toho, že byste nedostal od úřadu práce podporu v nezaměstnanosti.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail