Musí sezónní pracovníci na dohody každý rok znovu na prohlídku?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla MUDr. Beatrica Dlouhá.

Každé léto přijímáme do aquaparku pracovníky na dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr. Mají pokaždé nový nástup. Musí vždy projít vstupní prohlídkou, když preventivní prohlídka má platnost 5 let, příp. 3 roky? 

Tuto problematiku by měl řešit prováděcí předpis k zákonu č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách (viz  § 60) a to vyhláška, kterou se, kromě jiného, stanoví i postup při pracovnělékařských preventivních prohlídkách. Tento předpis dosud nebyl vydán.

V dotazu není uvedeno, jakou práci budou tito pracovníci vykonávat, proto se vyjádřím k práci plavčíka. Podle předpisů, které byly v platnosti do 31.3.2012, bylo možné práci plavčíka charakterizovat jako práci, u které je vyžadována zvláštní zdravotní způsobilost, tudíž obdobná práci záchranáře nebo potápěče. V takových případech se měla provádět mimořádná preventivní prohlídka u potápěčů již po 4 týdnech pracovní neschopnosti nebo po nemoci nebo úrazu spojeném s poruchou vědomí a při každém přerušení práce na více než 3 měsíce z jakéhokoliv důvodu.

Lze přepokládat, že obdobný princip bude uplatněn i v novém předpisu (v návrhu vyhlášky bylo, aby se mimořádná prohlídka konala při přerušení práce z jiných než zdravotních důvodů na více než 6 měsíců).

Pokud se jedná o nový nástup, tak platí, že musí mít vstupní prohlídku. Není rozhodující, zda se jedná o pracovníky na dohody.

Autor článku: 

Komentáře

Domnívám se, že do 1. 4. 2013

11.06.2012 - 19:04 Jaroslav Krabica
Domnívám se, že do 1. 4. 2013 tato věta: "Pokud se jedná o nový nástup, tak platí, že musí mít vstupní prohlídku. Není rozhodující, zda se jedná o pracovníky na dohody." neplatí, s výjimkou § 32, zákona č. 262/2006 Sb., Zákoníku práce, v platném znění.

Není důležité která věta platí a která ne.

13.06.2012 - 18:51 Václav Syrový
Jestliže se po nějakém přerušení chce pracovník vrátit, tak jej bez vstupní prohlídky nevezmu, bez ohledu na to která věta platí a která ne. Nejsem zvědavý na to, aby nějaký hoch s nedostatečně doléčenou končetinou po týdnu u mne "zakopnul" a končetinu si "zlomil" a my jsem museli všecko šetřit shánět náhradu a nevím co ještě. Minulý týden jsem byl na návštěvě u kolegyně v sousední fabrice kvůli smlouvě s lékařem a žádosti o LP, a měla již od začátku roku tři podobné případy, kdy nastoupila pracovnice se zamaskovaným ekzémem, který jí po měsíci "zázračně" propuknul a pochopitelně začalala uplaňovat nemoc z povolání a odškodnění a pod. Naštěstí kolegyně již má dostatek zlušeností s podobnými případy, takže pracovnice neuspěla, a dneska je na pracáku pro nadbytečnost nebo ve zkušební době, to nevím přesně. Takže pokud chce někdo riskovat tak ať si riskuje.

Souhlas

09.07.2012 - 14:00 Eduard Šimánek
Souhlasím s panem Syrovým. Nikdy si nemůžeme být jisti, co "dohodář" mimo sezónu "vyváděl" a jaké následky to na jeho zdraví mohlo zanechat.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail