Musí mít řidič vysokozdvižného vozíku řidičák?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla Ing. Olga Valášková ze Státního úřadu inspekce práce.

Při jednání se zákazníkem jsme došli až k otázce, zda řidič - oblsuha VZV musí mít řidičké oprávnění pro motorová vozidla sk. min B nebo C a to v souvislosti s odebráním řidičského průkazu obsluze za dopravní nehodu Policí ČR. Můj názor je takový, že pokud nebude jezdit po věřejných a vnitropodnikových komunikacích, tj. bude práci vykonávat jen v prostoru skladu, tak řidičské oprávnění mít nemusí. Pokud s VZV vyjede mimo sklad a bude se pohybovat po veřejných nebo vnitropodnikových komunikacích, tak by měl mít odpovídající řidičské oprávnění. Prosím o potvrzení, či vyvrácení tohoto názoru, popřípadě uvedení příslušného právního předpisu.

Dosud nebyl vydán právní předpis, který by stanovil kvalifikační předpoklady pro řízení a obsluhu vysokozdvižných vozíků. Proto se vychází z obecné povinnosti ustanovení § 103 odst. 1 písm. f) Zákoníku práce, kde jsou zaměstnavatelé povinni zajistit zaměstnancům dostatečné a přiměřené informace a pokyny o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci podle potřeb vykonávané práce, zejména formou seznámení s riziky, s výsledky vyhodnocení rizik a s opatřeními před působením rizik týkajících se jejich práce. Při určování kvalifikačních požadavků je zaměstnavatel povinen vycházet také z místního provozního bezpečnostního předpisu, vydaného zaměstnavatelem podle ustanovení § 3 nařízení vlády č. 168/2002 Sb., a z průvodní dokumentace, tj. návodu k používání dodávané s vozíkem. V současnosti zastáváme stanovisko, které koresponduje s Vašim názorem, pokud se obsluha VZV pohybuje v uzavřeném areálu, to znamená ne na veřejných komunikacích, není striktně nutné vyžadovat po řidiči příslušné řidičské oprávnění.

Autor článku: 

Komentáře

Dobrý den,

18.01.2019 - 13:07 Jana Zahradníková
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda neproběhla nějaká novela zákona, týkající se tohoto problému. Máme ve firmě řidiče VZV, který má klasické řidičské oprávnění zadržené policií ČR, nicméně s VZV se pohybuje pouze v uzavřeném areálu firmy. Děkuji moc předem za odpověď. S pozdravem, Bejvlová

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail