Musí být v kleci na staveništi, kde jsou autogenní láhve, hasicí přístroj?

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová

Musí být v kleci na staveništi, kde jsou autogenní láhve, umístěn hasicí přístroj? Případně jaký.

V kleci, kde jsou umístěny tlakové láhve s kyslíkem, propan-butanem apod. by asi hasící přístroj nebyl nic platný. Proto musí být umístěn někde vně místa, kde je riziko vzniku požáru. Podrobnosti k tomu stanoví ustanovení § 2 vyhlášky č. 246/2001 Sb., o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru (vyhláška o požární prevenci). Podle ustanovení § 3 této vyhlášky pak platí, že umístění hasicích přístrojů musí umožňovat jejich snadné a rychlé použití. Hasicí přístroje se umísťují tak, aby byly snadno viditelné a volně přístupné. Je-li to nezbytné (např. z provozních důvodů), lze hasicí přístroje umístit i do skrytých prostor. V případech, kdy je omezena nebo ztížena orientace osob z hlediska rozmístění hasicích přístrojů (např. v nepřehledných, rozlehlých nebo skrytých prostorách) se k označení umístění hasicích přístrojů použije příslušná požární značka umístěná na viditelném místě. Hasicí přístroje se umísťují v místech, kde je nejvyšší pravděpodobnost vzniku požáru nebo v jejich dosahu. Volba druhů a typů přenosných hasicích přístrojů se provede v závislosti na charakteru předpokládaného požáru, vyskytujících se hořlavých látkách nebo provozované činnosti; přitom musí být vyloučeno, že bude v případě potřeby použit hasicí přístroj s nevhodnou hasební látkou. Přenosné hasicí přístroje se umísťují na svislé stavební konstrukci a v případě, že jsou k tomu konstrukčně přizpůsobeny, na vodorovné stavební konstrukci. Rukojeť hasicího přístroje umístěného na svislé stavební konstrukci musí být nejvýše 1,5 m nad podlahou. Hasicí přístroje umístěné na podlaze nebo na jiné vodorovné stavební konstrukci musí být vhodným způsobem zajištěny proti pádu. Další požadavky na svářečská pracoviště všeho druhu pak stanoví vyhláška č. 87/2000 Sb., kterou se stanoví podmínky požární bezpečnosti při svařování a nahřívání živic v tavných nádobách. V § 3 se stanoví podmínky pro zahájení svařování, v § 4 pak podmínky po skončení svařování. V ustanovení § 6 jsou pak stanoveny speciální podmínky pro svařování s využitím hořlavých plynů (toto ustanovení je obsáhlé, má 26 odstavců).

Na vaši otázku dává odpověď ustanovení § 5 odst. 5 vyhlášky "Přechodná svářečská pracoviště jsou vybavena vhodnými hasicími přístroji a jinými hasebními prostředky podle zvláštních právních předpisů. Mimo tyto hasicí přístroje se vybaví ještě nejméně dvěma přenosnými hasicími přístroji s vhodnou náplní, z toho jedním přenosným hasicím přístrojem práškovým o hmotnosti hasební látky nejméně 5 kg. V případě svařování v bytě s ohledem na druh svařování, pokud nejsou bezprostředně ohrožovány ostatní prostory objektu, je minimálním vybavením jeden přenosný hasicí přístroj práškový o hmotnosti hasební látky nejméně 5 kg."

JUDr. Eva Dandová

Autor článku: 

Komentáře

Hasící přístroj v kleci

06.12.2006 - 15:39 Petr Markl
<P>Vážený tazateli,</P> <P>pokud hasící přístroj (HP) umístíte na staveništi na vnější stěnu klece, pravděpodobně jej druhý den nenajdete. Pokuste se držet několika následující praktičností, pokud to je s ohledem na dotčené staveniště možné.</P> <P>1. Klec postavte na místo, kde se pokud možno neshromaďují kuřáci, pokud tedy nekouří na staveništi, kdekoliv se jim namane, a trochu stranou od staveništních komunikací, kudy se pohybují dopravní prostředky apod..</P> <P>2. Klec postavte tak, aby byla vchodem proti směru převládajících větrů v dané lokalitě - poraďte se s místním požárním technikem, preventistou apod. Navíc by bylo dobré, kdyby měla jednu stěnu plnou tak, aby láhve byly chráněny většinu dne proti přímému slunečnímu záření. Tato plná stěna by měla být orientována na jih, pokud je klec na volném prostranství staveniště.</P> <P>3. Klec opatřete zevtniř kovovým pletivem, ze kterého se běžně dělají drátěné ploty, není to zas tak nákladné a mělo by to omezit možnost odcizení toho hasícího přístroje, přičemž větrání není nijak omezeno.</P> <P>4. Na vnitřní stranu vstupních dveří vyplněných pletivem připevněte držák hasícího přítroje tak, že když se dveře otevřou, hasící přístroj se dostane na dveřích ven z klece, takže je rychle k dosažení.</P> <P>5. Nejvhodnějšími hasivy pro hašení tlakových láhví bezprostředně po vzniku plamene je asi prášek nebo CO2, přičemž práškem se nemusíte tak přesně strefit a náplň rychle ubývá, zatímco CO2 zas nemusí být při hmotnosti 6 kg ve venkovním prostředí moc efektivní, bude-li větrné počasí. Navíc, pokud s tím jeden nemá zkušenosti,&nbsp;bude od hořící láhve spíš utíkat. Jinak někdy může zafungovat, pokud láhev hoří u ventilu, přehodit přes plamen namočený hadr - to uhasí plamen pak je možné&nbsp;uzavřít ventil láhve,&nbsp;pokud však již teplotou nebude poškozen.</P> <P>6. Jinak se domnívám, že nebezpečí požáru je větší v místě, kde se otevřený oheň při svařování používá, než v kleci na láhve. Jednak jsou v ní láhve obvykle uzavřeny, jednak je&nbsp;obvykle dostatečně větrána, a jednak je obvykle vzdálena od možných zdrojů zapálení. Ale nehody, jak víme, se stávají.</P> <P>Přeji&nbsp;minimum komplikací při řešení těchto situací na staveništích</P> <P>Petr Markl<BR>konzultant BOZP<BR><A href="http://www.markl.cz">http://www.markl.cz</A><BR><A href="http://www.safety-21.com">http://www.safety-21.com</A></P> <P>&nbsp;</P> <P>&nbsp;</P>

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail