Musí být na škole v přírodě zdravotník?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla MUDr. Blanka Kučerová z Hygienické stanice hl. m. Prahy.

Je nutná přítomnost školeného zdravotníka na škole v přírodě (1. stupeň ZŠ) při počtu 12 žáků a 4 pedagogických pracovníků? Délka pobytu je 5 dní (4 noci). Dle platné směrnice jsem vyrozuměla, že přítomnost školeného zdravotníka je nutná jen na zotavovacích akcích při počtu 30 a více žáků. Je možné tedy realizovat školu v přírodě i bez školeného zdravotníka s výše uvedeným počtem žáků a doprovodu? Je možné, aby ředitel školy určil a pověřil jednoho z pedagogů, aby vykonával funkci zdravotníka (i když nemá absolvovaný žádný zdravotnický kurz)? Myslím tím, že by měl na starost zdravotní dokumentaci žáků, popř. výdej léků dětem (předání léků od rodičů by bylo zajištěno formulářem o převzetí léků). 

Výjezd dětí ze školy může být ze dvou důvodů:
 
a) Ozdravný pobyt, tj. zotavovací akce – zdravotník musí být až při 30 a více dětech.
 
b) Škola v přírodě nebo jinak nazvaný pobyt, pokud je tam výuka – zdravotník být musí a vůbec nerozhoduje, jak je pobyt dlouhý a kolik je tam dětí. Školský zákon nerozeznává u školy v přírodě délku a počet dětí, jediným kritériem je nepřerušení výuky. Zdravotník musí mít kurz, jehož náplň je legislativně daná (organizuje Červený kříž nebo Zdravotnická záchranná služba). Může to být učitel s tímto kurzem, nemůže to být učitel bez absolvování tohoto kurzu. Je to stanoveno v §§ 8-12 zákona č. 258/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
 
Aby se ředitelé vyhnuli povinnosti vyslat zdravotníka, nazývají často i pobyt se vzděláváním ozdravným pobytem. Je však účelné podrobit vzdělávacímu zdravotnickému kurzu více učitelů, aby v případě potřeby byl „zdravotník“ připraven.

Autor článku: 

Komentáře

Dobrý den,

20.05.2014 - 02:17 Milan Plecháček
Dobrý den, dovoluji si reagovat na výše uvedený dotaz i odpověď. Pojem "škola v přírodě" je uveden v zákoně č. 258/2000 Sb., v platném znění, vyhlášce č. 106/2001 Sb., v platném znění, a to bez definice nebo jiného bližšího upřesnění. Dále je pojem "škola v přírodě" uveden v prováděcí vyhlášce zákona č. 258/2000 Sb., ve vyhlášce č. 410/2005 Sb., v platném znění , v §8 s odkazem na § 117, odst.1, písm. c) zákona č. 561/2004 Sb.(školský zákon). Tento § 117, zákona č. 561/2004 Sb., v platném znění, definuje "školská výchovná a ubytovací zařízení", která upřesňuje vyhláška č. 108/2005 Sb., v platném znění, § 1, písm. c), kde je "škola v přírodě" uvedena jako typ školského výchovného a ubytovacího zařízení. "Škola v přírodě" jako výchovné a ubytovací zařízení musí být zřízena a zapsána do školského rejstříku (viz. zákon č. 561/2004 Sb., v platném znění). Činnost, kterou škola vykonává není tedy "škola v přírodě", ale "zotavovací pobyt", jak je uvedeno ve vyhl. č. 48/2005 Sb., v platném znění, § 2, odst. 1. Domnívám se tedy, že pokud nejsou při organizování zotavovacího pobytu školou splněny podmínky pro zotavovací akci (zákon 258/2000 Sb., v platném znění, § 8, odst. 1), popřípadě pokud škola nevysílá děti do zařízení "škola v přírodě", pak není zákonnou povinností přítomnost způsobilé fyzické osoby (zdravotníka) ve smyslu zákona č. 258/2000 Sb., v platném znění, § 11, odst. 1, písm. a). Zároveň si osobně myslím, že přítomnost "zdravotníka" na pobytových akcích školy je vhodná.

Re:

20.05.2014 - 14:01 Radoslav Vlasák
Opět jeden příklad nedokonalosti legislativy - pokud je někde méně než 30 dětí (a dost by mne zajímalo, jak k takovému číslu někdo z legislativců došel - 29 už není riziko?) a není to zrovna výuka, tak klidně i bez kvalifikovaného zdravotníka. Řadu let jsem jezdil šéfovat dětskému táboru do Vysokých Tater, ale bez opravdu znalého a zkušeného zdravotníka nikdy.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail