Mohu jako OZO v prevenci rizik opravovat čerpadla?

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla Ivana Blažková z Výzkumného ústavu bezpečnosti práce, v. v. i.

Jako odborně způsobilá osoba k zajišťování úkolů v prevenci rizik mám živnostenský list i na maloobchod a velkoobchod v oblasti čerpací techniky. Čerpadla bych chtěl zákazníkům i opravovat. Musím být proškolen z § 3, 4 vyhl. č. 50/1978 Sb., nebo stačí, že jsem OZO v prevenci rizik?

Čerpadla s elektrickým pohonem na nízké napětí jsou dle vyhlášky č. 73/2010 Sb. vyhrazená elektrická zařízení třídy II, skupina D. Právnické a podnikající osoby mohou provádět montáže, opravy, revize a zkoušky takového zařízení na základě oprávnění vydaného organizací státního odborného dozoru.

Pracovat na zařízeních nízkého napětí (čerpadla) může na základě vyhlášky č. 50/1978 Sb. osoba poučená dle § 4 bez napětí podle pokynů, v blízkosti napětí pouze pod dozorem a na zařízení pod napětím pracovat nesmí. Osvědčení OZO v prevenci rizik k práci na elektrickém zařízení nestačí.

Literatura:

  • Vyhláška č. 73/2010 Sb., o vyhrazených elektrických technických zařízeních;
  • Vyhláška č. 50/1978 Sb., o odborné způsobilosti v elektrotechnice, ve znění vyhl. č. 98/1982;
  • ČSN EN 50110-1 ed. 3 Obsluha a práce na elektrických zařízeních – Část 1: Obecné požadavky.
Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail