Mnoho hodin na služební cestě se nepočítá do pracovní doby?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl JUDr. Zdeněk Přeslička.

Byl jsem vyslán na služební cestu. Mám pravidelnou pracovní dobu po - pá 6 - 14.30. Vyjeli jsme v neděli ve 13 a dorazili jsme v neděli ve 20.30. Na konci měsíce mi mzdová účetní oznámila, že se mi doba strávená řízením auta (480 km) nezapočítává do pracovní doby a že nelze za tu dobu ani čerpat náhradní volno. Nemám prý smlouvu jako řidič. Připadá mi to nelogické. Neděli odpoledne jsem mohl trávit jinak, třeba s rodinou. Svůj čas jsem ztratil pro zaměstnavatele a to jen tak?

Podle ustanovení § 81 zákoníku práce pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel a určí začátek a konec směn. Pracovní doba se rozvrhuje zpravidla do pětidenního pracovního týdne. Při rozvržení pracovní doby je zaměstnavatel povinen přihlédnout k tomu, aby toto rozvržení nebylo v rozporu s hledisky bezpečné a zdraví neohrožující práce. Zaměstnanec je povinen být na začátku směny na svém pracovišti a odcházet z něho až po skončení směny. Z toho jednoznačně vyplývá, že cesta  k výkonu práce na pracovní cestě se nezapočítává do pracovní doby. Bylo by tomu tak pouze v případě, že pracovní cesta zasahuje do stanovené pracovní doby.

Autor článku: 

Komentáře

Myslím, že paragraf 81 se

05.08.2012 - 21:54 Tomáš Kolb
Myslím, že paragraf 81 se tady neuplatní, protože nejel do práce, ale byl vyslán na pracovní cestu. Takže by měl normálně dostat zaplaceno plus cestovní náhrady.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail