Místo výpovědi z organizačních důvodů služební cesta na tři měsíce

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Je možné, aby zaměstnavatel, který zavírá jednu ze svých provozoven, poslal své zaměstnance (bez jejich souhlasu) pracovat do jiné provozovny (cca 200 km daleké) na dobu 3 měsíců, než jim skončí pracovní poměr? V pracovní smlouvě jsme dali souhlas s vysíláním na služební cesty na dobu nezbytně nutnou.

Pracovní cestou, jak vyplývá z definice tohoto pojmu, se rozumí časově omezené vyslání zaměstnance zaměstnavatelem k výkonu práce mimo sjednané místo výkonu práce. Pro vás je však důležitá věta druhá § 42 odst. 1 zákoníku práce, podle které platí zásada, že „Zaměstnavatel může vyslat zaměstnance na dobu nezbytné potřeby na pracovní cestu jen na základě dohody s ním.“  A o to byste se měli při všech jednáních se zaměstnavatelem opřít.

Vnímám, že zaměstnavatel argumentuje tzv. generálním pardonem, který má sjednán v pracovní smlouvě – zaměstnanci mu dali souhlas s vysíláním na služební cesty. To ale není vyslání zaměstnance na tři měsíce do jiné provozovny jen z důvodu, že nemůže plnit povinnosti podle pracovní smlouvy a přidělovat zaměstnanci práci ve sjednaném místě výkonu práce ve smyslu ustanovení § 38 zákoníku práce. Jedna věc je vyslání zaměstnance na dobu nezbytně nutnou a druhá pak vyslání na tři měsíce. Správně by se mělo v daném případě jednat o překážku v práci na straně zaměstnavatele podle § 208 zákoníku práce. Postup zaměstnavatele je v rozporu s dobrými mravy (conra bonus mores) – ustanovení § 14 zákoníku práce. Nicméně, když jste zaměstnavateli souhlas s vysláním na pracovní cesty dali, nemůžete ho fakticky odvolat a soudit se, jestli měl zaměstnavatel právo Vás vyslat na pracovní cestu nebo ne, také není řešením.

Pokud ale bude zaměstnavatel tvrdit, že se jedná o pracovní cestu, pak vyžadujte, aby Vám poskytl náhradu cestovních výdajů v plném rozsahu – náhrada jízdních výdajů, náhrada výdajů za ubytování, stravné a náhrada vedlejších výdajů.

Naskýtá se otázka, zda-li není v takovém případě vhodnější způsob ukončit pracovní poměr dohodou z organizačních důvodů (pro které byla dána výpověď) a tím, že bude zaměstnancům proplaceno odstupné, příp. navýšeno o náhradu za dobu, o kterou skončil pracovní poměr dříve, než by skončil řádně uplynutím výpovědní doby.

 

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail