Místo přidělení práce zaměstnavatel nařídil dovolenou

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Pracuji v krejčovské dílně, je nás tam devět zaměstnanců. Může nám zaměstnavatel vyčerpat celou dovolenou, protože pro nás nemá práci? Od nového roku 2009 jsme ještě nepracovali a to je už 5 dní nové dovolené.

To je dnes v praxi bohužel častý postup, ale podle mne jde o jednoznačné obcházení zákona, jednání zaměstnavatele contra bonus mores, v rozporu s dobrými mravy. Dovolená je určena k zotavení zaměstnance a situaci, kdy nemá zaměstnavatel pro zaměstnance práci, označuje zákoník práce jako překážku na straně zaměstnavatele. V takovém případě přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši od 60% do 100% průměrného výdělku podle toho, jestli se postupuje podle § 208 nebo § 209 zákoníku práce.

Jinak ale nástup dovolené určuje zaměstnavatel, to je neoddiskutovatelné, zaměstnavatel je v tomto ohledu v silnější pozici a za dané situace svého silnějšího postavení zneužil. Zákon však stanoví výslovně, že při určení nástupu dovolené má zaměstnavatel dbát oprávněných zájmů zaměstnace a zajisté není oprávněným zájmem zaměstnace, aby si vyčerpal celou dovolenou v lednu a pak do konce roku neměl možnost čerpat ani jeden den dovolené.
Navíc je zde jedno velké nebezpečí. Právo na dovolenou vzniká až po odpracování 60 pracovních dnů v kalendářním roce (a to bude nejdříve někdy koncem března 2009) a zaměstnavatel, který má potíže s přidělováním práce již teď v lednu, když by musel nakonec přistoupit ke skončení pracovního poměru a neumožnil zaměstnancům odpracovat ani oněch 60 pracovních dnů, by pravděpodobně při skončení pracovního poměru vyžadoval navrácení náhrady mzdy za dovolenou, neboť na ni nevzniklo právo. V takovém případě bych ale tvrdila, že zaměstnavatel zaměstnacům způsobil nařízením čerpání dovolené škodu.

Navíc je to celé podle mého názoru jednání contra bonus mores, tedy v rozporu s dobrými mravy, protože jedna věc jsou překážky v práci na straně zaměstnavatele a druhá věc dovolená.  Starý zákoník práce lépe vystihoval smysl a účel dovolené, když ji označoval „dovolená na zotavenou“.

Z celé situace je jediné řešení, podat žalobu k soudu, že doba od do nebyla dobou dovolené, ale dobou překážky na straně zaměstnavatele, ale to je upřímně řečeno zdlouhavý spor.

Autor článku: 

Komentáře

S článkem souhlasím. Je

02.02.2009 - 11:01 Martin Kuna
S článkem souhlasím. Je pravdou, že si mnoho zaměstnavatelů neuvědomuje rovnost vztahů v zaměstnání. Protože, jak již bylo uvedeno, soudní spory jsou zdlouhavé a zaměstnavatel má navrch, doporučil bych vám, pokud vaše námitky nebude akceptovat, poohlédnout se po novém zaměstnání, protože, pokud bude dělat toto, může dělat i jiné věci a pohoda na pracovišti je velmi důležitá. Myslím ovšem, že zrovna ve vašem oboru, to nebude nic jednoduchého.

Re:

03.02.2009 - 08:36 Taťána
Chci poděkovat paní doktorce Dandové za její odpovědi, které nekopírují jen znění zákonů, s čímž mám bohaté zkušenosti u jiných odborníků. Odpovědi paní doktorky jsou hlavně i jejími názory, dá do toho své poznatky, svou zkušenost a toho si cením. S výše uvedeným problémem se setkávám dnes a denně a musím, Martine, podotknout, že sice máte pravdu, ale v dnešní době mnohdy zaměstnanci překousnout mnohem více než "jen" tzv. nespravedlivé nařízení dovolené, protože je stále větší nedostatek práce a kdo párkrát zažil být nezaměstnaný, bohužel rád na dovolenou nastoupí, i když to není dovolená v pravém smyslu slova ..., jen aby o práci nepřišel, protože musí živit rodinu, má mnohdy půjčky, děti na studiích, manželku na rodičáku, bydlí v podnájmu ...atd.atd. Tak to vidím alespoň já. A o pohodě na pracovišti si někteří mohou nechat již jen zdát, i když souhlasím s tím, že je potřebná, ale ona ta pohoda už ani nemá být pomalu kde, protože začíná být dost velká nezaměstnanost ...Nejsem skeptik, jen to vidím okolo sebe, ale věřím, že za pár let bude líp.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail