Manažer BOZP a Národní soustava povolání

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl JUDr. Pavel Kučina.

Dokončuji tříleté studium oboru Řízení bezpečnosti práce na vyšší odborné škole. Chci se zeptat, zda budu moci s tímto vzděláním zastávat pozici manažera BOZP v podniku (pracovněprávní vztah), aniž bych musela mít zkoušku z odborné způsobilosti v prevenci rizik. Můj potencionální zaměstnavatel se odkazuje na Národní soustavu kvalifikací. Tam je u manažera BOZP mimo jiné, že "Uchazeč musí být osobou odborně způsobilou v oblasti prevence rizik BOZP podle zákona č. 309/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů." Zdá se mi to nespravedlivé. 

Manažer BOZP je povolání, jehož doporučená, nikoliv povinná, náplň a podmínky výkonu jsou uvedeny v Národní soustavě povolání. Národní soustava povolání je veřejně dostupný a soustavně aktualizovaný registr povolání vyskytujících se na českém trhu práce. Vzniká v souladu se zákonem č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti. Obsahuje informace o povoláních uplatnitelných na trhu práce a požadovaných kompetencích. Slouží pro podnikovou praxi, při poradenských službách a při ovlivňování trhu práce. Zařazení zaměstnance na pozici manažera BOZP je zde podmíněno absolvováním zkoušky z odborné způsobilosti k zajišťování úkolů v prevenci rizik. Znění uvedené v Národní soustavě kvalifikací tak znemožňuje osobám, které, ačkoliv mají specializované vzdělání pro oblast BOZP, nemají předepsanou praxi pro vykonání zkoušky z odborné způsobilosti podle § 10 z.č. 309/2006 Sb. a nemohou tedy povolání manažera BOZP vykonávat. Otázkou ale je, jaká je závaznost podmínek pro výkon tohoto, či jiného povolání, když se nejedná o povinnost uloženou zákonem.

Autor článku: 

Komentáře

Mám vystodováno Bezpečnostní

23.04.2014 - 08:45 Lenka Svecová
Mám vystodováno Bezpečnostní inženýrství na FBI VŠB-TUO. Byť nás dobře připravili na budoucí povolání, troufám si říct, že bez praxe to skutečně nejde. Takže i my jsme museli absolvovat minimálně roční praxi a potom si dodělat OZO v prevenci rizik. I tak mi přijde, že je to celkem málo. Spolužáci, kteří skončili školu neúspěšně po bakaláři, nemohou sehnat práci. Takže za mě je jen škola málo, i když dá hodně.

Re:

23.04.2014 - 11:46 Radoslav Vlasák
Už se o tom diskutovalo (a nejen na stránkách BOZPinfo) mnohokrát - teoretické znalosti jsou bezesporu potřebné, ale bez náležité praxe (a někdy i zjištění, že občas to v ní "funguje" trošku jinak, než je popsáno v učebnicích a skriptech) to skutečně dost dobře nejde. Tedy samozřejmě jde - ale pak ten výkon profese podle toho taky vypadá. Podle mého mínění je celý problém způsoben hlavně tím, že nebyl včas zaveden jednotný systém, který by oblast vzdělávání a kvalifikace (včetně potřebné praxe) v oblasti BOZP skutečně řešil. Vždyť ono to vlastně bylo jakési "příštipkaření" - zpočátku volná živnost, potom vázaná živnost (ale jakým způsobem, a až na nátlak odborníků - také se o tom už diskutovalo), OZO, teď manažer a technik BOZP - ale pořád tomu ještě chybí ta provázanost. Kdo si její nutnost měl uvědomit a následně ji (i legislativně) zavést - toť otázka. Ale těch upozornění na nesystémovost zvolených postupů už pamatuji také docela dost. Zřejmě většinou nepadla na "úrodnou půdu".

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail