Má se řešit BOZP ve firmě, kde jsou jen jednatelé?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl JUDr. Zdeněk Přeslička.

V nově vzniklém s. r. o. (autoservis, pneuservis) nebudou zaměstnanci, pouze jednatelé budou mít uzavřenou smlouvu o výkonu fuknce jednatele. Veškeré manuální práce budou vykonávat jednatelé. Máme řešit otázku BOZP? Jednatelé nejsou považováni za zaměstnance, takže se na ně nevztahuje zákoník práce, přičemž se na jejich výši odměny vztahují odvody sociálního a zdravotního pojištění a daň ze závislé činnosti, ale sama odměna nezakládá povinnost odvodu zákonného pojištění zaměstnavatele na Kooperativu.

Pokud budou jednatelé společnosti pro společnost pracovat mimo pracovněprávní vztah a budou za výkon práce odměňováni, budou ze zákona účastni nemocenského a důchodového pojištění a společnost za ně bude odvádět pojistné na sociální zabezpečení, stejně jako pojistné na zdravotní pojištění. Naproti tomu se na ně nevztahují předpisy o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci stanovené zákoníkem práce a zákonem č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, neboť nejde o zaměstnance ani osoby uvedené v části druhé citovaného zákona. Ze stejného důvodu se na společnost nevztahuje povinnost zákonného pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání. Případnou škodu na zdraví lze řešit cestou občanskoprávní.

Autor článku: 

Komentáře

A co § 101 odst. (5) ?

13.12.2014 - 08:01 Václav Syrový
A co platnost ustanovení § 101 odst. (5) cituji " Povinnost zaměstnavatele zajišťovat bezpečnost a ochranu zdraví při práci se vztahuje na VŠECHNY fyzické osoby, které se s jeho vědomím zdržují na jeho pracovištích" Oni ti jednatelé jsou nejenom zaměstnavatelé, ale také jsou to zároveň fyzické osoby, takže ten ZP se na ně asi vztahuje.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail