Má obsluha motorového vozíku nárok na ochrannou obuv?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl Ing. Karel Škréta.

Pracuji v hypermarketu na pozici odborného prodejce. Při své práci občas využívám ruční paletové (nemotorové) vozíky a elektrické vysokozdvižné ručně vedené vozíky. Pro obsluhu motorových vozíků jsem pravidelně a prokazatelně proškolován v rámci firmy. Domnívám se, že podle zákoníku práce a příslušných ČSN norem musím při práci s ručně vedenými vozíky používat ochrannou obuv. Zaměstnavatel mi ale opakovaně tvrdí, že na obuv nemám nárok. Myslím si, že nemá pravdu. Nevím, kde je problém, vždyť veškeré OOPP si může zaměstnavatel odečíst z daní. Jak mám postupovat v tomto případě?

Zákoník práce v § 104 odst. 5 stanoví, že osobní ochranné pracovní prostředky poskytne zaměstnavatel podle vlastního seznamu zpracovaného na základě vyhodnocení rizik a konkrétních podmínek práce. Prvotně tedy záleží na jeho rozhodnutí, jaké OOPP budou zaměstnanci používat. 

Pokud se domníváte, že rozsah poskytnutých OOPP není dostatečný, můžete se obrátit na odborovou organizaci nebo zástupce pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci ve Vaší organizaci, případně na odborně způsobilou osobu k prevenci rizik, pokud se u Vás podílí na zajištění BOZP. Připomínky k vybavení OOPP můžete rovněž hlásit v rámci prověrky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, která se má každoročně konat na všech pracovištích a zařízeních zaměstnavatele. Na vyšší úrovni se k problému může vyjádřit oblastní inspektorát práce, v případě nedohody může být řešením i soud.

U poskytované obuvi je potřeba rozlišovat, zda se jedná o:

  • pracovní obuv (bez tužinky chránící prsty),
  • ochrannou obuv (s tužinkou odolnou proti nárazu o energii 100 J),
  • bezpečnostní obuv (s tužinkou odolnou proti nárazu o energii 200 J).

Obuv bude mít samozřejmě i další ochranné vlastnosti, podle nichž je potřeba obuv správně vybrat. Informace o ochraně najdete v návodu na používání, který musí být dodán společně s výrobkem. Podle Vašeho popisu se domnívám, že poskytnutí některého typu obuvi by bylo potřebné.

Autor článku: 

Komentáře

obuv

24.04.2012 - 09:59 Martin Němeček
Dobrý den, výběr OOPP je jasně popsán. Zareaguji na něco jiného. Nechápete proč zaměstnavatel řeší koupení nebo nekoupení obuvi. To že si to firma "odečte z daní". Za prvé pro firmu je to stejně nákladová položka. Tím neříkám že OOPP nejsou potřeba. JSOU, ale není potřeba kupovat věci které nejsou potřebné. Za druhé - již jsem zažil případ kdy finanční úřad popotahoval firmu za to že si dala tyto věci do nákladů když nebyli nezbytně nutné. Já vím že je to výjimka ale i tak je to zbytečná komplikace. Martin Němeček www.poabozp.eu

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail