Lidem postiženým povodněmi pomůže mimořádná okamžitá pomoc

Zdroj: 
„Práce na odklízení následků povodní v postižených oblastech pokračují, je ale potřeba zajistit také okamžitou pomoc těm, kterým živel v mnohých případech vzal střechu nad hlavou i veškeré prostředky. Jsou to stovky osobních příběhů – lidských tragédií, těmto lidem je nyní nezbytně nutné poskytnout neprodleně prostředky na zajištění nejzákladnějších potřeb,“ říká Jaromír Drábek.

Lidem, kteří byli postiženi živelní pohromou, může být podle zákona o pomoci v hmotné nouzi poskytnuta mimořádná okamžitá pomoc. Výše této dávky se stanovuje s přihlédnutím k majetkovým poměrům a příjmové situaci osoby nebo společně posuzovaných osob. Výše dávky může být vyplacena až do výše patnáctinásobku životního minima jednotlivce, tedy až 46 890 Kč.

Ministr zajistí, aby byly tyto peníze co nejrychleji u povodní postižených žadatelů. „S pokrytím prostředků uvolněných pro hmotnou nouzi u takto mimořádné události nevidím problém, komplikovanější bude náprava infrastruktury a dalších škod na majetku, ale to je na diskuzi celé vlády,“ říká Jaromír Drábek.

Ministr se po mimořádném zasedání vlády opět vydá do povodní zaplavených oblastí, sejít se hodlá také s hejtmanem Libereckého kraje Stanislavem Eichlerem, s nímž bude mj. projednávat urychlený transfer prostředků hmotné nouze z resortu do postižených obcí, který dle zákona probíhá právě přes krajský úřad.

O dávky mimořádné okamžité pomoci lze požádat pověřené obecní úřady, a to prostřednictvím formuláře, který mají k dispozici. Pomoci se zajištěním a vyplněním dotazníku by tedy občanům měli sociální pracovníci obecního úřadu. Informační letáky o životních situacích postižených povodněmi i způsobu, jak požádat o pomoc v hmotné nouzi, budou distribuovány prostřednictvím obcí. Podrobnější informace, včetně formulářů pro podání žádosti, je možné již dnes získat na webových stránkách ministerstva.

Ministerstvo práce a sociálních věcí také v nejbližších hodinách vyzve úřady práce z dojezdových vzdáleností, aby občané evidovaní v registru nezaměstnaných byli povoláni k okamžité pomoci při likvidaci následků povodní.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail