Léto přináší zdravotní rizika pro děti

Období letních prázdnin přináší pro děti různá zdravotní rizika. Úrazy jsou v ČR podle statistik stále ještě nejčastější příčinou úmrtí dětí. Zdravotnická záchranná služba Prahy - územní středisko záchranné služby (ZZS HMP - ÚSZS) ročně ošetří při svých výjezdech kolem 6500 dětí. Z toho se v loňském roce týkalo 55 ošetření právě dětských úrazů.

"Už poslední školní den se každoročně stává i dnem výjezdů pražských zdravotnických záchranářů ke školákům, kteří dobré nebo špatné vysvědčení zapíjejí alkoholem. Jen v loňském roce v den vysvědčení vyjížděli k dětem pracovníci záchranky devětadvacetkrát, z toho k 10 podnapilým nezletilým ve věku od 13 do 17 let. V dnešní době mobilních telefonů by měli mít tenhle fakt rodiče na paměti a raději svého potomka na dálku zkontrolovat, aby náhodou někde s kamarády neoslavoval," upozornil náměstek primátora Rudolf Blažek, do jehož kompetence provoz ZZS HMP spadá.

Kromě opilosti a následně třeba ničení veřejného majetku je zde v případě dětí i další nebezpečí. "Dětský organizmus není na alkohol zvyklý a i vzhledem k jeho omezené kapacitě často popíjení končí otravou alkoholem. Zde už hrozí vážné zdravotní komplikace a může dojít i k úmrtí dítěte, například v důsledku vdechnutí zvratků nebo zástavě dechu," varoval ředitel ZZS HMP Zdeněk Schwarz.

Nadcházející prázdniny pak znamenají pro většinu dětí uvolněnější režim, než na jaký jsou zvyklé v průběhu školního roku, a více volného času. Jsou také obdobím zvýšené sportovní aktivity. To přináší určitá zdravotní rizika a rodiče by měli mít na paměti několik základních pravidel, kterými je lze snížit. Jedná se hlavně o zvýšenou péči o děti v průběhu dne, která by měla nahradit chybějící dohled školy. "Hlavní příčinou úrazů dětí bývá právě nedostatečný dohled dospělých a špatná nebo žádná organizace jejich volného času. Pohled do statistiky loňského roku pak dává jasný obraz o nejčastějších způsobech poranění dětí v Praze. Na prvním místě jsou to dopravní nehody, celkem 25 případů, dále 13 případů pádu z výšky a 11 dalších úrazů," uvedl náměstek Blažek.

Příčina úrazu Počet
Dopravní nehoda 25
Jiná traumatická příčina 11
Oběšení, dušení, aspirace 1
Pád z výše 13
Popálení, poleptání 3
Poranění střelnou zbraní 1
Tonutí 1
Celkem 55

Přehled příčin úrazů dětí v roce 2007

Důležité je i to, aby při různých sportovních činnostech, například při jízdě na kole, na koni či kolečkových bruslích děti používaly ochranné pomůcky, hlavně helmy a různé chrániče. Rodiče by také neměli podceňovat nebezpečí, které v dnešní době bazénů na téměř každé zahradě rodinného domu hrozí zejména malým dětem při pádu do vody. A konečně by také neměli rodiče zapomínat na využívání mobilních telefonů k tomu, aby měli neustálý přehled o tom, kde jejich ratolest právě je. "V našich statistikách se sice během léta dramatický nárůst úrazů dětí neprojevuje, ale to samozřejmě způsobuje i fakt, že mnoho dětí na prázdniny odjíždí z Prahy pryč," doplnil na závěr ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail