Krácení dovolené za neodpracovaný víkend

Na odtaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Nastoupila jsem 3.9. do trvalého pracovního poměru. Předcházející zaměstnání jsem ukončila 31.8., vzhledem k tomu, že 1. a 2.9. byla sobota a neděle, nový zaměstnavatel se mnou smlouvu podepsal až od 3.9. Nyní mi krátí dovolenou za září až prosinec o dva dny, neboť prý nemám odpracovaný celý kalendářní měsíc (září). Můžete mi, prosím, poslat k této situaci nějaké vyjádření?

K vašemu dotazu asi tolik. Pracovní smlouva je smlouva v pravém slova smyslu, je to dohoda zaměstnavatele a zaměstnance. Vždy tvrdím, že do podpisu pracovní smlouvy si jsou zaměstnavatel a zaměstnanec rovni, v okamžiku podpisu se tento vztah změní, zaměstnavatel je ten, kdo dává práci a kdo zaměstnance odměňuje, je zaměstnanci nadřazen. Proto také platí, že do podpisu pracovní smlouvy zaměstnanec si může navrhnout sám datum vzniku pracovního poměru a vše co chce aby bylo obsahem pracovní smlouvy. Nikde není řečeno, že den vzniku pracovního poměru se musí shodovat se dnem nástupu do práce. V praxi je běžné, že se uzavírají pracovní poměry např. k 1. lednu a 1. leden je pravidelně státní svátek a zaměstnanec nastupuje do práce nejdříve až 2. ledna. V zákoníku práce je pouze výslovně stanoveno, že jestliže zaměstnanec ve sjednaný den nenastoupí do práce, aniž mu v tom bránila překážka v práci, nebo do týdne neuvědomí zaměstnavatele o této překážce, může zaměstnavatel od pracovní smlouvy odstoupit.

U Vás došlo k tomu, že 1. září byla sobota a že jste nastupovala 3. září a že zaměstnavatel toho využil a napsal do pracovní smlouvy jako den vzniku pracovního poměru 3. září. Měla jste trvat na tom, že chcete nástup do práce od 1. září a odůvodnit to např. tím, že nechcete mít odstup od minulého zaměstnání pro účely zdravotního a důchodového pojištění. Nestalo se tak a dnes má zaměstnavatel pravdu. Dovolená se poskytuje za celý odpracovaný kalendářní měsíc a v okamžiku, kdy jej zaměstnanec neodpracuje, nevznikne mu právo na jednu dvanáctinu dovolené. To je zásada a tu nelze ničím dnes obejít. S tím se setkáváme např. v případech zaměstnanců, kteří odchází do starobního důchodu koncem roku a taky odpracují celý rok a aby si mohli požádat o důchod k 1. lednu, ukončí pracovní poměr 30. prosince. Jeden den před koncem roku a již jim právo na dovolenou za celý rok nevznikne, neboť neodpracují celý prosinec.

Pro Vás je to poučení, až budete uzavírat další pracovní poměr. Platí, že je třeba pozorně si přečíst návrh smlouvy ještě před podpisem. Chápu, že se Vám zdá postup zaměstnavatele podivný, ale nový zákoník práce deklaruje zásadu smluvní volnosti zaměstnavatele a zaměstnance, a proto si musí zaměstnanci o to víc „hlídat“ svá práva. Tady na konkrétním případě vidíte, o co se zaměstnavatelům v praxi jedná, např. aby ušetřili třeba jen jednu dvanáctinu dovolené.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail