Krácení dovolené v souvislosti s pracovním úrazem

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Zaměstnankyně se řízla při opracování masa. Řezala nožem k tělu, což neměla a sama to uznává, že to bylo špatným způsobem. S pojišťovnou už máme dohodnuto krácení 10 % a s tím zaměstnankyně souhlasí. Byla tři měsíce v pracovní neschopnosti, teď chce odejít ze zaměstnání a chce proplatit dovolenou. Má nárok na dovolenou za ty tři měsíce, co byla v neschopnosti, když úraz byl její vinou?

Nerozlišujeme, zda úraz byl vinou zaměstnance nebo někoho jiného. Podle § 380 odst. 1 zákoníku práce je pracovním úrazem každé poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, došlo-li k nim nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním.

Z Vašeho dotazu vyplývá, že šlo o pracovní úraz, to je bez diskuse. To, že zaměstnavatel se částečně zprostí odpovědnosti k náhradě škody, na daném faktu nic nemění. O pracovní úraz se jedná, i kdyby se zaměstnavatel zprostil odpovědnosti třeba i zcela.

Proto také, když podle § 216 odst. 3 zákoníku práce platí, že pro účely dovolené se jako výkon práce neposuzuje doba zameškaná pro důležité osobní překážky v práci, pokud nejsou uvedeny v prováděcím právním předpisu (§ 199 odst. 2) a že doba čerpání mateřské dovolené a doba, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, a doba pracovní neschopnosti vzniklé v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání vzniklého při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce, musíte dotyčné zaměstnankyni dobu pracovní neschopnosti z titulu pracovního úrazu počítat jako dobu výkonu práce pro účely dovolené. Při skončení zaměstnání ji pak tedy proplatíte počet dvanáctin dovolené, které odpovídají počtu měsíců trvání pracovního poměru (v srpnu to bude 8/12, v září 9/12 apod.).

Závěrem upozorňuji, že dovolená, která se např. proplácí v průběhu kalendářního roku z titulu skončení pracovní poměru se nikdy nekrátí!! Krácení je možné jen u dovolené za kalendářní rok, tedy když zaměstnanec pracoval u zaměstnavatele celý kalendářní rok a vznikl mu nárok na dovolenou za kalendářní rok. V průběhu kalendářního roku může vzniknout pouze nárok na poměrnou část dovolené a poměrná část dovolené se nekrátí.

Autor článku: 

Komentáře

Na základě jakého § se

29.08.2011 - 16:51 Kateřina Fajkošová
Na základě jakého § se poměrná část dovolené nekrátí?

Na základě jakého § se

29.08.2011 - 16:52 Kateřina Fajkošová
Na základě jakého § se poměrná část dovolené nekrátí? Děkuji

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail