Kožní vyrážka jako pracovní úraz?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Zaměstnanci naší firmy se objevila kožní vyrážka na rukou po kontaktu se znečištěnými hadry. Hadry byly znečištěny zbytky hydraulického oleje. Zaměstnanec je v pracovní neschopnosti. Je tento případ považován za pracovní úraz?

To není pracovní úraz a není to ani nemoc z povolání, je to pouze poškození zdraví zaměstnance neboli – zatím terminologií zákoníku práce – tzv. jiná škoda na zdraví podle § 265 zákoníku práce. V praxi se tyto případy vyskytují poměrně často, jsou to nemoci, které ovšem nedosahují intenzity nemoci z povolání. Tyto škody se odškodňují stejně jako škody z titulu pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, takže dotyčnému zaměstnanci budete asi muset proplatit náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti a bolestné.

Autor článku: 

Komentáře

Dobrý den,

15.09.2015 - 14:05 Petr Balaš
Dobrý den, Chápu vaše vysvětlění správně? Příklad.č. 1 člověk, který bude v zimě uklízet sníh, bude dostatečně vybaven OOPP a přesto dostane angínu, tak má nárok na dorovnání výše mzdy? Příklad.č. 2 brusič, který onemocní chorobou dýchacích cest, bude dostatečně vybaven OOPP, tak má nárok na dorovnání výše mzdy? Děkuji za vysvětlení § 265 zákoníku práce ze kterého jsem nic takového nevyčetl.

kožní vyrážka

16.09.2015 - 17:19 Jan Buček
K § 265 odst. 1 Zák. práce - k jakému porušení právních povinností ze strany zaměstnavatel došlo, aby mohl být tento případ a případ 1 v diskusním příspěvku Petra Baláše, považován za škodu podle tohoto §! V případě 2 diskusního příspěvku Petra Baláše, by se mohlo jednat o nemoc z povolání. Ing. Jan Buček

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail