Já a najatá společnost na BOZP máme rozdílný názor na kontrolu/revizi školních tabulí. Podle mě by měla být odborná kontrola (nikoliv revize) tabulí jednou za rok oprávněnou firmou, která dodá kopii oprávnění k činnosti a doklad o oprávněnosti pracovníků tuto činnost vykonávat. Takto to také děláme. Podle externí firmy by snad mělo stačit pověření ředitele ke kontrole a pak by na osobu provádějící kontrolu nebyly nějaké zvláštní požadavky. Nebo, nazveme-li to revize, to musí provést revizní technik s "kulatým razítkem". Což mi přijde komplikované, protože dohledatelné firmy nabízí kontrolu, nikoliv revizi tabulí.
V souladu se zákonem č. 22/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů, je i školní tabule (bez ohledu na materiál, ze kterého byla vyrobena) výrobkem, a proto musí splňovat podmínky používání, včetně provádění kontrol a revizí.
Žádný výrobek nemůže být bez kontroly, zvláště pokud je používán žáky. Stále platí ustanovení § 29 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů: Školy a školská zařízení zajišťují bezpečnost a ochranu zdraví dětí, žáků a studentů při vzdělávání a s ním přímo souvisejících činnostech a při poskytování školských služeb a poskytují žákům a studentům nezbytné informace k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví.
Školní tabule řeší i další právní předpisy:
Výrobce musí v provozní dokumentaci výrobku stanovit lhůty pro kontrolu a údržbu školních tabulí. Pokud je nestanoví on, musí je stanovit ředitel školy a školského zařízení.
Z praxe vím, že je nutné nastavit plán kontrol a údržby, pokud není nastaven od výrobce, takto:
Denně (odpovědnost je delegována na vyučující před zahájením výuky):
Měsíčně (odpovědnost bývá delegována na školníka nebo učitele dílenských prací, odborného výcviku,… – dle rozhodnutí ředitele školy):
Ročně: (odpovědnost je opět na školníkovi nebo učiteli dílenských prací – dle rozhodnutí ředitele školy nebo na odborné firmě – dle rozhodnutí ředitele, já přikláním se k odborné firmě)
Pokud se škola nebo školské zařízení oprávněně bojí tzv. „provozní slepoty“, je možné kontrolou tabulí pověřit i odbornou firmu, která provede každoročně kontrolu upevnění tabulí, povrchu tabulí, provede promazání a kontrolu zvedacích mechanismů a osvědčí celkový bezvadný stav všech tabulí v objektu školy. V případě nalezení závad je tyto schopna na místě odstranit. Firma vydá doklad o provedení odborné kontroly.
Firma udělá kontrolu školních tabulí vždy, pokud je k tomu vyzvána. Tedy dle harmonogramu revizí (dle návodu výrobku nebo v termínu stanoveném ředitelem školy). Kulaté razítko se při kontrole školních tabulí nedává. Revize se neprovádějí. Někdo „revizí“ nazývá kontrolu prováděnou po třech letech.
Interaktivní tabule podléhají jako elektrická zařízení kontrolám i revizím dle ČSN 33 2000-6 (revize provádí revizní technik s kulatým razítkem).
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Výstižné