Kolik skleníkových plynů loni vypustil český průmysl?

Zdroj: 
České podniky, zapojené do evropského systému emisního obchodování (EU ETS) loni vypustily o 8,5 % méně skleníkových emisí než v roce 2007.

„Ukazuje se, že systém emisního obchodování opravdu vede k investicím do efektivnějších technologií a snižování emisí skleníkových plynů,“ říká ministr životního prostředí Martin Bursík. „O to efektivnější bude systém, který začne fungovat od roku 2013 podle evropského klimaticko-energetického balíčku,“ dodává Bursík. „Emisní povolenky už se nebudou v plné míře přidělovat zdarma, ale firmy si je budou muset kupovat v aukcích. Ekonomická motivace ke snižování emisí tak bude ještě výraznější.“

Zatímco v roce 2007 bylo českými průmyslovými podniky zařazenými do systému emisního obchodování vypuštěno do ovzduší 87 834 764 tun CO2, v roce 2008 činí ověřené emise CO2 80 399 334 t. V rámci aktuálního Národního alokačního plánu dostala Česká republika pro rok 2008 k dispozici 85,8 milionu povolenek. „To znamená, že naše firmy na snížení emisí ještě zaslouženě vydělaly,“ říká Martin Bursík.

Celkový pokles všech emisí v České republice však v roce 2008 nebude takto výrazný. EU ETS totiž nepokrývá menší podniky, ale ani celé sektory jako je doprava či vytápění obytných ani kancelářských budov.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail