Kdy vyplatit náhradu za ztrátu na výdělku?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl JUDr. Zdeněk Přeslička.

Zaměstnanec utrpěl v červnu tohoto roku pracovní úraz, od 14.6. je v pracovní neschopnosti. Zaměstnavatel je povinen platit zaměstnanci náhradu za ztrátu na výdělku - rozdíl mezi průměrným výdělkem před vznikem škody způsobené pracovním úrazem a plnou výší nemocenského. Prosím o odpověď, dokdy je povinen tento rozdíl vyplatit. Předpokládám, že až po skončení dočasné pracovní neschopnosti, kdy bude známá výše vyplacených nemocenských dávek z OSSZ. Je to tak správně ? Kde najdu oporu v právním předpisu?

Právní úprava je obsažena v ustanovení § 382 odst. 2 zákoníku práce, které stanoví povinnost zaměstnavatele vyplácet náhradu za ztrátu na výdělku pravidelně měsíčně, pokud nebyl dohodnut jiný způsob výplaty.

Autor článku: 

Komentáře

Ještě maličkost

08.09.2014 - 20:31 Tomáš Neugebauer
Pochopitelně pan Dr. má pravdu. Doplnil bych jen maličkost. První náhradu měl poškozený obdržet v srpnu (obvykle se vyplácí v rámci výplaty, tedy v den výplatního termínu), neboť se jedná o náhradu ztráty na výdělku. A ztráta mu vznikla až červenci (zúčtování mzdy za červen), kdy mu nebyla z důvodu pracovního úrazu vyplacena předpokládaná část mzdy.

Ještě jedna maličkost

14.09.2014 - 10:40 Radoslav Vlasák
Asi by bylo dobré ještě podotknout, že "jiný způsob výplaty" (§ 382 ZP) znamená - podle názoru většiny právníků - např. to, že výplata náhrady za ztrátu na výdělku bude provedena až po ukončení pracovní neschopnosti, nebo v jiném časovém intervalu, než stanoví ZP. Samozřejmě po dohodě obou zainteresovaných stran, tj. zaměstnavatele a zaměstnance, přičemž dohoda obecně znamená souhlasný projev vůle, který nelze vynutit.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail