Kdo vyhledává rizika v organizaci?

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Naše firma má amerického vlastníka a ten mi dal za úkol vyhledávat rizika. Musím se na tom podílet  jen já jako osoba odborně způsobilá v prevenci rizik nebo  je mohou vyhledávat náležitě poučené osoby z řad zaměstnanců a já to jen zkontroluji? Hledal jsem postup v předpisech, ale nic jsem nenašel.

Podle ustanovení § 102 zákoníku práce je zaměstnavatel  povinen soustavně vyhledávat nebezpečné činitele a procesy pracovního prostředí a pracovních podmínek, zjišťovat jejich příčiny a zdroje. Na základě tohoto zjištění je povinen vyhledávat a hodnotit rizika a přijímat opatření k jejich odstranění a provádět taková opatření, aby v důsledku příznivějších pracovních podmínek a úrovně rozhodujících faktorů práce dosud zařazené podle zvláštního právního předpisu jako rizikové mohly být zařazeny do kategorie nižší. K tomu je povinen pravidelně kontrolovat úroveň bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, zejména stav výrobních a pracovních prostředků a vybavení pracovišť a úroveň rizikových faktorů pracovních podmínek, a dodržovat metody a způsob zjištění a hodnocení rizikových faktorů podle zvláštního právního předpisu.

Prevence rizik není zcela novou záležitostí v povinnostech zaměstnavatele v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Metodu prevence rizik a povinnost zaměstnavatele vyhledávat rizika, zjišťovat jejich příčiny a zdroje a přijímat opatření k jejich odstranění, přinesla harmonizace našeho práva s právem zemí Evropských společenství již v roce 2000 a především transposice rámcové směrnice o BOZP.  Naši zaměstnavatelé si tedy v praxi na ni pomalu zvykají a učí se ji používat jako každodenní nástroj bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Proto se zde zdůrazňuje, že zaměstnavatel je povinen vytvářet podmínky pro bezpečné, nezávadné a zdraví neohrožující pracovní prostředí vhodnou organizací bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a přijímáním opatření k předcházení rizikům a že prevencí rizik se rozumí všechna opatření vyplývající z právních a ostatních předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a z opatření zaměstnavatele, která mají za cíl předcházet rizikům, odstraňovat je nebo minimalizovat působení neodstranitelných rizik. Proces, jehož cílem je optimalizace rizika se nazývá hodnocení a řízení rizik. První část procesu, která se zabývá identifikací, hodnocením a srovnáním rizik, přináší podklady potřebné pro druhou část procesu, ve které jsou přijímána opatření pro jejich snížení na minimální míru. Proto v následujících odstavcích ukládá zákonodárce povinnosti, jak při vyhledávání rizik a zjišťování jejich příčin a zdrojů (tedy příčin a zdrojů pracovních úrazů a nemocí z povolání), tak při přijímání opatření k jejich odstranění. I tato ustanovení jsou přesnou transposicí rámcové směrnice o BOZP, konkrétně jejího článku 6 odstavců 1 a 2.

Návod, jak by měl zaměstnavatel postupovat při hodnocení a řízení rizik je rozpracován v § 103 odst. 3 zákoníku práce. „Zvláštním právním předpisem“ podle věty druhé tohoto odstavce se rozumí zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů a jeho prováděcí vyhláška č. 432/2003 Sb., kterou se stanoví podmínky pro zařazování prací do kategorií, limitní hodnoty ukazatelů biologických expozičních testů, podmínky odběru biologického materiálu pro provádění biologických expozičních testů a náležitosti hlášení prací s azbestem a biologickými činiteli. Podle těchto předpisů platí, že podle míry výskytu faktorů, které mohou ovlivnit zdraví zaměstnanců, a jejich rizikovosti pro zdraví se práce zařazují do čtyř kategorií. Kritéria, faktory a limity pro zařazení prací do kategorií stanoví citovaná vyhláška. „Prováděcím předpisem“ podle věty třetí, který stanoví hodnocení rizika a minimální ochranná opatření je nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci.

V § 102 odst. 4 zákoníku práce  je třeba si povšimnout toho, že se deklaruje, že přijatá opatření jsou nedílnou a rovnocennou součástí všech činností zaměstnavatele na všech stupních řízení a že o vyhledávání a vyhodnocování rizik a o přijatých opatřeních k omezení působení rizik vede zaměstnavatel dokumentaci. Je třeba si uvědomit, že porušení tohoto ustanovení stejně jako porušení ustanovení § 101 zákoníku práce může být orgány inspekce práce sankcionováno až do výše 2 000 000 Kč.

V § 102 odst. 5 zákoníku práce se definuje pojem „všeobecných preventivních zásad“, ze kterých musí zaměstnavatel vycházet při všech opatřeních k prevenci rizik. Tento pojem se sice na první pohled jeví jako příliš široký, nicméně je zajisté ku prospěchu věci, že je definován přímo v zákoně a je nepochybné, že je přínosem pro praxi. V této souvislosti se ukládá zaměstnavateli povinnost přednostně uplatňovat prostředky kolektivní ochrany oproti prostředkům individuální ochrany. Pod pojmem „kolektivní ochrana“ se rozumí ochrana pro více zaměstnanců společně, např. zavedením nové technologie na pracovišti, odstraněním namáhavé práce apod., pod pojmem „individuální ochrana“ se rozumí poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, pracovních oděvů a obuvi, mycích, čistících a dezinfekčních prostředků a ochranných nápojů. Individuální ochrana však nastupuje až tam, kde nelze vyloučit škodlivé vlivy prostředky individuální ochrany.

Z výše uvedeného vyplývá, že proces optimalizace rizik nemůže zajišťovat jedna osoba u zaměstnavatele. Proto je hned v úvodním ustanovení části páté zákoníku práce v § 101 zdůrazněno, že  „Péče o bezpečnost a ochranu zdraví při práci uložená zaměstnavateli podle odstavce 1 nebo zvláštními právními předpisy je nedílnou a rovnocennou součástí pracovních povinností vedoucích zaměstnanců na všech stupních řízení v rozsahu pracovních míst, která zastávají“. Proto také se i na prevenci rizik musí podílet všichni vedoucí zaměstnanci, zjednodušeně řečeno musí Vás informovat o nedostatcích v BOZP, které Vy budete vyhodnocovat a budete zaměstnavateli navrhovat příslušná řešení.

Autor článku: 

Komentáře

S odpovědí nesouhlasím

09.04.2008 - 11:51 Tomáš Neugebauer
<P>Vyhledání a vyhodnocení rizik při práci, pokud má být dokumentem pro řízení BOZP ve firmě,&nbsp;musí být prováděno komisionelně. Musí se jej zúčastnit top management, ostatní vedoucí zaměstnanci, jak správně paní doktorka uvádí, a minimálně zástupci zaměstnanců pracujících na pracovištích, kde se vyhledání a vyhodnocení rizik provádí (tím nejsou míněny zákoníkem práce stanovení zástupci pro BOZP, ale skuteční zástupci zaměstnanců vykonávající posuzované činnosti). Každý z nich musí plnit svůj specifický úkol. Odborně způsobilá osoba k prevenci rizik musí celou činnost připravit, zastřešovat a řídit.&nbsp;V žádném případě nestačí pouze kontrolovat (musí navrhnout plán,&nbsp;zvolit vhodné metody, zpracovat potřebné pomůcky [například dotázníky, check-listy]&nbsp;atd.).&nbsp;Jedná se o velmi složitý a náročný proces. Jeho podrobný popis naleznete v publikaci vydavatelství ASPI "Vyhledání a vyhodnocení rizik v praxi" (má vyjít během dubna).</P> <P>Paní doktorka zcela nešťastně do odpovědi zatáhla kategorizaci prací. Ta je sice též hodnocením rizik, avšak rizik spadajících do oblasti ochrany zdraví při práci, nikoliv bezpečnosti práce (je vhodné, když její výsledky jsou zahrnuty do vyhodnocení rizik, ale není to nutné). Tento zásadní rozdíl však z její odpovědi nevyplývá, spíše naopak. Na její obranu je nutné uvést, že v zákoně je tento problém poměrně nešťastně formulován. Odstavec je formulován z pohledu managementu rizik jako celku, avšak není dostatečně zdůrazněno, že v jeho rámci se provádějí dvě samostatná hodnocení rizik - vyhledání a vyhodnocení rizik při práci a kategorizace prací.</P>

Čím je podnik větší, tím více lidí musí spolupracovat

09.04.2008 - 16:27 Petr Markl
<P>Vážený tazateli,</P> <P>zůstat na vyhledávání nebezpečí a následné hodnocení rizik ve větší organizaci sám je téměř jednosměrná jízdenka do nějakého klidného sanatoria. Nechce se mi to znovu formulovat, a tak jen přilepuji kus textu, kterým s tím souvisí a který jsem už někde psal.</P> <P>Přeji hodně úspěchů</P> <P>Petr Markl<BR>konzultant BOZP<BR><A href="http://www.markl.cz">http://www.markl.cz</A><BR><A href="http://www.riscon.cz">http://www.riscon.cz</A></P> <P>Hodnocení rizik je bez rozdílu zákonnou povinností každého zaměstnavatele. Povinností na stejné úrovní je i seznamování dotčených zaměstnanců s výsledky tohoto hodnocení a s navazujícími preventivními opatřeními.</P> <P>Zákon tedy jasně vymezuje, co se má provést, ale nikde nelze najít zmínku o tom, jak tento požadavek prakticky naplnit. Začne-li o tom jeden přemýšlet, dříve nebo později začnou přicházet následující otázky:</P> <P>Jak má hodnocení rizik vypadat?<BR>Koho mám s čím a v jakém rozsahu seznámit?<BR>Musím proškolit všechny ze všeho?<BR>Jaká má být hloubka detailu?<BR>Mám to všechno dělat sám(a) nebo do toho zapojit více lidí v rámci organizace?<BR>Musí se hodnocení rizik akutalizovat? Jak často?<BR>Jak najít rizika?<BR>Kolik mě naplnění této povinnosti bude stát času, peněz či jiných zdrojů?</P> <P>Tento výčet otázek je jen malým vzorkem. Navíc v drtivé většině podniků nastupujeme do "rozjetého vlaku" a je potřeba zvažovat, co z toho, co už máme, lze pro účely naplnění tohoto legitimního právního požadavku použít.</P> <P>Přitom všem je potřeba mít na zřeteli, že výsledky, které z tohoto procesu budou padat, musí splňovat některé základní podmínky. Jednak je nutné, aby výsledky byly prezentovány formou, která je snadno komunikovatelná nebo snadno čitelná řadovými zaměstnanci. Je nutné, aby s jednotlivými elementy bylo možné snadno nakládat a dělat v nich řízené změny. Je nutné, aby celý systém byl efektivní a neskončil svůj životní cyklus založením do šanonu resp. proplacením faktury (obvykle s nezanedbatelnou částkou).</P> <P>Postupem času jsme sběrem zkušeností, metodou pokus omyl a za použití nejrůznějších informačních zdrojů nalezli řešení splňující výše uvedené podmínky, navíc vyhovující představám EuOSHA (European Occupational Safety and Health Administration, Bilbao, Španělsko) a požadavkům normy OHSAS 18001, podle které se drtivá většina systémů řízení v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci certifikuje.</P> <P>Jak efektivně identifikovat nebezpečí a hodnotit rizika</P> <P>Pro identifikaci nebezpečí a hodnocení rizik je zcela zásadní naprosto přesně porozumět pojmům "nebezpečí", "riziko", "identifikace (určení) nebezpečí" a "hodnocení rizik". Pokud toto porozumění není jednomu jasné, lze se velmi snadno v problematice hodnocení rizik ztratit tak, že není jasné, kde je začátek a kde konec onoho usilovného snažení. O výsledném efektu ani nemluvě. Bohužel náš slavný Zákoník práce s těmtito pojmy žongluje zcela bez rozmyslu.</P> <P>Tak tedy:</P> <P><STRONG>nebezpečím </STRONG>je zdroj, situace, nebo úkon s potenciálem poškození ve smyslu zranění nebo nemoci (z povolání) či jejich kombinace,</P> <P><STRONG>rizikem</STRONG> je kombinace pravděpodobnosti vzniku nebezpečné události nebo expozice a závažnosti zranění nebo onemocnění, které může tato událost nebo expozice způsobit,</P> <P><STRONG>identifikací (určením) nebezpečí</STRONG> je proces poznání, že nebezpečí existuje a definování jeho charakteristik a</P> <P><STRONG>hodnocením rizik</STRONG> je proces vyhodnocování rizik vznikajících z nebezpečí, přičemž se zvažuje vhodnost jakýchkoliv existujících řídících opatření, a rozhodování o tom, zda je riziko přijatelné.</P> <P>Tolik definice z mezinárodně uznávané normy OHSAS 18001:2007.</P> <P>Z praktického hlediska je vhodné si pamatovat že vztah nebezpečí a rizika je vždy takový, že nebezpečí je zdrojem rizika. Například zvýšená hladina hluku je zdrojem rizika poškození sluchu.</P> <P>V tomto jednoduchém přístupu je však jeden zakopaný pes mnoha lidem matoucí hlavu. Tím zakopaným psem je nedůslednost ve správném používání těchto pojmů našimi právními předpisy počínaje Zákoníkem práce a zákonem č. 309/2006 Sb., tvořícími střechu oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.</P> <P>Pokud totiž máme vyhledávat rizika, tedy vyhledávat na pracovištích kombinace pravděpodobnosti a závažnosti, zjistíme, že jde o nesmysl. Žádnou kombinaci pravděpodobnosti a závažnosti na pracovišti ještě nikdo nenašel, leda že by věštil z křišťálové koule.<BR>To, co můžeme efektivně vyhledávat, jsou nebezpečí, a u některých z nich je potřeba si ještě pohrát s definováním resp. se zjištěním jejich charakteristik, jinak je totiž dále vyhodnotit ani nelze.</P> <P>Aby bylo hledání nebezpečí co nejúčinnější, je vhodné si organizaci (výrobní podnik, nemocnici, školu, úřad, nákupní centrum či cokoli jiného) rozdělit na malé buňky, v nichž jsou zaměstnanci vystaveni téměř shodným způsobem téměř shodným nebezpečím. V odborné literatuře se lze v tomto ohledu setkat s termínem "skupina s podobnou expozicí". Obvykle je touto buňkou nějaká určitá činnost anebo obsluha určité části výrobní linky apod. Jistou analogií může být hledání důkazních materiálů policií v terénu, kdy se určitá předmětná oblast rozdělí na např. 30 částí stejné velikosti a každou část pak prohledáváme zvlášť. Z toho pak můžeme snadno zjistit, jaký objem práce a času nás čeká, kolik již máme za sebou nebo kolik lidí na to budeme potřebovat, abychom práci stihli v nějakém stanoveném termínu.</P> <P>Pro vyhledávání nebezpečí pro určitou činnost se vyplácí mít k dispozici seznam již nalezených nebezpečí. Tento seznam se pak bude průběžně obohacovat, pokud dotazováním, měřením, vlastní zkušeností nebo čtením nějakých jiných zdrojů odhalíme další nová nebezpečí. Tento základní seznam může vypadat například takto:</P> <P>&nbsp;fyzická zátěž - hmotnost ručně manipulovaných břemen<BR>&nbsp;hluk<BR>&nbsp;ionizující záření<BR>&nbsp;kontakt kůže s nebezpečnou chem. látkou<BR>&nbsp;kontakt nebezpečné chemické látky s kůží nebo očima - akutní<BR>&nbsp;kontakt nebezpečné chemické látky s kůží nebo očima - dlouho<BR>&nbsp;kontakt s (potenciálně) nebezpečnými biologickými činiteli<BR>&nbsp;kontakt s brusným pásem při sbrušování pravítek<BR>&nbsp;kontakt s extrémně chladným povrchem nebo látkou<BR>&nbsp;kontakt s horkým povrchem nebo horkou látkou<BR>&nbsp;kontakt s ostrým hrotem<BR>&nbsp;kontakt se střižným nebo sbíhavým místem<BR>&nbsp;kontakt z ostrou hranou skla<BR>&nbsp;mechanická komprese dolních končetin<BR>&nbsp;mechanická komprese horních končetin<BR>&nbsp;mechanická komprese trupu<BR>&nbsp;mechanická komprese trupu způsobena vozíky<BR>&nbsp;nadýchání nebezpečné chemické látky - akutní účinek<BR>&nbsp;nadýchání nebezpečné chemické látky - dlouhodobý účinek<BR>&nbsp;nadýchání zplodin hoření<BR>&nbsp;napadení jinou osobou<BR>&nbsp;napadení zvířetem, hmyzem<BR>&nbsp;naražení, skřípnutí nebo úder ručním nářadím<BR>&nbsp;navinutí rotující částí stroje<BR>&nbsp;nebezpečný kontakt s "živou" částí elektrického vedení<BR>&nbsp;nebezpečný okolní podtlak<BR>&nbsp;nebezpečný okolní přetlak<BR>&nbsp;nebezpečí požáru<BR>&nbsp;nebezpečí výbuchu<BR>&nbsp;neionizující záření nebo elektromagnetické pole<BR>&nbsp;psychická zátěž<BR>&nbsp;pád z ložné plochy nákladního vozidla<BR>&nbsp;pád z výšky nebo do prohlubně<BR>&nbsp;pád z řezacího stolu<BR>&nbsp;pád ze žebříku<BR>&nbsp;snížení koncentrace kyslíku k dýchání vytěsněním, spotřebou<BR>&nbsp;uklouznutí a pád po rozsypaných kuličkách<BR>&nbsp;uklouznutí po ............ a následný pád<BR>&nbsp;uklouznutí po mokré podlaze a následný pád<BR>&nbsp;vibrace na celé tělo<BR>&nbsp;vibrace na ruce<BR>&nbsp;zakopnutí a následný pád o předměty na ložné ploše<BR>&nbsp;zakopnutí a pád o předměty, kryty a stojany<BR>&nbsp;zakopnutí o ...... a následný pád<BR>&nbsp;zasažení elektrickým proudem<BR>&nbsp;zasažení médiem pod tlakem<BR>&nbsp;zasažení odlétajícími částicemi<BR>&nbsp;zasažení padajícím předmětem<BR>&nbsp;zasažení pohyblivou částí stroje<BR>&nbsp;zasažení projíždějícím dopravním prostředkem<BR>&nbsp;zasažení uvolněnou vázací páskou<BR>&nbsp;zasažení vymrštěným pohyblivým vedením s .........pod tlakem<BR>&nbsp;zasažení vystřelenou nebo odraženou sponou<BR>&nbsp;zasažení vystřeleným hřebíkem<BR>&nbsp;zasažení zavěšeným břemenem<BR>&nbsp;zasypání nebo zavalení materiálem<BR>&nbsp;zatěžující pracovní poloha<BR>&nbsp;zátěž chladem<BR>&nbsp;zátěž teplem<BR>&nbsp;zátěž zraková</P> <P>Jak je vidět, nebezpečí je celá řada. A to určitě uvedený seznam zdaleka není vyčerpávající. Důležité je přijmout fakt, že existují nebezpečí běžně známá, která dokáže po chvilce sledování odhalit téměř každý. Pak existují ta, o nichž se třeba bez měření vůbec nedozvíme (například záření nebo chemické látky, které nelze lidskými smysly včas odhalit). Dále existují taková, o nichž se nemáme šanci dozvědět, pokud nám o nich nepoví zaměstnanci, jichž se přímo týkají a které mají s výkonem předmětné činnosti letité zkušenosti. Nebezpečí patřící do poslední skupiny mohou být natolik specifická, že je neodhalí sám o sobě ani sebelepší osoba odborně způsobilá v prevenci rizik, aniž by provedla ono dotazování osob konkrétní práci přímo provádějících případně přímo řídících. Bez jejich vstupu totiž riskujeme, že z našeho určování nebezpečí a hodnocení rizik vzniknou nakonec obecně znějící plky, při jejichž proškolování budou dotčení zaměstnanci usínat. a měli by k tomu jasný důvod.</P> <P>Každá lidská činnost v každé organizaci nebo podniku může být do jisté míry podobná, ale vždy je svým způsobem unikátní, protože může probíhat za různých okolností daných vybavením, prostředím, výkonem apod.. To znamená, že žádné předem zcela hotové řešení neexistuje. Každý si musí pracoviště, jež má na starosti, "obšlápnout" sám, aby věděl, co se na nich odehrává, resp. jakým nebezpečím je personál na dotčeném pracovišti vystaven. S takto zjištěnými skutečnostmi lze pak dále pracovat.</P> <P>*** *** ***</P>

Re: Čím je podnik větší, tím více lidí musí spolupracovat

10.04.2008 - 13:23 Tomáš Neugebauer
<P>Vážený pane Markle,</P> <P>nemohu s Vámi souhlasit v jedné věci, a to v tom, že je nesmysl vyhledávat rizika, ale že musí být vyhledávána nebezpečí. To je&nbsp;zásadní omyl, neboť pokud nevyhledáte rizika na pracovišti, nemůžete je nikdy hodnotit. Na pracovišti musíte vyhledat nejzávažnější následek a&nbsp;pravděpodobnosti jeho výskytu. Obojí v konkrétních podmínkách. Nikde jinde tyto údaje nezjistíte. Na pracovišti musí být v rámci vyhledání rizik proveden odhad rizika,&nbsp;tzn. anylýza následků, z které vyplyne nejzávažnější následek, a na ní naváže analýza rizika četnosti. Nejedná se tedy o&nbsp;hádání z koule, jak uvádíte,&nbsp;ale o kvalifikovaný odhad, jak to i požaduje norma. Proto je potřeba, aby to dělal tým odborníků. Analýza rizik je ve všech oblastech (krizový management, management spolehlivosti&nbsp;atd.) založena na kvalifikovaném odhadu (vemte například posouzení požárního nebezpečí).&nbsp;O tom to je! Vyhledávání pouhého nebezpečí má, mimo jiné, tendenci sklouzávat ke kontrolní činnosti. Tím opravdu vyhledání a vyhodnocení rizik nemá být, i když v praxi jej s ní i někteří OZO zaměňují. </P> <P>Zásadní chybou je, že za více než deset let, co má být vyhledání a vyhodnocení rizik při práci v České republice prováděno, nevyšla žádná oficiální metodika, která by mimo jiné osvětlila některé pojmy. Metodika EU je u nás prakticky neznámá.</P>

Re: Čím je podnik větší, tím více lidí musí spolupracovat

10.04.2008 - 15:54 Petr Markl
<P>Vážený pane,</P> <P>nechci se pouštět do sáhodlouhých polemik, ale poraďte mi, jak mám na pracovišti vyhledat nejzávažnější následek, když tam není. Nelze jej vidět, nelze jej slyšet ani jej nelze nějakým exaktním způsobem změřit, abych jej mohl dále vyhodnotit.</P> <P>Jinak metodika EU je u nás prakticky neznámá, ale déle než rok již visí na focalpointu viz <A href="http://cz.osha.europa.eu/publications/files/nastroj_pro_hodnoceni_rizik.pdf">http://cz.osha.europa.eu/publications/files/nastroj_pro_hodnoceni_rizik.pdf</A>&nbsp;. ...a také tam vyhledávají nebezpečí, ze kterých postupným hodnocením dojdou nějakým způsobem k míře rizika. Riziko je jako výsledek nějaké bezrozměrné číslo, na základě kterého lze stanovovat priority přijímaných řídících opatření. Není v tom žádná věda a je jasné, že k riziku musím hodnocením dospět posouzením/hodnocením/zvážením oněch nebezpečí a jejich možného působení na lidi v práci a nikoliv z rizika vycházet.</P> <P>Možná by stálo za úvahu si ty definice z OHSAS 18001:2007 přečíst ještě jednou a pomalu...</P> <P>Přeji hezký den</P> <P>Petr Markl<BR>konzultant BOZP<BR><A href="http://www.markl.cz">http://www.markl.cz</A><BR><A href="http://www.riscon.cz">http://www.riscon.cz</A></P> <P>&nbsp;</P>

Re: Čím je podnik větší, tím více lidí musí spolupracovat

10.04.2008 - 17:13 Tomáš Neugebauer
<P>Ani já se nechci pouštět do sáhodlouhých polemik. Jen několik poznámek.</P> <P>Materiál, na který jste učinil odkaz není metodikou, která byla oficiálně vydána Evropskou komisí pod názvem "Návod pro hodnocení rizik při práci". Sam tak potvrzujete, že asi ani vy, který jste velkým odborníkem v BOZP, to myslím upřimně, o ní nevíte.</P> <P>Jinak k tomu, že v uvedeném materiálu vyhledávají nebezpečí. Jedná se prakticky o check-listy, tedy obecné návody a ty nemohou vyhledávat rizika. Rizika se vyhledávají jen na konkrétních pracovištích! Riziko není bezrozměrné číslo. To je míra rizika. Riziko je například, že k vyhřezu meziobratlové ploténky dojde jednou za pět let. Pochopitelně musí být specifikováno na konkrétní pracoviště a pracovní činnost - například manipulace s ručními břemeny ve skladu výrobků. Existují i metody hodnocení rizik, které nepoužívají numerické vyjádření.</P> <P>Na závěr k vaší žádosti o radu. Je to opravdu jednoduché. Na pracovišti nejprve identifikujete nebezpečí, zjistíte (případně kvalifikovaně odhadnete), ke kterým negativním důsledkům může z důvodu tohoto nebezpečí dojít, poté posoudíte, které z těchto následků je nejzávažnější. Dále se již zabýváte jen tímto následkem. Zjistíte, resp. odhadnete&nbsp;jaká je pravděpodobnost, že k tomuto následku dojde. Pokud máte tyto dva údaje máte definované riziko. Tedy máte vyhledané riziko. V další etapě jej vyhodnotíte. To znamená, že mu podle určitých kritérií vyměřítu míru rizika. Vyhledání a vyhodnocení rizika jsou dvě etapy.</P> <P>Připojím stručný návod, jak jej doporučuje metodika, nejedná se o citaci (tu bych musel dohledat), avšak velmi se to blíží uvedenému:</P><SPAN style="FONT-SIZE: 12pt; mso-bidi-font-size: 10.0pt"><FONT face="Times New Roman"><?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p><SPAN style="FONT-SIZE: 9pt; FONT-FAMILY: Arial"><o:p> <P class=MsoNormal style="MARGIN: 6pt 2.5pt 0pt 0cm; TEXT-ALIGN: justify"><SPAN style="FONT-SIZE: 8pt; FONT-FAMILY: Arial">Při určování následků by se mělo:<o:p></o:p></SPAN></P> <P class=MsoNormal style="MARGIN: 0cm 2.55pt 0pt 0cm; TEXT-ALIGN: justify"><SPAN style="FONT-SIZE: 8pt; FONT-FAMILY: Arial">a) vycházet ze zjištěných nebezpečí,<o:p></o:p></SPAN></P> <P class=MsoNormal style="MARGIN: 0cm 2.55pt 0pt 14.2pt; TEXT-INDENT: -14.2pt; TEXT-ALIGN: justify"><SPAN style="FONT-SIZE: 8pt; FONT-FAMILY: Arial">b) popsat všechny následky vycházející z příslušného nebezpečí(zvážit i sekundární následky),<o:p></o:p></SPAN></P> <P class=MsoNormal style="MARGIN: 0cm 2.55pt 0pt 14.2pt; TEXT-INDENT: -14.2pt; TEXT-ALIGN: justify"><SPAN style="FONT-SIZE: 8pt; FONT-FAMILY: Arial">c) brát v úvahu existující opatření ke zmírnění následků spolu se všemi příslušnými podmínkami, které mají na následky vliv,<o:p></o:p></SPAN></P> <P class=MsoNormal style="MARGIN: 0cm 2.55pt 0pt 14.2pt; TEXT-INDENT: -14.2pt; TEXT-ALIGN: justify"><SPAN style="FONT-SIZE: 8pt; FONT-FAMILY: Arial">d) vybrat nejzávažnější následek.</SPAN></P> <P class=MsoNormal style="MARGIN: 0cm 2.55pt 0pt 14.2pt; TEXT-INDENT: -14.2pt; TEXT-ALIGN: justify"><SPAN style="FONT-SIZE: 8pt; FONT-FAMILY: Arial"></SPAN>&nbsp;</P> <P class=MsoNormal style="MARGIN: 0cm 2.55pt 0pt 14.2pt; TEXT-INDENT: -14.2pt; TEXT-ALIGN: justify"><SPAN style="FONT-SIZE: 8pt; FONT-FAMILY: Arial">Na úplný závěr chci podotknout, že analyzování rizik je samostatná oblast používající mnohé metody. Tato oblast je využívána k různým cílům. Co se týče terminologie, vznikají probémy nejen mezi jednotlivými oblastmi aplikace, ale též ve vztahu zde používané terminologie, mezi jednotlivými metodami při překladu atd.</SPAN></P> <P class=MsoNormal style="MARGIN: 0cm 2.55pt 0pt 14.2pt; TEXT-INDENT: -14.2pt; TEXT-ALIGN: justify"></o:p></SPAN></P></o:p></FONT></SPAN>

Re: Čím je podnik větší, tím více lidí musí spolupracovat

17.04.2008 - 21:26 Tomáš Neugebauer
<P>Vážený pane Markle,</P> <P>dal jsem na Vaši radu a ještě jednou a pomalu jsem si přečetl Vámi uvedené definice a dospěl jsem k tomuto závěru:</P> <P>1. jedná se o neoficiální překlad OHSAS 18001:2007, který podstatu pojmů uvedených v OHSAS plně vystihuje,</P> <P>2. je opomenuto, že OHSAS kromě pojmu "identifikace nebezpečí" používá i pojem "identifikování rizik" - viz článek 4.3.1.</P> <P>Tedy i OHSAS ctí zásadu, že vyhledání (identifikace) rizik obsahuje identifikaci nebezpečí, odhad rizika (analýza četnosti a analýza následků) a identifikaci nebezpečím ohrožených osob, především zaměstnanců. Je to i logické, neboť mám-li něco hodnotit, musím to nejprve identifikovat (vyhledat).</P>

Re: Čím je podnik větší, tím více lidí musí spolupracovat

18.04.2008 - 23:56 Petr Markl
<P>Vážený pane kolego,</P> <P>originál OHSAS 18001:2007 čl. 4.3.1 je tento:</P> <P><STRONG><EM>4.3.1&nbsp;Hazard identification, risk assessment and determining controls</EM></STRONG></P> <P><EM>The organization shall establish, implement and maintain a procedure(s) for the ongoing hazard identification, risk assessment, and determination of necessary controls.<BR>The procedure(s) for hazard identification and risk assessment shall take into account:</EM></P> <P><EM>a)&nbsp;routine and non-routine activities,<BR>b)&nbsp;activities of all persons having access to the workplace (including contactors and visitors),<BR>c)&nbsp;human behaviour, capabilities and other human factors,<BR>d)&nbsp;identified hazards originating outside the workplace capable of adversely affecting the health and safety of persons under the control of the organization within the workplace,<BR>e)&nbsp;hazards created in the vicinity of the workplace by work-related activities under the control of the organization,</EM></P> <P><EM>NOTE 1 It may be more appropriate for such hazards to be assessed as an environmental aspect.<BR>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; <BR>f)&nbsp;infrastructure, equipment and materials at the workplace, whether provided by the organization or others,<BR>g)&nbsp;changes or proposed changes in the organization, its activities, or materials,<BR>h)&nbsp;modifications to the OH&amp;S management system, including temporary changes, and their impacts on operations, processes, and activities,<BR>i)&nbsp;any applicable legal obligations relating to risk assessment and implementation of necessary controls (see also the NOTE to 3.12),<BR>j)&nbsp;the design of work areas, processes, installations, machinery/equipment, operating procedures and work organization, including their adaptation to human capabilities.</EM></P> <P><EM>The organization´s methodology for hazard identification and risk assessment shall:</EM></P> <P><EM>a)&nbsp;be defined with respect to its scope, nature and timing to ensure it is proactive rather than reactive, and<BR>b)&nbsp;provide for the identification, prioritization and documentation of risks, and the application of controls, as appropriate.<BR>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; <BR>For the management of change, the organization shall identify the OH&amp;S hazards and OH&amp;S risks associated with changes in the organization, the OH&amp;S management system, or its activities, prior to the introduction of such changes.</EM></P> <P><EM>The organization shall ensure that the results of these assessments are considered when determining controls.</EM><BR><BR>Ať koukám jak koukám, o identifikaci rizik se tam nikde nepíše. Ještě jsem neviděl ČSN OHSAS 18001, ale pokud někdo něco přeložil jako identifikaci rizik, pak to přeložil nějaký překladatel bez detailní znalosti věci a bez pochopení termínů uvedených v kapitole 3, čemuž bych se po mnoha zkušenostech s chybnými překlady ani nedivil.</P> <P>Přeji všem hezký víkend</P> <P>Petr Markl<BR><A href="http://www.markl.cz">http://www.markl.cz</A><BR><A href="http://www.riscon.cz">http://www.riscon.cz</A><BR></P> <P>&nbsp;</P>

Re: Čím je podnik větší, tím více lidí musí spolupracovat

19.04.2008 - 01:40 Tomáš Neugebauer
<P><EM>"b)&nbsp;provide for the identification, prioritization and documentation of risks, and the application of controls, as appropriate." - </EM>zde je zmíňka o identifikaci rizik. Oficiální překlad zní: "b) přiměřeně umožnit identifikaci rizik, stanovování priorit, dokumentování rizik a aplikování opatření."</P> <P>Vy si neuvědomujete, že identifikace nebezpečí je podmnožinou identifikace (vyhledání) rizik. Na identifikaci nebezpečí, navazuje identifikace ohrožených osob a odhad rizika (analýzy četnosti a následků). To vše dohromady tvoří identifikaci (vyhledání) rizika.&nbsp;A až na to navazuje další&nbsp;část managementu rizik, a to je vyhodnocení rizik (stanovení míry rizika).&nbsp;Rizika nelze vyhodnocovat ihned po identifikaci nebezpečí, neboť v tento okamžik žádná rizika neexistují. Ta vzniknou až na základě provedení odhadu rizik.&nbsp;</P> <P>Tedy pokud někdo uvede, že musí být vyhledáno riziko, nením tím myšleno to samé, jako když se uvede, že musí být identifikováno nebezpečí. Jedná se o dva různé termíny, které není možné zaměňovat, jak jste to naznačil vy. Zákoník práce v tomto případě je zcela v pořádku. V pořádku však není, že obsažené pojmy on, ani žadný jiný předpis blíže nevysvětluje, a že nešťastně propojuje vyhledání a vyhodnocení rizik při práci s kategorizací prací. I když oni spolu úzce souvisejí (v obojím případě se jedná o analýzu rizik) a vzájemně se doplňují, formulace v příslušném odstavci je, podle mého názoru, nešťastná, neboť obsah činí ještě více nepřehledným.</P> <P>V rámci analýzy musí být na pracovišti vyhledáno riziko, neboť nikde jinde neexistuje. Riziko je definováno dvěma základními parametry, které mohou být vyznamně ovlivněny mimo jiné již přijatými opatřeními. Proto je nezbytné riziko vyhledat přímo na pracovišti, neboť podmínky, které jsou na něm vytvořeny upravují pravděpodobnost výskytu nebezpečné události a závažnost nejzávažnějšího následku. Z tohoto důvodu na dvou stejných pracovištích v jedné firmě mohou být rozdílná rizika.</P> <P>Po vyhledání rizik se tato rizika vyhodnotí, tedy stanoví se jejich míra. Většinou počtem bodů, avšak může se jednat pouze o slovní vyjádření (například: přijatelné; přijatelné, avšak příjmout opatření; nepřijatelné), neboť četnost a následek též nejsou vyjádřeny počtem bodů, ale pouze slovně (například metoda ZHA).</P>

Re: Čím je podnik větší, tím více lidí musí spolupracovat

19.04.2008 - 02:37 Petr Markl
<P>Vážený pane kolego,</P> <P>celá věta v onom článku (s přímým&nbsp;napojením odrážky b) zní: <EM>The organization´s methodology for hazard identification and risk assessment shall </EM><EM>provide for the identification, prioritization and documentation of risks, and the application of controls, as appropriate.</EM></P> <P>Tedy: <EM>Metodika organizace&nbsp;(míněno firmy, společnosti, korporace apod.)&nbsp;pro <STRONG>identifikaci nebezpečí</STRONG> a <STRONG>hodnocení rizik</STRONG> musí zajistit tam, kde je to potřeba, jejich určení, stanovení priorit a jejich dokumentování a uplatnění řídících opatření.</EM></P> <P>To zjednodušeně znamená:</P> <OL> <LI>Identifikovat nebezpečí.</LI> <LI>Vyhodnotit rizika.</LI> <LI>Na základě určené míry rizika stanovit priority, uplatnit opatření a mít to všechno písemně.</LI></OL> <P>Nesouhlasím tedy s tím, že identifikace nebezpečí je podmnožinou identifikace rizik. Identifikace nebezpečí je jedna věc a hodnocení rizika pro každé nalezené nebezpečí je druhá věc. Ani jedna není podmnožinou té druhé. Identifikovat nebezpečí a dál nehodnotit rizika je plýtvání časem a hodnotit rizika bez znalosti nebo povědomí o nebezpečí nelze. Žádný termín "identifikace rizik" v kapitole 3 OHSAS 18001:2007, kde jsou popsány použité termíny a definice, není.</P> <P>Možná to zní jako bohapusté žonglování s pojmy, ale není třeba v tom hledat vědu. Je to jednoduché:</P> <OL> <LI>Identifikuji nebezpečí - např. hluk - a definuji jeho charakteristiky (ekvivalentní hladinu, frekvenci atd).</LI> <LI>Zhodnotím riziko: pravděpodobnost je dána dobou expozice hluku, závažnost je dána jeho intezitou, kterou lze získat z exaktních měření v rámci kategorizace prací.</LI> <LI>Na základě zjištěné míry rizika stanovím opatření s využitím rozhodování o tom, zda riziko je, či není přijatelné.</LI> <LI>Udělám o tom smysluplný záznam, se kterým lze seznámit dotčené zaměstnance.</LI></OL> <P>U nebezpečí, která nelze měřit, je to ještě jednodušší:</P> <OL> <LI>Identifikuji nebezpečí - např. zasažení pohyblivou částí stroje.</LI> <LI>Zhodnodtím riziko: pravděpodobností je četnost, s jakou je někdo tomuto nebezpečí vystaven, závažnost je potřeba pro konkrétní případ odhadnout s ohledem na to, k jak závažnému zranění může dojít.</LI> <LI>... totéž co v prvním příkladě.</LI> <LI>... totéž co v prvním příkladě.</LI></OL> <P>Pokud si to jeden&nbsp;víc&nbsp;zkomplikuje, tím těžší si život udělá při udržování celého procesu identifikace nebezpečí a hodnocení rizik "naživu". Zvažte, jak elementární příklady jsem zvolil, a promítněte si je do výrobní fabriky s 1000 zaměstnanci... ...vím o tom svoje.</P> <P>Ještě jednou hezký víkend</P> <P>Petr Markl<BR>konzultant BOZP<BR><A href="http://www.markl.cz">http://www.markl.cz</A><BR><A href="http://www.riscon.cz">http://www.riscon.cz</A><BR></P>

Re: Čím je podnik větší, tím více lidí musí spolupracovat

19.04.2008 - 14:08 Tomáš Neugebauer
<P>Vážený pane Markle,</P> <P>ve svém příspěvku opět dokazujete, že si pletete jednotlivé pojmy. Zaměňujete pojem "vyhledání rizik" s pojmem "vyhodnocení rizik". Netvrdím, že identifikace nebezpečí je podmnožinou vyhodnocení rizik, jak mi podsouváte - <EM>"Identifikace nebezpečí je jedna věc a hodnocení rizika pro každé nalezené nebezpečí je druhá věc. Ani jedna není podmnožinou té druhé."</EM></P> <P>Dále věta nezní: "<EM>pro <STRONG>identifikaci nebezpečí</STRONG> a <STRONG>hodnocení rizik",</STRONG> </EM>ale pro identifikaci nebezpečí a identifikaci rizik. Je to i logické! Máte pravdu, že kapitola 3. OHSAS žádný termín identifikace rizik neobsahuje, to však neznamená, že v jejím obsahu není! On tam opravdu je.</P> <P>Není to tak jednoduché, jak uvádíte. Když máte identifikované nebezpečí, tak nemůžete zhodnotit riziko, neboť to neexistuje. Musíte jej nejprve identifikovat (vyhledat).&nbsp;Ve svém příkladu&nbsp;uvádíte, že pravděpodobnost a závažnost je dána..., ale ona není daná obecně. Vy musíte zjistit konkrétní podmínky, <STRONG>tzn. vyhledat riziko.</STRONG></P> <P>Na závěr doporučuji seznámit se s odbornou literaturou. Zjistitíte, že je nezbytné riziko vyhledávat, a že je to běžné. Pokud tomu nechcete věnovat tolik času, doporučuji seznámit se s ČSN IEC 300-3-9, která je v tomto směru opravdu dobrá.</P>

Re: Čím je podnik větší, tím více lidí musí spolupracovat

21.04.2008 - 00:37 Petr Markl
<P>Vážený pane kolego,</P> <P>asi už jsem otravný, ale nemohu jinak. V úvodu normy ČSN IEC 300-3-9 se mimo jiné píše:</P> <P><EM>Analýza rizika, která je předmětem tohoto oddílu IEC 300-3, je strukturovaný proces, který identifikuje jak pravděpodobnost, tak rozsah nepříznivých následků pocházejících z dané činnosti, zařízení nebo systému. V kontextu této normy se tyto nepříznivé následky týkají poškození zdraví lidí, majetku nebo životního prostředí.</EM></P> <P><EM>Analýza rizika se pokouší odpovědět na tři základní otázky:</EM></P> <P><EM>Co se může pokazit?&nbsp;&nbsp; (Pomocí identifikace nebezpečí);<BR>S jakou pravděpodobností se to stane?&nbsp;&nbsp; (Pomocí analýzy četností);<BR>Jaké budou následky?&nbsp; (Pomocí analýzy následků).</EM></P> <P>Takže klasika: identifikuji nebezpečí a k nim na základě zjištěných skutečností stanovím četnost a následky, kombinace kterýchž je míra rizika. Přesně, jak jsem psal.</P> <P>Jinak že je identifikace nebezpečí podmnožinou vyhledání rizik Vám nijak nepodsouvám. Sám jste to napsal v některém z předchozích příspěvků.</P> <P>Slibuji, že již nebudu otravovat nemístným psaním... ;-)))</P> <P>Petr Markl<BR>konzultant BOZP<BR><A href="http://www.markl.cz">http://www.markl.cz</A><BR><A href="http://www.riscon.cz">http://www.riscon.cz</A> </P>

Re: Čím je podnik větší, tím více lidí musí spolupracovat

21.04.2008 - 08:27 Tomáš Neugebauer
<P>Ano, já jsem napsal, že je podmnožinou vyhledání rizik, ale vy jste napsal, že je podmnožinou vyhodnocení rizik, a to je rozdíl! </P> <P>Když prostudujete IEC 300-3 zjistíte co obsahuje analýza rizik, tedy vyhledání. Mimo jiné i analýzu nebezpečí, které je podmnožinou. To vy nechcete uznat. Vyhledávání rizik existuje, ikdyž vám se to nelíbí. Až někdy budete provádět vyhledání a vyhodnocení rizik při práci, budete jej provádět aníž o tom budete vědět. Jinak to totiž ani nelze. Vy si to nebudete uvědomovat, neboť vám chybí teoretické znalosti.</P> <P>Je zajímavé, že před několika lety jste mi osobně děkoval za to, že&nbsp;jako jeden z mála&nbsp;správně vyslvětluji problematiku vyhledání a vyhodnocení rizik při práci a nyní, aníž jsem své názory změnil, jste v zásadních otázkách zcela opačného názoru.</P> <P>To co jsem zde uvedl prostě platí. Ono to dost dobře ani jinak není možné. Chcete-li riziko hodnotit, musíte jej nejdříve identifikovat. Pouhé nebezpečí pro to nepostačí.</P>

Re: Čím je podnik větší, tím více lidí musí spolupracovat

21.04.2008 - 10:13 Tomáš Neugebauer
<P>Budu jen citovat z ČSN IEC 300-3-9.</P> <P><STRONG>analýza rizika</STRONG> (risk analysis):&nbsp;systematické použití dostupných informací k identifikaci nebezpečí a k odhadu rizika pro jednotlivce nebo obyvatelstvo, majetek nebo životní prostředí (viz obrázek 1)</P> <P><STRONG>identifikace nebezpečí</STRONG> (hazard identification):&nbsp;proces rozpoznání, že existuje nebezpečí, a definování charakteristik nebezpečí</P> <P><STRONG>odhadování rizika</STRONG> (risk estimation): proces používaný pro stanovení ukazatele (míry) úrovně analyzovaných rizik; odhadování rizika sestává z následujících kroků: analýza četnosti, analýza následků a sloučení těchto analýz</P> <P><STRONG>hodnocení rizika</STRONG> (risk evaluation): proces, při kterém se utváří úseudek o přijatelnosti rizika na základě analýzy rizika a při kterém se berou v úvazu faktory, jako jsou sociálně ekonomická hlediska a hlediska vlivu na životní prostředí</P>

<P>Dobrý den,</P>

11.04.2008 - 12:15 novotný
<P>Dobrý den,</P> <P>jak to vypadá s vyhledáváním a hodnocením rizik v zahraničí ?&nbsp; Jsou dále než u nás např. díky dotčené metodice nebo také nevědí co s tím vším vlastně dělat ? </P> <P>děkuji </P> <P>novotný</P> <P>&nbsp;</P>

Re:

11.04.2008 - 13:34 Petr Markl
<P>Vážený pane kolego,</P> <P>mám pár zkušeností z USA, Kanady, Holandska, Německa, Polska, Slovenska a musím říct, že všude je "chleba o dvou kůrkách". Některé korporace jsou v tomto ohledu na špičkové úrovni, zatímco jiné jsou na tom tak, že by jeden zaplakal. Hlavní rozdíly jsou v "tlaku", který je na zaměstnavatele v tomto směru vyvíjen. V USA a Kanadě mají velké slovo (a možná že větší než dozorový orgán OSHA) pojišťovny. Jednak je mnohem výraznější rozptyl bonusů/malusů za to, jestli jsou/nejsou úrazy, nehody a požáry a také je mnohými pojišťovnamy vkládáno poměrně dost prostředků do osvěty a prevence. V ČR se musíte hodně pídit, abyste takovou aktivitu vůbec našel.</P> <P>Pokud vím, tak v žádné z uvedených zemí není právním předpisem stanooveno, jak má hodnocení rizik vypadat. Metodik a přístupů je tedy mnoho, některé korporace si upravují dokonce své vlastní. V každém případě musí vždy být identifikována nebezpečí (bezpečnostní i zdravotní) a rizika zhodnocena s použitím známých skutečností s ohledem na jejich potenciální vliv na člověka v práci. Některé požadavky na tento proces se lze dočíst (bohužel jen anglicky) ve standardu Voluntary Protection Program (analogie Bezpečného podniku z USA) viz. <A href="http://www.osha.gov/pls/oshaweb/owadisp.show_document?p_table=DIRECTIVES&amp;p_id=2976">http://www.osha.gov/pls/oshaweb/owadisp.show_document?p_table=DIRECTIVES&amp;p_id=2976</A>&nbsp;, ale jsou do jisté míry podobné požadavkům kapitoly 4.3.1 OHSAS 18001:2007, jen asi trochu detailnější. V mnoha zemích je potřeba, podobně jako je tomu u nás, mít na prevenci rizik speciální kvalifikaci. Kvalifikační požadavky se samozřejmě liší a tomu se dá řící, že odpovídá praxe. Pokud mohu srovnávat, v ČR jsou tyto kvalifikační požadavky resp. nároky na zkoušku&nbsp;velmi, velmi nízké a jsou orientovány spíše na znalost právních předpisů než na praktické znalosti a dovednosti.</P> <P>Amíci mají proti nám ještě jednu výhodu, jejich OSHA (podobná asi našemu SUIP) na svých stránkách zveřejňuje zdarma všechny potřebné předpisy, normy, standardy, elektronické nástroje, formuláře apod.) vztahující se k BOZP a ochraně zdraví v práci,&nbsp;jen je využít. Pro ilustraci: americký standard VPP získáte z internetu zdarma, zatímco v EU více využívaný OHSAS si musíte za cca 80 euro&nbsp;(cca 2000CZK, přeložený za 3000CZK) koupit.</P> <P>Tolik moje postřehy.</P> <P>Přeji všem hezký víkend</P> <P>Petr Markl<BR>konzultant BOZP<BR><A href="http://www.markl.cz">http://www.markl.cz</A><BR><A href="http://www.riscon.cz">http://www.riscon.cz</A><BR></P>

Re:

15.04.2008 - 12:08 Eduard Šimánek
Zkuste levnější variantu ČSN OHSAS 18001:2008 (538 bez DPH). Eduard Šimánek

Re:

16.04.2008 - 22:33 Tomáš Neugebauer
<P>Pokud je mi známo, tak historická "patnáctka" zemí EU je na tom o něco málo lépe než Česká republika. Nejedná se však o významný rozdíl. Informace, které mám, potvrzují přibližně totéž, co ve svém příspěvku uvedl p. Markl.</P> <P>On ten rozdíl ani nemůže být podstatnější, neboť problém není v délce doby uplatňování principu hodnocení rizik v oblasti BOZP, ale v pojetí úlohy BOZP a v nastrojích pro podporu tohoto pojetí.&nbsp;Zní to velice učeně, ale není to až tak složité. Pokusím se to nějak osvětlit.</P> <P>Zavedením vyhodnocení rizik na úroveň zaměstnavatele došlo, lépe řešeno mělo dojít, ke změně úlohy&nbsp;BOZP v každé jednotlivé firmě. BOZP, která do té doby byla spíše charakteru sociálního (zabránit vzniku pracovních úrazů a nemocí z povolání) tak získala spíše charakter manažerský (zabránit vzniku ztrát ve výrobě a vytváření zbytečných nákladů). Od toho se odvíjí například požadavky na odbornou způsobilost osob k prevenci rizik (jak uvádí p. Markl, že je spíše zaměřena na legislativu než na praxi). Hodnocení rizik je nástroj řízení, nikoliv provádění. BOZP má napomáhat k efektivnějšímu řízení firmy, tedy má chránit zaměstnavatele před důsledky nedodržování BOZP, nikoliv zaměstnance před poškozením jejich zdraví (to je až sekundární účinek).</P> <P>Lze tedy říci, že do jisté míry vyhledání rizik na úrovni zaměstnavatele je cizorodým&nbsp;prvkem v BOZP (takto jej chápou i mnohé odborně způsobilé osoby). A jako každý cizorodý prvek, který se má stát funkční součástí, potřebuje i hodnocení rizik na úrovni zaměstnavatele nejen dostatečnou podporu, ale i vytvoření podpůrných nástrojů pro zapojení do funkčního celku, jež má modifikovat. To bohuže chybí. A proto, podle mého názoru, není možné dosáhnout vyšší efektivnosti.</P> <P>Dalším zásadním problémem je, že díky hodnocení rizik se&nbsp;BOZP&nbsp;zvláště pro malé zaměstnavatele&nbsp;stává "vědou". Vememe-li za fakt, že v České republice firmy do&nbsp;9 zaměstnanců&nbsp;tvoří 95,2&nbsp;% firem, lze říci, že zavedení efektivního fungování BOZP podle současných pravidel je v drtivé většině firem nemožné. Přitom by to těmto firmám zvýšilo zisky, neboť takto pojatá BOZP není položkou nákladovou, ale výnosovou. Toto pojetí BOZP z ní vytváří systémový prvek, nikoliv nahodilou ochranu zaměstanců.</P>

úžasné

13.04.2008 - 23:34 karkulka
Stále více a více nabývám dojmu, že toto téma " Kdo vyhledává rizika v organizaci" nebylo nic jiného než nemorální reklamní trik na avízovaný dubnový bestseler. Že se to tak náhodou sešlo i s článkem v posledním čísle BP.

Re: úžasné

16.04.2008 - 01:29 Tomáš Neugebauer
<P>Nevím co vás vede k tomuto názoru, avšak je zcela mylný. Paní Dandová o připravované publikaci&nbsp;v době, kdy svůj příspěvek psala určitě nevěděla. Takže se o reklamu určitě nejedná. Kdyby jste si dal trochu práce, tak by jste zjistitl, že paní Dandová témata pro své příspěvky nalézá v diskuzi a poté na ně píše své články.</P> <P>To, že se stále častěji objevují články na téma vyhledání a vyhodnocení rizik má daleko jednoduší důvod. Evropská unie hlavním tématem roku 2008 vyhlásila vyhledání a vyhodnocení rizik. Proto článků, příspěvků, publikací, seminářů a dalších aktivit k tomuto tématu bude stále více a více. Jen od poloviny května do poloviny června budou tři jednotlivé semináře na toto téma, které pořádaní různé firmy. Tedy v žádném případě v tom nelze hledat reklamu.</P>

odborná způsobilost

15.04.2008 - 10:18 petr koura
<P align=justify>paní doktorka hlavně neodpověděla na otázku... Po její odpovědi, kdo má&nbsp;zajišťovat&nbsp;ůkoly v prevenci rizik&nbsp;na pracovišti jsem se to prakticky nedozvěděl a určitě jsem nebyl sám&nbsp;:), prostě tady funguje již dva roky předpis resp. zákon 309/2006, který je zpracován z příslušných předpisů evropského společenství. v §9 je jasně&nbsp;dáno, kdo&nbsp;takové hodnocení má provádět v §10 je dáno, kdo má předpoklady se odborně způsobilou osobou stát.&nbsp;a polemika o tom, zda někdo vyhodnocuje nebezpečí nebo míru rizika nebo snad rizika je uplně jedno, hlavně že to dělá dobře a na jeho pracovišti nevznikají nemoci z povolání. ještě jsem se setkal a vlastním ergonomické check listy, je to dobrá pomůcka při hodnocení, jak název napoví, fyzické zátěže jak celkové tak lokální&nbsp;a pracovní polohy. a nejlepší metody pro zpracování míry rizika a všeobecně péče o zaměstnance&nbsp;má (nechci dělat reklamu, je to konkurence) kardia. jsou to machři v oboru. </P> <P align=justify>petr koura</P>

Re: odborná způsobilost

15.04.2008 - 12:20 Eduard Šimánek
Děkuji pane Kouro, že si někdo uvědomil, že máme zakon 309/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Rovněž si myslím, že není nutné polemizovat kdo, ale jak, samozřejmě při dodržení legislativních požadavků. Všichni volají po metodice, ale každá metodika má své nedostatky. Profík má své metody, které upravuje a vylepšuje získanou praxí. Některé metody jsou opravdu postavené pouze na odborném odhadu, stejně jako u lékařů diagnostiků:-) S pozdravem Eduard Šimánek

Re: odborná způsobilost

16.04.2008 - 01:15 Tomáš Neugebauer
Problém je v tom, že legislativní požadavky prakticky nejsou stanoveny. Metodika nevylučuje používat vhodnější variantu, ale nepřímo stanovuje minimální úroveň. Ta zde chybí.

Re: odborná způsobilost

16.04.2008 - 01:11 Tomáš Neugebauer
Zda se vyhodnocuje nebezpečí, míra rizika nebo riziko není vůbec jedno. Že je to jedno&nbsp;může říci jen člověk, který neví o co se jedná Je jasné, že nevíte o čem vyhledání a vyhodnocení rizik je. Jednotlivé pojmy nebezpečí, míra rizika a riziko představují něco jiného. Vyhodnocení rizik neslouží k zabránění vzniku nemocí z povolání, to by bylo opravdu hodně málo. Ono slouží k řízení rizik v konkrétní firmě. A ještě jeden postřech - to, že někdo má odbornou způsobilost podle zákona č. 309/2006&nbsp;Sb., automaticky neznamená, že umí vyhledávat a vyhodnocovat rizika.

Re: odborná způsobilost

13.05.2008 - 13:04 MUDr.Jiří Vytlačil
Díky za kompliment všem nám v Kardii.Jen krátkou poznámku k diskuzi.Hodnocení rizik by současně mělo sloužit k přesnému stanovení náplně zdravotních prohlídek - a to pro konkrétní pracovní pozice. A dále pak k tomu, po čem zaměstnavatelé často volají - po použitelném závěru zdravotní prohlídky. Tedy nikoliv něco ve smyslu:"Není schopen těžké fyzické práce", ale skutečně určit pozici, kterou může daný pracovník se svým zdravotním omezením vykonávat. A to bez pravidelného vyhodnocování zdravotních rizik na pracovišti prostě nejde. Není podle mého názoru ani tak podstatné, že legislativa frekvenci vyhodnocování rizik nestanovuje (pokud třeba v půlroční periodě budete opisovat stále totéž, stejně to nemá smysl), ale jak je stanovena její náplň a rozsah. A samozřejmě jací odborníci vyhodnocobvání rizik provádějí. Jiří Vytlačil - Kardia

váhové zatížení žen

21.05.2008 - 12:59 Vlasta Benešová
Prosím o info, kolik smí vážit břmeno se kterým manipuluje žena. Děkuji za odpověď. Vlasta Benešová

Re: váhové zatížení žen

04.06.2008 - 11:31 Jan
NV č. 361/2007 Sb. § 29 odst. 3 stanoví při občasném zvedání a přenášení 20kg, při častém 15kg. Limit pro kumulativní hnotnost je 6500kg za 8 hod. směnu. Limit pro hmotnost ručně manipulovaného břemene v sedě jsou 3kg.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail