Kdo odškodní zaměstnance za nemoc z povolání?

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Z Fakultní nemocnice v Hradci Králové nám přišel lékařský posudek o odškodnění ztížení společenského uplatnění pro nemoc z povolání. Jedná se o přehodnocení již řešené nemoci z povolání, kde došlo k navýšení počtu bodů za tuto nemoc, neboť došlo ke zhoršení zdravotního stavu zaměstnance. Jedná se o profesionální kontaktní alergický ekzém z přecitlivělosti na latexové ochranné rukavice. První zjištění této nemoci bylo 4.3.2002 a nahlášeno jako nemoc z povolání 16.5.2002. Poškozená byla v té době ohodnocena 200 body. Kdo provedl odškodnění se mi nepodařilo u jejího zaměstnavatele zjistit. Záznamy u zaměstnavatele jsem prošel, ale nikde jsem nenašel, že by se tato nemoc z povolání někde registrovala nebo nějak řešila. Kdo bude provádět finanční plnění za tuto nemoc z povolání?

Tak předně odškodňovat vždy musí odpovědný zaměstnavatel a pro nemoci z povolání platí obecná zásada, že odpovědným zaměstnavatel je ten zaměstnavatel, u kterého pracoval postižený naposledy před jejím zjištěním za podmínek, z nichž vzniká nemoc z povolání, kterou byl postižen.

To, jestli jste oním odpovědným zaměstnavatelem pro odškodnění této nemoci z povolání, zjistíte jednoduše z hlášenky nemoci z povolání, tu musí dotyčná poškozená mít a nakonec by ji měl mít i odpovědný zaměstnavatel. Ordinariát chorob z povolání ji vydává jako potvrzení o nemoci z povolání a zasílá ji mimo jiné i odpovědnému zaměstnavateli. Proto doporučuji, vyzvěte dotyčnou poškozenou, ať Vám předloží hlášenku nemoci z povolání, kterou obdržela v roce 2002 a ověříte, jestli skutečně jste odpovědným zaměstnavatelem za tuto konkrétní nemoc z povolání. Jak píšete, nemoc se odškodňovala již před 8 lety, takže mohou být dokumenty archivovány.

Vzhledem k tomu, že dnes jsou všichni zaměstnavatelé pro případ náhrady škody z titulu pracovních úrazů a nemocí z povolání pojištěni u Kooperativy a.s. nebo u České pojišťovny a.s. bude za Vás jako odpovědného zaměstnavatele hradit ztížení společenského uplatnění příslušná pojišťovna. Tady se postupuje podle § 205d zákoníku práce č. 65/1965 Sb. (starý ZP) a vyhlášky č. 125/1993 Sb., kterou se stanoví podmínky a sazby zákonného pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání. Toto ustanovení a vyhláška jsou sice již zrušeny, ale podle § 365 zákoníku práce platí do doby účinnosti úrazového pojištění. Proto se obraťte na pojišťovnu a ta za Vás provede odškodnění.

Autor článku: 

Komentáře

Promlčecí doba ?

20.04.2010 - 11:27 Věra Valášková
Dobrý den, není již náhrada promlčena? Možná by nebylo od věci k problémům kolem promlčení a lhůt s tím spojeným nějaký článek pro poučení. Děkuji

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail