Kamery na pracovišti

Dotaz byl publikován v časopisu Sondy revue č. 4/2015.

Na dílnu nám bez upozornění namontovali kameru. Měl nás o tom zaměstnavatel předem písemně informovat, anebo může kamery namontovat i bez upozornění a bez souhlasu odborové organizace?

Zaměstnavatel závažným způsobem porušil právní předpisy, především zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, a ustanovení § 316 odst. 2 a 3 zákoníku práce. Podle mého názoru měl mít výslovný souhlas všech zaměstnanců, kteří na dílně pracují. Bez jejich souhlasu by kamery mohl umístit pouze za těchto podmínek.

  1. Pro umístění kamer má zaměstnavatel závažný důvod spočívající ve zvláštní povaze činnosti, kterou na dílně vykonáváte.
  2. Účelem je ochrana majetku zaměstnavatele nebo zaměstnanců.
  3. Zaměstnanci jsou seznámeni, kde jsou kamery umístěny a který prostor bude monitorován.

Souhlas odborové organizace se zde nevyžaduje.

Zaměstnavatel to měl předem zkonzultovat s Úřadem pro ochranu osobních údajů (www.uoou.cz). Doporučujeme vám požádat o pomoc odborovou organizaci, která by měla vyvolat jednání se zaměstnavatelem.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail