K článku „Jak je to s odškodněním pracovního úrazu pojišťovnou, když zaměstnanec i zaměstnavatel je jedna a tatáž osoba?"

Zdroj: 

Na dotaz odpověděl Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa.

V článku „Jak je to s odškodněním pracovního úrazu pojišťovnou, když zaměstnanec i zaměstnavatel je jedna a tatáž osoba?" se hovořilo o tom, že pojišťovna odmítla odškodnit pracovní úraz z pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu a nemoci z povolání kvůli neplatnosti pracovní smlouvy uzavřené mezi zaměstnavatelem a poškozeným zaměstnancem. Pracovní smlouvu totiž za obě strany uzavřel tentýž člověk. Hradil za své zaměstnance (včetně sebe samého) zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání. Závěrem bylo uvedeno, že placení pojistného (v tomto případě nesprávně) není důvodem vzniku zákonného pojištění, nýbrž právě naopak, vznik povinnosti zaměstnavatele platit pojistné je vázán na vznik zákonného pojištění. Napadá mě jeden dotaz. Pokud tedy není toto pracovní poměr, má pak tato firma nárok na vrácení zaplaceného pojistného? Protože očividně platili něco, co platit neměli, a tedy by měli tyto prostředky dostat zpět. Samozřejmě je to pravděpodobně daleko menší částka než odškodnění pracovního úrazu, ale přesto.

V těchto případech, kdy se jedná o jednočlennou právnickou osobu, tj. že v s.r.o je pouze jediný jednatel a společník, pak i když si sám se sebou uzavře „pracovní smlouvu“, je tato neplatná a nemá nárok na odškodnění úrazu ze zákonného pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za pracovní úrazy a nemoci z povolání. Pokud platil pojistné i ze svých vyměřovacích základů, pak se může obrátit na inkasní odbor i elektronicky na adrese: inkaso125@koop.cz a požádat o vrácení přeplatku 3 roky zpětně (nepromlčené období).

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail