Jiná odborná způsobilost v elektrotechnice, než podle vyhlášky 50?

Zdroj: 

Na dotaz odpověděl Ing. Josef Vozobule z Technické inspekce ČR.

Chtěl bych se zeptat, zda je vyhláška č. 50/1978 Sb., o odborné způsobilosti v elektrotechnice, ve znění vyhlášky č. 98/1982 Sb. (dále vyhl. 50) platná v plném rozsahu, nebo byla její platnost nějak omezena a nevím o tom. Jde mi o to, že si momentálně rozšiřuji kvalifikaci podle § 6 a 8 vyhl. 50. Při studiu nových norem a hledání místa pro přezkoušení jsem zjistil jednu velmi znepokojující věc. Na trhu je velké množství firem, které působí v rámci vzdělávání občanů a nabízejí kurzy ukončené jakýmsi certifikátem, který by podle nich měl opravňovat a potvrzovat vzdělání v oboru. Co mě ale velmi zarazilo, že mezi nimi jsou desítky oborů elektro. Pokud vím, tak práci na elektrickém zařízení může vykonávat pouze osoba způsobilá právě ve smyslu vyhl. 50. Tou se ale může stát zase jen osoba, která má odbornost dle přílohy 2 této vyhlášky. Pokud to v současné době stále platí, tak jsou vlastně tyto certifikáty k ničemu. Dost mě znepokojuje skutečnost, že možná stovky lidí začnou v tomto oboru pracovat, aniž by věděli, že do zařízení zasahovat nesmí. Navíc jsem se setkal i s nesmyslnými názory, že vlastně elektrikář s kvalifikací podle § 8 vyhl. 50 nesmí pracovat na fotovoltaice, narozdíl od člověka, který má nějaký, podle mě nesmyslný, certifikát.

Vyhláška č. 50/1978 Sb. platí v plném rozsahu a nikdo její platnost zatím neomezil. Podle dotazu máte zřejmě na mysli vzdělávání ve smyslu zákona č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání a o změně některých zákonů (zákon o uznávání výsledků dalšího vzdělávání). Podle tohoto zákona jsou vydávány certifikáty o dosaženém vzdělání v různých profesích, které provádí některé autorizované organizace. Podle Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy se pořád ale jedná o další vzdělávání, nikoliv o ukončené elektrotechnické vzdělání ve smyslu požadavku vyhl. 50. Bohužel nová plánovaná legislativa (zatím jen mnoho návrhů) se přiklání k uznání a legalizování tohoto vzdělání jako rovnocennému vzdělání elektrotechnickému.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail