Je zaměstnavatel povinen vyhotovit záznam o úrazu, přestože pracovní úraz neuznává?

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Je zaměstnavatel povinen vyhotovit záznam o úrazu přesto, že tvrdí, že mi pracovní úraz neuznává, protože byl nahlášen o den později a nemám svědky? Neměl by zaměstnavatel vyšetřit okolnosti úrazu i přesto, že mi nakonec úraz neuzná? Chci se bránit soudní cestou, ale nemám žádný dokument, který by bylo možno předat právníkovi.

Tady je skutečně problém. Je totiž zákonnou povinností každého zaměstnance nahlásit pracovní úraz bezodkladně. Z Vašeho dotazu nevyplývá, co Vám bránilo úraz v daný den nahlásit. Musí se posoudit, jestli jste byl na pracovišti sám, jestli to bylo v noci apod. Zásadně ale záznam o úrazu není rozhodující důkazní prostředek. To je záznam, který slouží především pro statistiku a statické výkaznictví o pracovních úrazech. Navíc záznam o úrazu se vyhotovuje pouze tehdy, když pracovní neschopnost trvá déle než 3 dny, a to také z Vašeho dotazu nevyplývá. Pro Vás by bylo potřebné získat svědky. Můžete ještě záležitost konzultovat na místně příslušném oblastním inspektorátu práce. Bez důkazů (svědeckých výpovědí) se ale obávám, že byste měl u soudu problémy.

Autor článku: 

Komentáře

K tomu, co uvedla paní

20.11.2017 - 07:17 Radoslav Vlasák
K tomu, co uvedla paní doktorka, bych si dovolil tazateli ještě poradit, aby celou věc konzultoval i s odborovou organizací (pokud ovšem u jeho zaměstnavatele existuje). A asi by ani nebylo tak úplně "od věci" se zajímat i o to, zdali k obdobným problémům nedošlo u tohoto zaměstnavatele také u jiných úrazů - i to se někdy podaří zjistit. Pak by - možná - nebyla pozice dotyčného u případného soudního projednávání zase až tak problematická. Ale těch základních informací, jak konstatuje JUDr. Dandová, je skutečně poskrovnu.

úraz v práci 2011

20.11.2017 - 09:44 Miloslav Zoula
Dobrý den ,v roce 19.7. 2011.se mi dostal pravá dolní končetina mezi zem a rám stojanu,když jsme nesly rám auta do robota.Pracoval jsem pod externí agenturou Manpower,která nás přidělovala na práci ve ŠKODA AUTO MLADÁ BOLESLAV.NENÍ UDĚLANÝ ZÁPIS ,PROTOŽE MĚ ZÁSTUPCE KOORDINÁTORA POSLAL AT S JDU NAJÍT MISTRA.ÚRAZ VIDĚL MAREK FOLBRECHT ,KTERÝ SE OMLOUVAL DRAHUŠI HEGEROVÉ. ŠETŘILA TO POLICIE ,ŽE TO NENÍ PROKÁZANÝ ,PROTOŽE MAREK FOLBRECHT VYPOVÍDAL A ODMÍTLY MI UKÁZAT JEHO VÝPOVĚĎ MOJE CENA ZA ÚRAZ: 1)TRVALÉ NÁSLEDKY-BOLESTI PRAVÉ DOLNÍ KONČETINY,ÚLEVOVÁ POLOHA NENÍ ,PROBLÉMY S KYČLÍ -PROTOŽE DOKTOŘI NEVĚDÍ OD ČEHO TY BOLESTI JSOU ,PROBLÉM S KYČLÍ VZNIKL JAK JSEM SE SNAŽIL ULEVOVAT A VYTÁČET TU NOHU OD BOLESTÍ 2)RODINA-5 LETÝ SYN 3)POLICII NEZAJÍMÁ OMLUVA MARKA FOLBRECHTA DRAHUŠI HEGEROVÉ-POSLALY MĚ ,ŽE JE TO NEZJÍMÁ 4)DOPRAVNÍ NEHODA-KAMION S FELICII NA LPG 5)TŘÍSKÁNÍ HLAVOU O STŮL NEBO HRNEK KÁVY O PAUZE(LÉKY NA BOLEST) 6)PRACOVNÍ ÚRAZ NA LEVÉ NOZE -1 METR PŘERUŠOVANÁ TRŽNÁ RÁNA -ZŮSTALA MI 30 CM JIZVA Z TOHOTO ÚRAZU A SOUD MI NAPSAL ŽE JSEM PRODĚLAL OPERACI KYČELNÝHO KLOUBU ,KTEROU JSEM NIKDY NEMĚL!!! 7)SKORO ŽIVOT 8)LIDSKÁ DŮSTOJNOST 9)PŘEKRUCOVÁNÍ A IGNORACE SOUDNÍ VÝPOVĚDI OKR.SOUDEM NYMBURK 10)NEOCHOTA ÚŘADŮ MI POMOC 11)PODLE ÚŘADŮ NEMÁM PRÁVO NA ŽIVOT A RODINU.... 12)v současné době nemám ani na uživení nové rodiny a hrozí mi i vězení ,když nejsou placeny alimenty? děkuji za odpověď Zoula 13)pracovní neschopnosti přesahují délku několika let

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail