Je opravdu povinné všechny zaměstnance vysílat na prohlídky?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Četl jsem, že záleží na zaměstnavateli, zda-li bude posílat zaměstnance na zdravotní preventivní prohlídky. Znamenalo by to, že organizace, kde práce spadají do 1. kategorie by nemusely  takové prohlídky mít? Také jsem četl, že při nesplnění povinnosti mít smluvního lékaře, může organizace dostat pokutu až 2 miliony korun. Je to pravda?

O tom, že každý zaměstnavatel musí mít lékaře závodní preventivní péče není pochyb, to je jeho zákonná povinnost podle ustanovení § 103 zákoníku práce. V praxi je však třeba rozlišovat na straně jedné prohlídky a na straně druhé obsahovou náplň  závodní preventivní péče. Podle § 15 směrnice PP-265-20.11.67 o posuzování zdravotní způsobilosti k práci ve znění směrnic ministerstva zdravotnictví ČSR č. 17/1970 Věstníku MZd ČSR, o změnách v posuzování zdravotní způsobilosti k práci ze dne 21. května 1970, ve znění pozdějších předpisů, se v závodech, v nichž je zřízeno závodní zdravotnické zařízení nebo pro něž byl určen lékař pověřený péčí o pracující, se vykonávají preventivní prohlídky i u těch pracujících, kteří nejsou uvedeni v ustanoveních těchto směrnic. Řadové prohlídky se provádějí nejméně jednou za 5 let, u pracujících starších 50 let nejméně jednou za tři roky. Z toho tedy vyplývá, že i zaměstnanci 1.kategorie by se měli účastnit preventivní prohlídky nejméně jednou za pět let, zaměstnanci starší 50 let jednou za tři roky, to je zásada a ta platí stále.

Druhá věc je obsah závodní preventivní péče. Ve smyslu ustanovení § 35a zákona č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, ve znění pozdějších předpisů, vykonávají zařízení, resp. lékaři závodní preventivní péče tuto činnost :

  • odbornou poradenskou činnost pro zaměstnavatele, zaměstnance a zástupce zaměstnanců v otázkách ochrany a podpory zdraví a sociální pohody zaměstnanců, zejména v záležitostech týkajících se nových technologií, technického vybavení, výběru OOPP, stanovení režimu práce a odpočinku, včetně rozvrhu pracovní doby, školení zaměstnanců v oblasti první pomoci apod.
  • preventivní činnost s hygienický,m zaměřením – tj. pravidelný dohled nad pracovišti a dohled nad pracovními podmínkami, to je otázka např. kategorizace prací apod.
  • preventivní činnost spojená s klinickým zaměřením – tj. předepsané lékařské preventivní prohlídky zaměstnanců a poskytování první pomoci.

Závodní preventivní péče musí obsahovat všechny tyto tři složky, nelze ji považovat za zajištěnou, když obsahuje jen provádění prohlídek. V zemích ES je zvykem, že lékař závodní preventivní péče spolupracuje s osobou odborně způsobilou v prevenci rizik a se zástupci zaměstnanců, předpisy ES je označují termínem služby v  BOZP. U nás zatím tato spolupráce nedoznala legislativního vyjádření, záleží tedy na zaměstnavateli samotném, jak si ji zařídí v rámci prevence rizik, neboť on jediný odpovídá za BOZP.

Nakonec mi dovolte jednu poznámku. U nás je běžné, že se v administrativě pracuje s počítači, tedy se zobrazovacími jednotkami, a  podle směrnice 90/269/ES má zaměstnavatel vysílat i zaměstnance pracující u počítačů na pravidelné preventivní prohlídky. Do našeho právního řádu však tato povinnost zatím zapracována nebyla.

Autor článku: 

Komentáře

odběry krve

24.11.2008 - 10:19 Kristyna
Nám zaměstnavatel nařídil odběry krve - může vůbec takovou věc zaměstnavatel nařídit - k čemu mu to slouží?

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail