Je navýšení hodin u ošetřovatelek v souladu se zákonem?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl JUDr. Pavel Kučina.

Pracuji jako staniční sestra v nemocnici, kde je nepřetržitý provoz. Sestry mají denní a noční dvanáctihodinové směny a pracují 37,5 hodin týdně, přičemž ošetřovatelky mají také dvanáctihodinové směny, ale pouze denní a byl jim navýšen pracovní fond z 38,25 na 40 hodin týdně. To se jim nelíbí. Je navýšení hodin v souladu se zákonem?

Zákoník práce - § 79 stanoví, že délka stanovené týdenní pracovní doby nesmí překročit 40 hodin týdně. To se týká zaměstnanců pracujících v jednosměnném pracovním režimu. U zaměstnanců pracujících s třísměnným a nepřetržitým pracovním režimem nesmí pracovní doba překročit 37,5 hodiny týdně, a s dvousměnným pracovním režimem 38,75 hodiny týdně. Kolektivní smlouva nebo vnitřní předpis zaměstnavatele může upravit zkrácení stanovené týdenní pracovní doby pod uvedený rozsah. Pokud je ale nemocnice, jejíchž zaměstnanců se dotaz týká, veřejným neziskovým ústavním zdravotnickým zařízením, takové zkrácení stanovené týdenní pracovní doby nesmí zaměstnavatel provést. Stanovení týdenní pracovní doby na 40 hodin u zaměstnance pracujícího v jednosměnném provozu je v souladu se zákonem.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail