Je bráno za pracovní úraz, když si zaměstnavatel chce zájemce o práci prozkoušet a stane se úraz bez toho aby byla podepsána smlouva?

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová

V případě zaměstnavatele, který před přijetím nového zaměstnance do pracovního poměru, si ho pozve na pohovor a dá mu provést cvičný (zkušební) vzorek. Jedná se o šicí dílnu. Je dostatečné zájemce o práci před usednutím za šicí stroj poučit, sdělit mu bezpečnostní pokyny pro daný stroj a to ukončit podpisem daného formuláře se závěrem, že dané problematice rozuměl a že na něj nebyl kladen žádný nátlak ? 
A v případě, že by došlo pří této činnosti k úrazu, jednalo by se o úraz pracovní ?


Samozřejmě, že i v takovém případě ,musí být poučení zaměstnance o základních otázkách BOZP, nicméně nejedná se stále ještě o zaměstnance. Zaměstnancem se dotyčný stane až v okamžiku, kdy s ním zaměstnavatel podepíše pracovní smlouvu a ještě kdy začne na základě této pracovní smlouvy vykonávat práci. Zákoník práce dopadá až na zaměstnavatele a zaměstnance, kteří jsou k sobě v pracovněprávním vztahu – tedy kteří spolu uzavřeli pracovní poměr.
Pokud by ale došlo při této „zkoušce“ k úrazu nejednalo by se o pracovní úraz, ale o poškození zdraví maximálně podle občanského zákoníku a tam by se mohlo jednat o odpovědnost zaměstnavatele jedině když by mu bylo prokázáno zavinění. Je přece řada zaměstnání, kde zaměstnavatel chce v rámci výběrového řízení si uchazeče o zaměstnání prozkoušet (např. i třeba jen z rychlosti psaní na stroji) a pak nelze tvrdit, že se jedná o pracovní úraz.

Zpracovala JUDr. Eva Dandová

 

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail