Jakou úlohu hraje svazový inspektor při rekonstrukci PÚ?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Pracuji jako svazový inspektor BOZP a s tímto nemám zkušenosti. Pracovní úraz se stal na pracovišti 5. 3.2010 v 6.45 h. (pracovní doba je od 6 hod.). Další údaje: druh práce - skladník, postižený měl kvalifikaci pro výkon práce,  druh zranění - zlomenina levého zápěstí, zdroj úrazu - pád na rovině, proč - pro nepředvídatelné riziko nebo selhání lidského činitele, popis - při vychystávání materiálu do výroby, při vytahování cívky s kabelem z regálu zakopl o vodící  lištu pro zakladač a spadl na levou ruku, porušení předpisů - žádné. Odškodnění nebylo kráceno.  Jak a za účasti koho a za jakých podmínek může zaměstnavatel provést rekonstrukci PÚ? Může postižený rekonstrukci odmítnout? A jakou úlohu tam má pozvaný svazový inspektor BOZP? Záznam o úrazu jsem nepodepisoval.

Aby měla rekonstrukce pracovního úrazu smysl a splnila svůj účel pro prevenci rizik, tak musí být provedena pokud možno co nejdřív, s odstupem času mohou být podmínky na pracovišti změněny. Bývá nepsaným pravidlem, že rekonstrukce úrazu se provádí před sepsáním záznamu o úrazu, protože při rekonstrukci se mohou objasnit příčiny a okolnosti úrazu, které se pak zapisují do záznamu o úrazu. Podle ZP má samozřejmě odborová organizace právo účastnit se vyšetřování příčin a okolností úrazu. Je to do jisté míry i její povinnost. Je ale věcí odborové organizace, kdo se takové rekonstrukce úrazu účastní, podle mého názoru by to měl člen závodního výboru specializující se na BOZP, protože ten nejlépe zná podmínky na pracovišti. Nevím, z jakého důvodu si zaměstnavatel vyžaduje Vaši účast, a také mi není jasné, co chce nyní celou rekonstrukcí dosáhnout. Je však vnitřní záležitostí odborů, jestli se rozhodnou se vyšetřování příčin tohoto úrazu zúčastnit nebo nezúčastnit, zaměstnavatel jim to nemůže nařídit. Porušení bezpečnostních předpisů zjištěno nebylo, alkohol asi také ne, šlo o běžnou neopatrnost, která se stává dnes a denně v desítkách případů. Zaměstnanci je v § 106 odst. 4 písm. h) ZP uloženo spolupracovat při objasňování příčin a okolností úrazu, takže odmítnout účast na rekonstrukci úrazu nemůže, to by bylo porušení zákonných povinností. V daném případě to bude pouze takové dodatečné „tytyty“, jestli si nedáš příště pozor a zakopneš. Nic jiného asi od toho nelze očekávat. Nevím, jestli pojišťovna zaměstnavateli nedoporučila, aby příště podobné úrazy krátil, jinak si to nedovedu vysvětlit.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail