Jaká je životnost ochranných přileb?

Na dotaz odpověděl Ing. Karel Škréta.

Je nutné po vstupu ČR do EU užívat ochranných přileb i mimo výkop? (např. při chůzi zaměstnance po chodníku, silnici, která je součástí staveniště). Po jaké době musí být provedena výměna ochranných přileb, když nebyly nikdy použity?

Používání OOPP vyplývá obecně z rizik, s nimiž se mohou zaměstnanci setkat. Je tedy věcí zaměstnavatele, aby určil, kde a za jakých podmínek se má ochranná přilba používat. Se vstupem ČR do EU se na této povinnosti nic nezměnilo. K druhé části otázky lze obecně říci, že materiál ochranných přileb s postupujícím časem degraduje a zhoršují se jeho pevnostní vlastnosti. Degradace probíhá i v případě, že přilba není používána a je pouze skladována. Konkrétní časové údaje nejsou obecně stanoveny. Na průmyslové ochranné přilby se vztahuje ČSN EN 397 z roku 1997, včetně změny A z roku 2001. Předchozí norma vyžadovala, aby údaj o době životnosti přilby byl uveden přímo na každé přilbě. Aktuálně platné znění normy požaduje, aby údaje o stárnutí a době životnosti byly obsaženy v návodu na používání přilby.

Autor článku: 

Komentáře

Životnost ochranných přileb

21.08.2007 - 10:14 Humpolíček
Výrobce udává životnost 5 let, tedy po pěti letech ve skladu se musí přilby zlikvidovat nebo nesmí být použíty jako ochranné.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail