Jak uniknout z mrakodrapu?

Evakuace z výškových budov o mnoha patrech není jednoduchá záležitost. V Izraeli vznikly záchranné systémy, umožňující rychlou evakuaci osob z mrakodrapů - a to jak skupinovou, tak individuální. Jsou umístěny na budovách nebo přímo v kancelářích a během okamžiku připraveny k použití.

Evakuace z výškových budov o mnoha patrech není jednoduchá záležitost. V Izraeli vznikly záchranné systémy, umožňující rychlou evakuaci osob z mrakodrapů - a to jak skupinovou, tak individuální. Jsou umístěny na budovách nebo přímo v kancelářích a během okamžiku připraveny k použití.

Escape Rescue System je patentovaný bezpečnostní systém, určený k externí evakuaci z budov a rychlou přepravu záchranářů do ohrožených pater na pohyblivých poschodích.

Záchranný výtah o pěti poschodích

Základní prvky tvoří střešní úložný, rozbalovací a spouštěcí mechanismus, řetězec kabin, nezávislý pohon a řídící systém a stabilizační mechanismus bránící vychýlení větrem. Systém tvoří síť pěti zasouvacích kabin, v klidovém stavu složených na střeše. V případě ohrožení se spouštějí po stěně budovy, přičemž se rozvinou do provozního režimu. Rozložené pak mohou pojmout až 150 osob, vstupujících do improvizovaného výtahu pomocí nouzových východů v oknech po nástupních rampách. Kabiny jsou postupně spouštěny k zemi, poté, co vystoupí osoby z nejspodnější z nich, kabina opět "splaskne", tzn. složí se naplocho, aby na ní mohla dosednout další v pořadí atd., až jsou všechny evakuované osoby bezpečně dopraveny na zem. Poté jsou kabiny opět vytaženy buď pro evakuaci dalších osob, nebo vezou do horních pater budovy záchranáře či hasiče.

K výhodám tohoto systému patří, že jej lze použít u budov jakékoli výšky, má vysokou přepravní kapacitu a možnost obousměrné přepravy (dolů evakuovaní - osoby nejrůznějšího věku a fyzické kondice včetně handicapovaných, nahoru záchranáři).

Pavoučí inspirace

Podobný systém pod názvem Spider vlastní firma Moseroth. Je určen pro postupnou vícenásobnou samostatnou evakuaci jednotlivců z výškových budov. Zařízení zkonstruované z ocelových kabelů může být instalováno stabilně na podlaze nebo na zdi místnosti, takže je vždy připraveno posloužit v případě ohrožení. Ze skříňky systému se vyndá vše potřebné k nouzové akci a v několika krocích připraví cesta k záchraně z budovy. Ohrožený vysune z okna pomocný provazový žebřík (pro snazší výstup), upevní pomocí robustní karabiny lanko na závěs, navlékne si jednoduchý bezpečnostní postroj, a po výstupu z okna se v něm spustí bezpečně dolů. Po přistání na zemi sundá postroj, jenž je vytažen zpět nahoru, a evakuace může pokračovat dalším v pořadí.

Lano z navijáku se odvíjí hmotností osoby na něm zavěšené. Dvojitý brzdový mechanismus brání jeho příliš velké rychlosti, a zajišťuje konstantní "bezpečnou" rychlost klesání evakuovaných. Hlavní brzdový systém je hydraulický, nepotřebuje napájení a operuje v rozmezí povolených hodnot klesání 0,9 - 1,8 m/s. Nouzový brzdicí systém zajišťuje frikční brzda, která se zapíná jakmile by rychlost sestupu přesáhla bezpečnou hodnotu 2,5 m/s. Standardní délka kabelu (což je svazek nerotujících galvanizovaných ocelových vláken o průměru 5 mm a nosnosti až 160 kg) je 150 m, výrobce však nabízí i možnost jiných délek a nosností, bezpečnostní faktor udává hodnotou 10:1, lano by mělo vydržet zátěž o hmotnosti až 1650 kg.

Zdroj:
Jak uniknout z mrakodrapu?, Stavitel.ihned.cz [online]. Praha : Economia, 2008. Dostupný z WWW: <http://stavitel.ihned.cz/c4-10002990-23789190-G00000_d-jak-uniknout-z-mr...>.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail