Jak snížit negativní vliv PC na zdraví lidí

Obrazovky počítače sice přinášejí mnohá zlepšení práce, avšak je s nimi spojena řada potíží zaměstnanců, především se zrakem a s pohybovou soustavou.

Od 80. let minulého století se datuje velký rozmach počítačů, které pronikly do mnoha lidských činností. U nás k tomu došlo asi s desetiletým zpožděním, nicméně dnes si nelze představit ani jednu kancelář bez počítače. Brzy se zjistilo, že obrazovky počítače sice přinášejí mnohá zlepšení práce, avšak je s nimi spojena řada potíží zaměstnanců, především se zrakem a s pohybovou soustavou. Kvalita původních obrazovek se sice v průběhu času velmi zlepšila díky vyšší schopnosti rozlišovat malé detaily a barvy, nicméně kvalita pracovního prostředí zůstala stejná, ne-li v některých případech dokonce horší.

Zrakové potíže a snižování výkonu

Průzkumy na pracovištích bylo zjištěno, že 70% uživatelů si stěžuje na potíže se zrakem: zarudlé oči, svědění, pálení, zvýšené slzení, někdy zamlžené a rozmazané vidění, případně i dvojité viděné předmětů. Rozsáhlý výzkum potvrdil, že jde o projevy únavy zraku a že práce u obrazovek nevede ke zhoršování stavu očí, nýbrž že jde o přechodné stavy. Únava je tím vyšší, čím déle člověk u obrazovky nepřetržitě pracuje. Dostavuje se sice v mírné formě již po 2 hodinách práce, zřetelnější je po 4 hodinách a po osmihodinové práci se potíže silně zvyšují.

Příčiny jsou zhruba dvojí: zaostřování pohledu do blízka a přizpůsobování zraku poměrům jasu v místnosti. Zaostření pohledu obstarává oční čočka, které se smršťuje pomocí drobných nitroočních svalů. K uvolnění těchto svalů dochází při pohledu do dálky. Kromě toho jsou zde ještě zapojeny další drobné svaly, ovládající souhlasné pohyby obou očí – čím blíže je předmět, tím více jsou namáhány. Velmi kontrastní poměry jasu vedou k projevům námahy očí mechanizmem adaptace na světlo či tmu

Proč klesá pozornost

Člověk trpící zrakovými potížemi není zákonitě dobře soustředěn na svou práci, dopouští se chyb a jeho pracovní výkon silně klesá. Lidé s vadami zraku (obvykle to bývá krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus, méně často pak latentní šilhání) bývají náchylnější k zrakovým potížím. Důležitá je správná korekce vady – dobře korigované vady práci u počítače nevadí.

Pokud jsou umělé světelné zdroje v ose přímého pohledu pracovníků nad jejich monitory, osvětlovací tělesa nedostatečně osvětlují tmavý strop, nebo je okny vidět plocha stěn budov, které jsou za slunečného počasí oslnivě bílé, je pozornost lidí u počítačů přitahována tímto jasem. Pracovníci se neubrání pohledům na oslňující plochu. Ve výškových budovách bývá problém průhled na jasnou oblohu ve vyšších patrech. Velkým problémem jsou „moderní“ budovy, v nichž je celá stěna prosklená. Ty jsou pro počítače krajně nevhodné.

Převzato: Human Resources management

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail