Jak se stanoví výpočet náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti?

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Měl jsem pracovní úraz, prodělal jsem operaci ramene. Zaměstnavatel mi dal výpověď s odstupným. Jsem rok a půl na úřadu práce a pobírám rentu. Jak to bude s rentou, pokud půjdu do jiné práce a tam mě dají třeba za rok výpověď? Zdravotní potíže mám pořád. Slyšel jsem, že, renta se počítá z posledního zaměstnání, ne z toho, kde se mi úraz stal.

To není přesná informace. Každá škoda, tedy ve Vašem konkrétním případě náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti podle § 271b ZP neboli renta, má svůj okamžik vzniku. U renty to zpravidla bývá den, kdy skončila náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti a poškozený byl uznán práce schopným a byla mu stanovena výše renty. Od toho okamžiku se pak stanoví renta do budoucna, a to je pro Vás rozhodující třeba až do oněch 65 let, což je maximální věk, do kterého se renta může poskytovat. Je to logické, škoda vznikla za určitých okolností, kdy jste vykonával určité povolání a měl jste určitý výdělek. Také do těchto podmínek se musí úraz odškodňovat. Proto výdělek, který Vám byl stanoven jako rozhodný pro výpočet renty u odpovědného zaměstnavatele (zaměstnavatele odpovědného za Váš úraz), bude pro Vás rozhodný již jednou pro vždy. Samozřejmě při zákonných valorizacích, které probíhají pravidelně k 1. lednu kalendářního roku, se bude zvyšovat, ale jeho základ bude stejný. K takto stanovenému výdělku se bude poměřovat, jaký výdělek u nových zaměstnavatelů budete pobírat atd., a podle toho se bude vypočítávat konkrétní výše renty.

Autor článku: 

Komentáře

JUDr. Eva Dandová - výpočet náhrady za ztrátu na výdělku

27.11.2019 - 18:28 Jan Poškozený
Dobrý den, po přečtení několika zde uvedených dotazů a odpovědí, nejsem do dneška nijak moudrý z toho, nač mám nárok. Bude-li to postačovat, velmi zjednodušeně popíši situaci. Před cca 5-ti lety jsem měl pracovní úraz s trvalými následky a nyní po skončení pr. neschopnosti jsem v ČID 1.stupně. Byla mi vypočtena renta, která začínala na cca 15.000,-. Po skončení pr. neschopnosti jsem byl 1 měsíc na ÚP v evidenci a následně jsem si našel práci na částečný úvazek, kde pracuji dodnes po doporučení lékaře (a hlavně též pro bolesti) jen 3hod/den (více to nejde :-( ). A nyní problém - ČP mi každým rokem snižuje rentu při každoročním zvyšování minimální mzdy, dnes je to již -4000,-/měsíc! Snažil jsem se s ČP nějak dohodnout, ale ona mi stále tvrdí, že v ČID 1.st. mohu pracovat (i když od OL mám posudek, že nemohu) a prostě stále odpočítává mne neznámou částku. Mohu se nějak bránit? Děkuji

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail