Jak se orientovat v právních předpisech Evropské unie

Rádi bychom pomohli odborné veřejnosti zorientovat se v právních předpisech EU týkající se oblasti BOZP a pomohli tak zájemcům nalézt odpovědi na jejich dotazy týkající se této problematiky. Na portálu BOZPinfo jsme proto zahájili provoz nové rubriky „Právní předpisy EU“, která seznamuje uživatele s obsahem a rozlišením právních předpisů (primárním a sekundárním právem) podle jejich významu a postavení v celé soustavě právních aktů ES se zaměřením na oblast BOZP.

Před vstupem České republiky do Evropské unie uživatele zajímaly především výhody a nevýhody členství ČR v EU a běžné předvstupní náležitosti. Po vstupu do Unie se zvýšil zájem o konkrétní dokumenty v určitých oblastech či oborech a důraz je nyní kladen především na praktické informace. Rádi bychom proto pomohli veřejnosti zorientovat se v právních předpisech Evropské unie týkající se oblasti BOZP a pomohli tak zájemcům nalézt odpovědi na jejich dotazy týkající se této problematiky. Na portálu BOZPinfo jsme proto zahájili provoz nové rubriky „Právní předpisy EU“ , která seznamuje uživatele s obsahem a rozlišením právních předpisů (primárním a sekundárním právem) podle jejich významu a postavení v celé soustavě právních aktů ES se zaměřením na oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. 

Před vstupem ČR  do Evropské unie se objevovaly z větší části především všeobecné dotazy týkající se běžných předstupních záležitostí a budoucích výhod členství. Od vstupu je větší zájem o konkrétní  dokumenty v určitých oblastech či oborech a důraz je kladen na praktickou stránku informace.

A tak z tohoto pohledu je také členěna naše rubrika Právní předpisy EU, která Vás  seznámí s obsahem a s rozlišením právních předpisů (primárním a sekundárním právem) podle jejich významu a postavení v celé soustavě právních aktů ES. Obsahuje aktualizovaný seznam právních předpisů EU a harmonizovaných norem ke směrnicím, rejstřík, zpravodajství o aktualitách v právní úpravě EU včetně vybraných plných textů předpisů z oblasti BOZP a další informace.  Zodpovíme také dotazy uživatelů, např. jakou funkci má (co dělá)  Rada Evropské unie, Komise a Parlament v oblasti právních předpisů.

Evropský parlament (EP) zastupuje občany EU a je jimi přímo volen, Rada Evropské unie zastupuje jednotlivé členské státy a Evropská komise se snaží prosazovat zájmy Unie jako celku. Tyto instituce přijímají rozhodnutí a vytváří politiky a zákony, které platí po celé EU. V zásadě platí, že Komise navrhuje nové zákony a také je jako jediná odpovědná za vytváření návrhů nových evropských právních předpisů  a Parlament a Rada je schvalují. Pravidlem je, že Rada jedná pouze na návrh Komise a Komise obvykle odpovídá za to, aby byly přijaté právní předpisy EU správně používány.

Důležité postavení má Soudní dvůr, který prosazuje evropský právní řád a zajišťuje, aby byly právní předpisy EU stejně interpretovány a uplatňovány ve všech členských zemích EU (aby bylo právo pro všechny stejné), a dále Účetní dvůr, který kontroluje financování činností Unie.

Základní pomůckou k orientaci v právu je „Seznam platných právních předpisů a ostatních aktů Evropských společenství“ (DIRECTORY OF COMMUNITY LEGISLATION IN FORCE AND OTHER ACTS OF COMMUNITY INSTITUTIONS), který se nachází v  podrubrice Seznam předpisů EU v anglicko českém znění. Obsahuje soupis názvů komunitárních aktů s uvedením jejich dokumentačního (identifikačního) čísla, plného názvu, publikačního údaje a údajů o změnách a opravách příslušného aktu.

Co se týká sekundárního práva ES, které je tvořeno právními akty přijímanými společnými institucemi EU, jsou těmito právními akty nařízení, směrnice, rozhodnutí, stanoviska a doporučení. Nařízení jsou závazná ve všech svých částech a bezprostředně platná v každém členském státě. Mají obecnou závaznost, nejsou tedy určena konkrétní osobě; jsou závazná jako celek a jsou přímo použitelná, aplikovatelná ve všech členských státech EU. Po vydání nařízení ES musí členské státy často upravit své národní předpisy, aby byly v souladu s tímto nařízením. Směrnice jsou závazné pro členské státy, kterým jsou určeny. Provedení úprav v právních řádech států je ponecháno na jednotlivých vnitrostátních orgánech. Směrnice jsou tedy nástrojem harmonizace národních právních řádů - jakmile jsou na úrovni EU schváleny, mají jednotlivé členské státy povinnost je převést vnitrostátní právní normou do svého právního řádu  K transformaci  směrnice se vyžaduje vydání právního předpisu členského státu (zvláštní zákon, vyhláška, novelizace stávajících zákonů, popř. opatření orgánu tohoto státu). Rozhodnutí jsou závazná ve všech svých částech pro toho, komu jsou určena. Rozhodnutí je závazné pro adresáta, nemá tedy obecnou závaznost jako  nařízení, je závazné jako celek. Jeho adresátem může být členský stát, právnická nebo fyzická osoba z tohoto státu. Doporučení a stanoviska závazná nejsou. Vydává je Komise. Doporučují postup nebo chování v dané záležitosti. Někdy předcházejí přijetí závazných  právních aktů, protože Komise se nejprve snaží regulovat určitou oblast cestou dobrovolných doporučení. Jiné, ve smlouvách o založení neuvedené právní akty, je nutné posuzovat individuálně.

Jak se orientovat v rubrice - Právní předpisy EU

Na pravé straně rubriky v Dokumentech EU najdeme  smernice, rozhodnutí či nařízení, které jsou tématicky členěné se vztahem k BOZP a příbuzným oborům.

Po otevření Dokumentů EU si vybereme téma, např. „Dokumenty EU k životnímu prostředí –obecně“, a  po otevření stránky se kliknutím na číslo dokumentu (v české nebo anglické verzi) dostaneme na příslušný dokument. Pokud byl dokument změněn či jinak upraven, je jeho změna uvedena v názvu a kliknutím na číslo se dostaneme na změnu dokumentu. Pokud je v názvu odkaz na jiný dříve vydaný dokument (např. u prvního dokumentu 2005/369/ES je uveden odkaz na 2002/96/ES), je potřeba se na tento dokument, který je uveden níže v tabulce také podívat, vzhledem k tomu, že může obsahovat další změny.

Pod dokumenty ES je umístěn Výběr z Úředního věstníku EU, který obsahuje dokumenty z Úředního věstníku EU (Official Journal), jež se vztahují k BOZP a příbuzným oborům. Po jeho otevření si můžeme vybrat časové období, např. BOZP v Úředním věstníku EU: říjen 2005 - prosinec 2005, a zde nalezneme názvy dokumentů včetně anotace a klíčových slov. Po kliknutí na název se dostaneme na text dokumentu.

Blíže rozebereme první podrubriku Seznam předpisů EU. Dostaneme se na rejstřík v česko-anglickém znění. Při kliknutí, např. na kapitolu 05. Volný pohyb pracovníků a sociální politika, se dostaneme na bližší členění. Dalším výběrem se můžeme dostat až na seznam dokumentů s odkazy, jejichž název je ve většině případů v anglické verzi (české názvy se vyskytují po datu zveřejnění 30.4.2004), ale většinu dokumentů lze již po prokliknutí najít i ve verzi české.

Druhá podrubrika Úřední věstník obsahuje úplné seznamy českého znění Úředního věstníku (UV), anglického znění Official Journal (OJ) řady L a C a také anglicko-český seznam vybraných předpisů řady L po jednotlivých měsících.

Pokud znáte, např. číslo dokumentu, můžete k jeho vyhledání použít Vyhledáváni předpisů EU v anglické a české verzi umístěné na pravé straně obrazovky.

V pravé části dále naleznete, s anotací a klíčovými slovy, Návrhy předpisů tj. vybrané připravované právní předpisy - návrhy Radě nebo jiným orgánům EU , Zprávy Komise o provádění společných pravidel, o uplatňování dokumentů a pod. Stanoviska Komise a Výborů EU představují vybrané přípravné dokumenty, které vznikají v průběhu legislativních procesů či procesu přijímání rozpočtu. Jedná se o vybrané připravované právní předpisy (dokumenty KOM) - návrhy Radě nebo jiným orgánům EU. Ne všechny dokumenty nacházející se v těchto rubrikách jsou právně závazné; závaznými se stávají až po zveřejnění v Úředním věstníku. Velká část sdělení Komise (dokumenty KOM) jsou návrhy legislativních aktů.

Mezi dalšími dokumenty KOM jsou nejdůležitější bílé knihy, které obsahují celek návrhů k postupům na komunitární úrovni v určité oblasti, a zelené knihy, které se snaží vytvořit prostor k rozvaze a zahájit tak konzultaci na evropské úrovni na určité téma. Zelené knihy jsou diskusními dokumenty k tématu, které se Komise chystá regulovat, bílá kniha je následně programovým dokumentem střednědobého výhledu. Ukazují nám tedy směr, kterým se regulace jednotného trhu bude v budoucnu ubírat.

Nejpodrobnější představu o nových "zákonech ES" přináší každoroční plán práce Komise např. Legislativní a pracovní program Komise pro rok 2006, který je zveřejňován na konci předcházejícího roku. I když získat přehled o připravované legislativě ES je poměrně snadné, je však třeba si uvědomit, že od návrhu směrnice do jejího vstupu v platnost mohou uplynout dva roky nebo i patnáct let a u některých sporných dokumentů trvá jednání přes dvacet let.

Třetí podrubrika Normy EU se týká technické harmonizace v Evropské unii, kterou se rozumí sjednocení technických právních předpisů, technických norem a postupů pro posuzování shody vlastností výrobků, které jsou upraveny předpisy či normami a jejich zavádění v ČR. Tato podrubrika obsahuje:

  1. Informace o normách EU (všeobecně).
  2. Směrnice založené na zásadách nového nebo globálního přístupu, ve kterých se stanoví označení CE .V tabulkové formě obsahuje číslo, název směrnice, její změny, uveřejnění v Úředním věstníku, datum schválení, seznamy evropských norem a zavedení v ČR (předpis ČR). Zde se přímo dostaneme na plná znění směrnic a jejich změn v českém znění a na seznam norem. U seznamu evropských norem, publikovaných po 1.5.2004, se vyskytuje české znění, před tímto datem jsou normy publikovány v anglickém znění.
  3. Směrnice založené na zásadách nového nebo globálního přístupu, ve kterých se však nestanoví označení CE. V tabulkové formě obsahuje číslo, název směrnice, její změny, uveřejnění v Úředním věstníku, seznamy evropských norem a zavedení v ČR (předpis ČR). Zde se přímo dostaneme na plná znění směrnic a jejich změn v českém znění na seznam norem.
  4. Směrnice založené na novém a globálním přístupu. V tabulkové formě obsahuje číslo, název směrnice, její změny, uveřejnění v Úředním věstníku. Nebyly vydány žádné evropské normy.
  5. Ostatní směrnice, ke kterým se vyskytují normy. V tabulkové formě obsahuje číslo, název směrnice, její změny, uveřejnění v Úředním věstníku, datum schválení, seznamy evropských norem a zavedení v ČR (předpis ČR). Zde se přímo dostaneme na plná znění směrnic a jejich změn v českém znění. U seznamu evropských norem, publikovaných po 1.5.2004, se vyskytuje české znění, před tímto datem jsou normy publikovány v anglickém znění.
  6. Zavedení v ČR - Uvádíme čísla a názvy právních předpisů ČR, kterými byly směrnice EU, představené v této rubrice, zavedené do našeho právního řádu (Vydané zákony a vyhlášky a vydaná nařízení vlády k provedení zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky. Tyto uvedené právní předpisy ČR naleznete na serveru Ministerstva  vnitra.

Chcete vědět víc?

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail