Jak jde dohromady pobírání náhrady za ztrátu na výdělku a podnikání?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Po pracovním úraze jsem zaměstnán na novém místě s menší mzdou a pobírám náhradu za ztrátu na výdělku. Přemýšlím ale nad vedlejší činností při zaměstnání, na kterou budu muset mít živnostenský list. Jak se zachová pojišťovna k měsíčnímu vyplácení renty, jaké jsou mé povinnosti, a vrátí se vše zpět, když živnostenský list zastavím?

Vaše podnikatelská činnost neovlivní poskytovanou náhradu za ztrátu na výdělku, ta bude stále stejná. To je klasický přivýdělek zaměstnance, neboli "výdělek, kterého zaměstnanec dosáhl zvýšeným pracovním úsilím“. To jsou všechny případy, když zaměstnanec pracuje například přesčas, uzavře další dohodu o práci konané mimo pracovní poměr a u Vás to bude výdělek dosažený Vaší podnikatelskou činnosti. Toto Vaše zvýšené pracovní úsilí nemůže jít ve Váš neprospěch a ve prospěch odpovědného zaměstnavatele.

Vám by se renta snížila jen tehdy, když byste si například svévolně (nebo i v důsledku té podnikatelské činnosti) snížil u zaměstnavatele pracovní úvazek a místo na 40 hodin týdně pracoval jen například na 20 hodin.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail