Inteligentní elektronické formuláře

Zdroj: 
Česká softwarová firma Software602 způsobila malou revoluci ve vyplňování formulářů všeho druhu. Na úřadech i ve firmách totiž zavádí namísto papírových formulářů systém inteligentních elektronických formulářů 602XML. Co jsou tyto formuláře a jak se dají použít se dozvíte z tohoto Tématu týdne.

Česká softwarová firma Software602 způsobila malou revoluci ve vyplňování formulářů všeho druhu. Na úřadech i ve firmách totiž zavádí namísto papírových formulářů, dokumentů kancelářského balíku, nebo jednorázově naprogramovaných webových dotazníků univerzální systém 602XML. Ten spočívá v jednotném vytváření a vyplňování formulářů, jejich jednoduchém přenosu po internetu, vysoké věrnosti papírové předloze při tisku na papír a vždy dostupném převodu do univerzálního formátu PDF.

Formuláře vždy slouží ke sběru dat. Cílem systému 602XML je tento sběr dat maximálně zjednodušit, zlevnit, zaručit vždy stejnou podobu formulářů a již vytvořené formuláře učinit použitelnými pro další podobné případy. Není asi potřeba vyjmenovávat výhody elektronických formulářů oproti papírovým formulářům. Bohužel, i formuláře textového editoru, tabulky a webové dotazníky jsou často neohrabané a neefektivní, zejména při přenosu dat do podnikového informačního systému. Vyžadují opakované ruční zadávání údajů, které vede ke zvýšené chybovosti, nutnosti opětovných kontrol, oprav zadávaných dat a ztrátě efektivnosti.

Jak tedy funguje moderní systém pro sběr dat? Uživatel si přes internet zdarma stáhne jednoduchý program 602XML Filler, který mu umožní s formuláři pracovat. Výhodou je, že částečně vyplněný formulář může uživatel kdykoli v průběhu vyplňování uložit do paměti počítače a vrátit se k němu později. Program při vyplňování kontroluje data v jednotlivých polích a jednoduše neumožní dokončit vyplňování, dokud není formulář vyplněn správně a úplně. Po vyplnění formuláře je možné jej vytisknout, a to přesně v zákonem požadovaném formátu, nebo podepsat elektronickým podpisem a poslat k dalšímu zpracování elektronicky. Samozřejmostí je také export do formátu PDF.

Kde se formuláře 602XML vezmou? Firma Software602 nebo její partner zhotoví a dodá sadu formulářů šitou na míru požadavkům zákazníka. Ten v rámci zakoupené licence získá i editor 602XML Designer, sloužící k případným úpravám či pro vytváření nových formulářů.

Univerzální prostředí XML zaručuje použití dat získaných z formuláře v mnoha různých podnikových systémech. Odborným jazykem by se řeklo, že systém 602XML plní roli významného integračního prvku napříč různými systémy v organizaci. Jednoduše řečeno, formuláře XML rozumí řeči mnoha ostatních systémů a systémy zase dobře rozumí XML formulářům.

602XML je dobře připraveno na e-government, tedy na elektronickou interakci státních a veřejných institucí s občany a firmami. Formuláře se napojují například na transakční systém Portálu veřejné správy, a proto je možné prostřednictvím formulářů 602XML již dnes přímo komunikovat např. s Českou správou sociálního zabezpečení.Formuláře 602XML byly využity v mnoha významných projektech. Pojďme se podívat na jejich nejzajímavějších nasazení.

Při povinném zveřejňování každé zakázky na tzv. Centrální adrese České pošty - www.centralniadresa.cz může každý zadavatel místo papírových formulářů použít sadu elektronických formulářů 602XML, které jemu i České poště zjednodušují a urychlují práci. Systém je v provozu od května 2004 a nyní jej využívá 96 procent všech zadavatelů veřejných zakázek.

Elektronická evidence formulářů pro podnikatele je v provozu na portálu BusinessInfo.cz - na adrese www.businessinfo.cz. Služba je určena pro elektronickou evidenci formulářů a žádostí používaných podnikateli při styku s úřady. Hlavním přínosem je bezpečné elektronické uložení dokončených i rozpracovaných formulářů na uživatelském účtu s možností přístupu odkudkoli přes internet. Interaktivní formuláře využívají na klientské straně formuláře a aplikaci 602XML.

602XML Filler od letošního roku usnadňuje také vyplnění a podání přehledu o příjmech a výdajích všem osobám samostatně výdělečně činným – OSVČ, dokonce jim sám vypočte vyměřovací základ za rok 2005 a výši zálohy na tento rok. Formulář pro přehled najdete na webu České správy sociálního zabezpečení – www.cssz.cz. Vedle něj jsou na stránkách dostupné i další formuláře, přihláška/odhláška nemocenského pojištění a evidenční list důchodového pojištění. Formuláře nejen že kontrolují správnost a úplnost vyplňovaných údajů, ale umožňují i elektronické podání na transakční část Portálu veřejné správy. Jedná se o jeden z prvních úspěšných příkladů plně elektronické interakce úřadu s občany a firmami.

Formuláře potřebné pro styk podnikatelů s obchodním rejstříkem naleznou podnikatelé na webu Ministerstva spravedlnosti – www.justice.cz . Při jejich vyplňování v 602XML Filler použít i rozsáhlé kontextové nápovědy a datových kontrol.

Výhody nasazení elektronických formulářů by mohlo bez pochyby přinést také v oblasti BOZP. Formuláře by s výhodou nahradily platné tiskopisy z oblasti BOZP, zejména formuláře, jakými jsou například Záznam o úrazu, Rozhodnutí o odškodnění pracovního úrazu, Protokol o svědecké výpovědi, Záznam o školním úrazu  aj. Přínosem by bylo elektronické vyplnění v bezplatné aplikaci s přímým napojením na systém elektronické evidence dat, větší přesnost získávaných dat, a v neposlední řadě i přesná shoda s papírovými tiskopisy při tisku na papír.

Ilustrační obrázek

Pokud vás zajímá, jak by mohlo vypadat například vyplňování Záznamu o úrazu za pomoci výše zmíněných formulářů, podívejte se na tuto animovanou ukázku.  

Autor článku: 

Komentáře

zajimave. du do toho!

13.05.2006 - 21:47 zajimave!
DO TOHO!

OSVČ - OK

19.05.2006 - 00:05 Pavel
Vyplňoval jsem ve Filler602 přehled OSVČ pro sociálku a líbilo se mi, že se to dá rozdělaný uložit na disk. Při odesílání na PVS se to napoprvé nepovedlo, tak jsem na ČSSZ zavolal. Říkali, že byl nějaký problém se serverem - druhý pokus už OK.

Re: OSVČ - OK

19.05.2006 - 10:07 Jarda
<SPAN style="FONT-SIZE: 10.5pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-fareast-font-family: 'Times New Roman'; mso-bidi-font-family: 'Times New Roman'; mso-ansi-language: CS; mso-fareast-language: CS; mso-bidi-language: AR-SA">A kde ze jsou ty formy jeste pouzity? Maj nekde formulare na danovy priznani???</SPAN>

Re: OSVČ - OK

20.05.2006 - 11:39 Pavel
S daňovýma formulářema na stránkách Software602 nemám zkušenosti, já vyzkoušel formuláře Filler602 na serveru businessinfo <a href="http://www.businessinfo.cz/cz/interaktivni-formulare-prihlaseni/">www.businessinfo.cz/cz/interaktivni-formulare-prihlaseni/</a> Tam je dobrý, že se dá navíc každá rozvyplněná verze uložit na server. Jen škoda, že zatím formuláře nejdou podepsat a finance je nepřijímaj jako ČSSZ.

daňový formuláře

19.05.2006 - 10:42 kuba liška
daňová přiznání jsou zde: http://www.mesec.cz/texty/interaktivni-danove-priznani/ nebo možná rovnou tady: http://www.602.cz/dane/danove-formulare.html

:)

19.05.2006 - 10:48 mirka t
<a href="http://www.602.cz/dane/danove-formulare.html">tady</a>

<a href="http://www.602.cz

19.05.2006 - 10:48 Anonym
<a href="http://www.602.cz/dane/danove-formulare.html">tady</a>

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail