Hrůza z Vánoc?

Zdroj: 
Krásné Vánoce a bezpečný rok 2013 přeje redakce BOZPinfo.cz.

V jedněch novinách si před časem stěžoval čtenář na přemíru násilí a dopravních katastrof ve zpravodajských relacích. A dodával, že útlocitnější divák či čtenář se na základě takových informací musí bát vyjít na ulici. Blížil se předvánoční čas a tak se kriticky zmínil i o údajné přemíře hrozeb s vánočními dny a Silvestrem spojenými: „Valí se na nás varování před kůstkami kapra uvízlými v krku, hořícím vánočním stromečkem, silvestrovskou pyrotechnikou, která trhá prsty rukou a já nevím, čím ještě. Copak neexistují příklady, kdy je tomu právě naopak? Kdy jsou tyto dny bezpečnější než ostatní dny v roce?"

Jistěže existují. Vánoce bývají v posledních desetiletích často na blátě, takže procházka po ulicích je bezpečnější než ve dnech, kdy je venku náledí. Štědrý den tráví většina lidí doma, takže ubývá i pouliční kriminality. Po letošních neblahých zkušenostech s tvrdým alkoholem se snížil počet jeho pijáků, takže zřejmě ubude i problémů vyplývajících z jeho nadměrného pití.

Přesto tu rizika jsou, ta nejproslulejší zmíněný kritik vyjmenoval. Uvedeme několik případů, jež nepatří k běžným a nebudí hrůzu svou masovostí. Kdysi se stalo v jedné rodině, že si otec všiml, jak od hořící svíčky na stromečku chytil papírový řetěz. Místo, aby svíčku uhasil, strhl ji ze stromečku. Ta pak ještě hořící zapálila „chlupatý“ koberec. Tento muž měl co dělat, aby v důsledku svého panikářského jednání nedošlo k mnohem většímu maléru. Ještě kurióznější případ se odehrál asi před deseti lety v Plzni. Dívka otočená zády ke dveřím házela za sebe střevíc, aby podle zvyku zjistila, zda se do roka vdá. A trefila kramflíčkem do oka otce, který právě vstupoval do dveří. Úder naštěstí nebyl prudký, ale přesto měli oba pokažené Vánoce. O něco častější bývají oční úrazy způsobené vystřelenou zátkou ze šampaňského.

Co se týče pracovních úrazů, tak ty vyloženě s vánoční tématikou se téměř nestávají. V minulém roce se v období od 24.12. do 31.12. stalo 244 pracovních úrazů s pracovní neschopností delší než tři dny. Většinou šlo o běžné úrazy, které se objevují celoročně. Opakovalo se několik uklouznutí na namrzlé komunikaci, ale také například napadení psem. Kdyby se úrazy způsobené psem staly o Silvestru, mohlo by to být následkem odpálení rachejtle, neboť je známo, že domácí mazlíčci z nich mají chorobný strach. Někteří majitelé jim pro tento případ seženou u veterináře uklidňující léky.

Už jen z těchto několika výše uvedených nahodile vybraných příkladů vyplývá, že zejména o blížících se svátcích není opatrnosti nazbyt. A rozhodně si klidné a bezpečné svátky neužijeme, když ji budeme ignorovat.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail