Firmy v Brně a okolí chtějí zaměstnávat cizince legálně

Zdroj: 
Nebývale velký zájem ze strany firem účastnit se seminářů o legálním zaměstnávání cizinců ze zemí mimo EU zaznamenává Ministerstvo práce a sociálních věcí na jižní Moravě. V Brně se uskuteční seminář na toto téma letos již podruhé.

Nebývale velký zájem ze strany firem účastnit se seminářů o legálním zaměstnávání cizinců ze zemí mimo EU zaznamenává Ministerstvo práce a sociálních věcí na jižní Moravě. V Brně se uskuteční seminář na toto téma letos již podruhé. Pro MPSV jej organizuje Mezinárodní organizace pro migraci IOM v rámci pilotního projektu „Výběr kvalifikovaných zahraničních pracovníků“. Seminář, určený především zaměstnavatelům a personalistům, se uskuteční ve čtvrtek 20. září 2007 v brněnském hotelu Slovan (Lidická 23) od 9.30 do 14.30 hodin.

Podobné přednášky spojené s diskusí se v rámci informační kampaně k pilotnímu projektu „Výběr kvalifikovaných zahraničních pracovníků“ konají již čtvrtým rokem. Prvního letošního semináře, který se uskutečnil v Brně v dubnu, se zúčastnilo přes 60 zástupců firem. „Další desítky zájemců jsme museli pro nedostatečnou kapacitu sálu odmítnout, proto seminář nyní opakujeme. Na 20. září máme přihlášeno již téměř 100 zájemců a stále se hlásí další. Situace na trhu práce se mění, firmy potřebují cizince a chtějí je zaměstnávat legálně. V minulosti jsme tak velký zájem ze strany zaměstnavatelů zatím nikdy nezaznamenali. Například před dvěma lety projevilo o podobný seminář zájem pouze několik firem“, komentuje situaci Jan Schroth z IOM.

Aby si mohli zaměstnavatelé udělat představu o komplexním procesu zaměstnávání cizinců ze zemí mimo EU, vystoupí na semináři odborníci z MPSV, úřadu práce, konzulárního odboru MZV a cizinecké a pohraniční policie. „Kromě aktuální legislativní úpravy této oblasti účastníky také seznámíme se specializovanou internetovou aplikací MPSV www.praceprocizince.cz, která jim může usnadnit nalezení vhodného zájemce o práci ze zahraničí, a se změnami v pilotním projektu „Výběr kvalifikovaných zahraničních pracovníků“, který umožňuje vybraným kvalifikovaným cizincům získat trvalý pobyt ve zkrácené lhůtě“, dodává Zdena Caisová z MPSV.

Do pilotního projektu doposud vstoupilo 742 osob, společně s rodinnými příslušníky tak může trvalý pobyt získat dříve téměř 1500 cizinců. V posledním pátém pilotním roce projektu jsou vyhodnocovány poznatky z praxe tak, aby se odrazily v legislativních změnách s cílem provádět dlouhodobou aktivní imigrační politiku České republiky. Projekt tak plní svůj základní cíl, kterým bylo vyzkoušet atraktivitu České republiky pro kvalifikované cizince (podmínkou přihlášení minimálně maturitní zkouška), kteří se zde chtějí usadit natrvalo i se svými rodinami. Projekt tak v pilotní fázi neměl, jak je někdy mylně interpretováno, zajistit okamžitý rychlejší příchod tisíců cizinců, včetně těch s nižším vzděláním, na pracovní trh.

Podrobnější informace naleznete na internetových stránkách www.imigracecz.org.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail