EUROSHNET v roce 2016

Zdroj: 

Euroshnet je diskusní fórum na webové stránce http://www.euroshnet.eu/welcome, o jehož činnosti pravidelně každý rok informujeme. Fórum je rozděleno na dvě sekce - veřejnou a chráněnou, do níž mají přístup experti v oblasti BOZP a souvisejících oborech.

Aktivita přispěvatelů na stránkách stále klesá. V roce 2015 zde bylo zveřejněno 30 příspěvků, v roce 2016 jich bylo ve sledované části jen pět.

  • Příspěvek v první polovině roku se týkal informace o konání mezinárodní konference Strategie pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci, která se uskutečnila ve dnech 21. – 24. března 2016 v Drážďanech. Informace lze získat také na stránkách pořádající organizace DGUV  http://www.dguv.de/isc/index.jsp.
  • 29. 8. 2016 byl zveřejněn příspěvek na téma umělého, biologicky účinného osvětlení, které by mělo simulovat přirozené denní světlo, které má velký vliv na biologické rytmy. V rámci podvýboru DIN pro normy na osvětlovací techniku vznikla na toto téma technická zpráva. Také v rámci ISO se touto problematikou zabývají. Někteří němečtí odborníci na bezpečnost práce se ale domnívají, že normalizace v této oblasti je předčasná, protože zatím nejsou k dispozici dostatečně ověřené vědecké poznatky, viz např. https://www.kan.de/en/publications/kanbrief/changes-in-ergonomics-standardization/artificial-biologically-effective-illumination-first-research-then-standardize/.   
  • 6. 9. 2016 byl zveřejněn další příspěvek týkající se biologicky účinného osvětlení, kterým se zabývá optická laboratoř při Central Institute for Labour Protection – National Research Institute (CIOP) v Polsku. Předmětem aktuálního projektu je najít spektrální rozložení světla (obohaceného modrým nebo červeným světlem), které by mohlo být použito jako doplňující osvětlení při poklesu psychomotorických schopností starších lidí (nad 55 let), s cílem zvýšení úrovně bdělosti. Biologicky účinné osvětlení by se mohlo uplatňovat zejména při nočních směnách. 
  • 14. 9. 2016 bylo zveřejněno pozvání na webinář (webový seminář) Ergonomické požadavky v normách pro strojní zařízení typu C, který se konal 15. 11. 2016. Při navrhování těchto zařízení je častým problémem prevence. Směrnice o strojních zařízeních 2006/42/ES obsahuje v článku 1.1.6 požadavky na ergonomii, které by měly být podrobně specifikovány v normách. Proto by u norem typu C mělo být uvažovány ergonomické požadavky na konstrukci strojů, které by snižovaly fyzickou zátěž a zamezovaly poruchy pohybového aparátu. To se ne vždy daří. Obecné normy typu B se ergonomií zabývají, ale pokrývají spektrum otázek jen částečně. Důležitá je informovanost odborníků o tomto problému. Webinář organizoval francouzský EUROGIP a německý KAN.
  • 21. 10. 2016 byla zveřejněna výzva normalizační organizace CEN-CENELEC o hledání odborníků-konzultantů pro obor bezpečnosti strojních zařízení z hlediska hluku (směrnice 2006/42/EC, 2014/33/EC a 2000/14/EC). Odborníci by měli působit v pracovních skupinách technických výborů.

Pokles zájmu o zveřejňování příspěvků na stránkách EUROSHNET byl patrný již v minulém roce. Zdá se, že ambice těchto stránek na průřezové informování v oblasti standardizace, certifikace a bezpečnosti práce byly příliš velké. Například v sekci vyhrazené osobním ochranným prostředkům byl zveřejněn poslední příspěvek v září 2015. Přitom v letošním roce vešlo v platnost nové evropské nařízení o posuzování shody OOP č. 2016/425. Otázky, objevující se kolem nového předpisu, jsou ale řešeny na specializovaných fórech. V rubrice EUROSHNET se vůbec neobjevily a i na tomto příkladu je zřejmé, že budoucnost těchto stránek je aktuálně nejistá.    

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail