EU zpřísňuje "chemický zákon"

Chemický průmysl utrpěl na evropské půdě vážnou porážku. Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu totiž včera zpřísnil znění kontroverzní chemické legislativy, která mění podmínky pro výrobce v celé unii.

Vítězství naopak slaví ekologové. Podle nového znění chystaného zákona zvaného REACH (Registrace, evaluace a autorizace chemikálií) budou společnosti muset povinně nahrazovat zvlášť nebezpečné chemikálie používané v běžných výrobcích, jako jsou kosmetické přípravky, prací prášky, potraviny, barviva, ale i auta a počítače, méně nebezpečnými látkami.

Rozhodnutí výboru je přitom klíčové. V tomto znění totiž zákon bude schvalovat ve druhém čtení celý Evropský parlament. Má se tak stát ještě letos. Alespoň socialistický europoslanec Guido Sacconi, odpovědný za REACH, si tím je jistý. "REACH se už nikdo nezbaví. V této podobě bude platit, mám za sebou silnou většinu," tvrdil Sacconi po hlasování.
Pokud Evropský parlament zákon skutečně schválí, narazí na odpor členských zemí unie. Ty podporovaly výrobce a volaly po mírnější verzi zákona. Podle ní by bylo možné některé nebezpečné látky dále používat, pokud jejich výrobu lze spolehlivě sledovat. To by snížilo náklady i administrativní nároky. Evropě kvůli zákonu navíc hrozí zhoršení vztahů s USA, které se bojí dopadu na své exportéry.

I pravicová frakce Evropské strany lidové - Evropských demokratů - je v názoru na REACH rozdělena. Nejsilnější český poslanecký klub ODS je proti, přestože jeho největší spojenci, britští konzervativci, otočili a zákon nejspíš podpoří.
Pokud zákon schválí europarlament i členské země, REACH od roku 2008 nahradí stávajících 45 chemických předpisů platných v EU. Podle nové verze zákona budou výrobci muset nechat prověřit 30 tisíc běžně používaných chemikálií novou Evropskou agenturou pro chemické látky. K používaní zvlášť nebezpečných látek, například karcinogenů, budou muset získat zvláštní povolení. To má navíc platit jen pět let.

Společnosti, které požádají o povolení používat nebezpečné látky, budou muset podle nového znění zákona dokazovat, že "společenské a ekonomické výhody jejich používání převažují rizika pro lidské zdraví a životní prostředí". Agentura ale spíše výrobce donutí nahradit tyto chemikálie jinými látkami. Podle některých odborníků se to má týkat asi 1500 látek, podle jiných až dvojnásobku.
Evropské společnosti nové znění zákona zklamalo.

"Jde o vážný problém pro chemický průmysl," uvedl vlivný průmyslový svaz UNICE. "Zákon nesmyslně zvyšuje byrokracii a ohrožuje průmyslové procesy, aniž by přinášel výhody pro ochranu zdraví a životního prostředí."
Výrobci si stěžují zejména na to, že pro ně nový zákon bude znamenat obrovské náklady navíc. Jen v Česku by přímé administrativní náklady mohly dosáhnout čtyř až šesti miliard korun. Odhaduje to Svaz chemického průmyslu. Jeho ředitel Ladislav Novák prohlásil, že cílem svazu je vyloučit právě povinné nahrazování chemických látek a časově omezené povolování.

Podle odhadů přinese REACH i nové výdaje Ministerstvu práce a sociálních věcí. V příštích 11 letech, během nichž se má postupně zavádět, se odhadují na až 16 miliard korun. O práci by totiž kvůli zákonu mohlo přijít až 15 tisíc Čechů, z toho asi 4500 zaměstnanců chemických podniků.

ZDROJ:
Honzák, Radek. EU zpřísňuje "chemický zákon". In technik.ihned.cz [online]. Praha : ECONOMIA, 2006 [cit. 12-10-2006]. Dostupný z WWW: <http://technik.ihned.cz/c4-10002520-23027665-800000_d-eu-zprisnuje-chemicky-zakon>.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail