Elektrická zařízení, elektrické spotřebiče v koupelnách, umývárnách, sprchách, saunách, prostorách bazénů.

V běžném denním životě si nikdo z nás už nedovede představit, že by bylo možné žít bez elektrické energie, bez elektrického osvětlení a bez všech těchto zařízení, která jsou neustále v provozu, jsou používána s takovou samozřejmostí, že si ani neuvědomujeme, že to souvisí s dokonalým fungováním elektrického zařízení. Málokdo si také uvědomuje, že se při používání elektrických spotřebičů vystavujeme riziku úrazu, a to zejména za určitých podmínek. Podrobnosti přináší toto Téma týdne.

Základní bezpečnostní pravidla

1. Úvod

V běžném denním životě si nikdo z nás už nedovede představit, že by bylo možné žít bez elektrické energie, bez  elektrického osvětlení a bez všech těchto zařízení, která jsou neustále v provozu, jsou používána s takovou samozřejmostí, že si ani neuvědomujeme, že to souvisí s dokonalým fungováním elektrického zařízení. Bez těchto zařízení, nejen že by nesvítila elektrická světla, ale nefungoval by vodovod, nešlo by ústřední vytápění, nejezdily by vlaky, nemohlo by se pracovat v továrnách ani v zemědělských závodech. S elektrickou energií na zařízení strojů a přístrojů, které ji využívají přichází do styku každý z nás i kdyby o elektrické energii a jejím využívání nic nevěděl .

Řada elektrických zařízení musí být proto zkonstruována tak, aby je mohly používat i laici, osoby bez elektrotechnické kvalifikace. Toto plně platí i pro elektrická zařízení v koupelnách, umývárnách a sprchách, protože je denně používá každý. A mnoho lidí také používá bazény, plovárny a sauny. Tedy i pro tato zařízení platí ustanovení o všeobecném zajištění bezpečnosti před úrazy elektrickým proudem.

2. Umývací - mokré prostory

Pro elektrická zařízení v koupelnách s koupacími vanami, sprchami, prefabrikovanými sprchovými kabinami, umývacími prostory kuchyňských linek, platí norma ČSN 33 2000-7-701 (mod IEC 364-7-701) „Elektrotechnické předpisy Elektrická zařízení Část 7: Zařízení jednoúčelová a ve zvláštních objektech Oddíl 701: Prostory s vanou nebo sprchou a umývací prostory“. Tato norma člení umývací místnosti dle použití a ty pak ještě na tak zvané zóny.

2.1 Prostředí a zóny:

U koupelen a sprch jsou stanoveny zóny 0,1, 2, 3 , kde je přesně vymezeno, které zařízení zde může být a v jakém provedení.

  • Zóna 0 – jedná se o vnitřní prostor koupelnové vany nebo sprchové mísy.

V této zóně je možné použít pouze elektrické zařízení s jmenovitým napájecím napětím střídavým nepřevyšujícím 12 V, nebo stejnosměrným nepřevyšujícím 25 V, jehož zdroj ( bezpečnostní oddělovací transformátor ) je instalován mimo zóny 0, 1 a 2, tedy v prostředí normálním. Nebo musí mít elektrické zařízení stupeň ochrany krytem dle ČSN EN 60529 IP X7, to znamená že zařízení  je vhodné k ponoření a je odolné vodě.

  • Zóna 1 – tento prostor je vymezen:

a) svislou plochou  ohraničující koupelnovou vanu, nebo sprchovou mísu, nebo svislou rovinou ve  vzdálenosti 0,6 m od pevné hlavice sprchy po obvodu zóny 1 a rovnoběžnou svislou plochou,
b) vodorovnou plochou 2,25 m nad podlahou.

V této zóně mohou být instalována:

- vedení nutná pro pevné připojení spotřebičů v zóně 1,
- spotřebiče pevně upevněné, vhodné pro podmínky  zóny 1 za předpokladu, že jejich napájecí obvod  je vybaven doplňkovou ochranou proudovým chráničem s jmenovitým vybavovacím reziduálním  proudem Ilustrační obrázek např.:
- ohřívače vody v krytí IP X5,
- ventilační zařízení z nevodivých hmot s IP X5.
- sprchová čerpadla, a jiná zařízení vhodná pro tuto zónu. ( Kód IP X5 znamená, že zařízení je odolné proti tryskající vodě)

  • Zóna 2 – tento prostor je vymezen :

a) svislou plochou vedenou po obvodu zóny 1 a rovnoběžnou svislou plochou ve vzdálenosti 0,6 m  od zóny 1,
b) vodorovnou plochou 2,25 m nad podlahou.

V této zóně mohou být instalována vedení nutná pro pevné připojení spotřebičů v zóně 2.
Spotřebiče pevně upevněné vhodné pro podmínky této zóny za předpokladu, že jejich napájecí obvod je vybaven doplňkovou ochranou proudovým chráničem s jmenovitým vybavovacím reziduálním proudem Ilustrační obrázek např.:

- svítidla, ventilátory, otopná zařízení a jednotky pro vířivé vany,
- ohřívače vody  v krytí IP X4,
- svítidla tř. II, 1,8 nad podlahou v krytí IP X4,
- jiné spotřebiče ověřené pro použití v zóně 2. ( Kód IP X4 znamená, že zařízení je odolné proti stříkající vodě ).

  • Zóna 3 – tento prostor je vymezen:

a) svislou plochou vedenou po obvodu zóny 2 a rovnoběžnou svislou plochou ve vzdálenosti 2,4 m  od zóny 2,
b) vodorovnou plochou 2,25 m nad podlahou.
V této zóně mohou být instalována vedení nutná pro pevné připojení spotřebičů v zóně 3,

- spotřebiče pevně upevněné, vhodné pro podmínky prostředí této zóny,
- zásuvky chráněné oddělovacím transformátorem, nebo napájené bezpečným napětím pomocí SELV (bezpečnostním transformátorem),
- zásuvky jejichž napájecí obvod je vybaven doplňkovou ochranou proudovým chráničem s jmenovitým vybavovacím reziduálním proudem Ilustrační obrázek,
- sprchová čerpadla, a jiná zařízení vhodná pro tuto zónu,
- svítidla v krytí dle prostředí z izolantu,
- spínače, ovládací zařízení a zásuvky min 1,2 m nad podlahou v obyčejném provedení,
- zásuvky v provedení do vlhka IP 42 je možné instalovat min 0,2 m nad podlahou,
- elektrické tepelné zářiče s dvojitou izolací min. 2 m nad podlahou. 

Elektrické topné kabely určené pro vytápění místnosti mohou být uloženy v podlaze pod  zónami 1, 2, a 3 za předpokladu, že jsou zakryty uzemněnou kovovou mříží.

Ve jmenovaných prostředích – zónách platí samozřejmě ještě jiná ochranná opatření, kterými se v tomto příspěvku nebudeme zabývat, za zmínku však stojí: v umývacích prostorách musí být provedeno doplňující pospojování. Všechny neživé části včetně ochranných vodičů zásuvek, musí být vzájemně pospojeny ( kovové trubky, přístupné kovové stavební prvky apod.).

Jak z předešlého patrno, elektrická instalace ve jmenovaných prostorech – prostředích není jednoduchá, nikdy ji nesmějí provádět laici ( jak se mnohdy děje v rekreačních objektech, rodinných domcích apod.). U neodborně provedené elektroinstalace může i bezpečný  elektrický spotřebič způsobit úraz.

Elektrická pevná instalace v každém prostředí zrovna tak tedy i ve výše jmenovaných prostorech podléhá výchozí a periodické revizi dle požadavků NV č. 101/2005 Sb. a ČSN 33 1500 .

3. Spotřebiče v umývacích prostorech a požadavky na ně

V umývárnách a umývacích prostorech se používají elektrické spotřebiče, jejich použití je vymezeno předchozí kapitolou 2. Jedná se o např.: elektrické holící strojky, strojky na stříhání vlasů, spotřebiče pro ošetřování pokožky a vlasů apod.
Základní technické a bezpečnostní požadavky na jmenované spotřebiče jsou obsaženy v nařízení vlády č. 17/2003 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na elektrická zařízení nízkého napětí. Tento předpis je plně kompatibilní s evropskou směrnicí č. 73/23/EHS. Konkrétní požadavky jsou pak obsaženy v harmonizovaných normách s tímto NV  - např. ČSN EN 60335-2-23 „Elektrické spotřebiče pro domácnost a podobné účely – Bezpečnost - Zvláštní požadavky na spotřebiče pro ošetřování pokožky a vlasů“.

3.1 Základní požadavky na spotřebiče

  • Používané spotřebiče musí být označeny CE -značkou shody s předpisy, které se na ně vztahují
  • Musí být označeny výrobním štítkem, ke spotřebičům musí být dodány návody k použití, které přesně definují jejich účel a použití.
  • Na výrobních štítcích musí být mimo spotřebičů třídy ochrany I ( spotřebiče připojené na ochranný vodič PE ) vyznačení třídy ochrany před úrazem elektrickým proudem.

    U třídy II – spotřebiče s dvojitou izolací nepřipojené k ochrannému vodiči značkou : 

    Ilustrační obrázek

    U třídy III – spotřebiče určené k napájení bezpečným napětím značkou :

    Ilustrační obrázek

    Dále na spotřebičích musí být vyznačeno napájecí napětí a stupeň krytí IP jiné než IP 20.

  • Není-li spotřebič označen kódem IP, znamená to že v žádném případě nesmí být použit v zónách 0,1 a 2 dle  kapitoly č. 2.

3.2 Příklad spotřebiče

Nejčastěji používaným spotřebičem v jmenovaných prostorách je elektrický fén podle terminologie ČSN EN 60335-2- 23 označován jako přenosný vysoušeč vlasů. V běžném provedení se jedná o spotřebič s topným tělesem z odporové spirály a s elektromotorkem ventilátoru. Kryt vysoušeče je obvykle proveden v plastu s kolíbkovým spínačem v rukojeti. Přívod je pohyblivý, zakončen dvoupólovou vidlicí.

Ochrana před úrazem elektrickým proudem je zde provedena dle ČSN 33 0600 ve třídě II, to znamená, že spotřebič není připojen k ochrannému vodiči napájecí sítě a přístupné části jsou od nebezpečných živých částí odděleny dvojitou nebo zesílenou izolací.
Stupeň krytí je IP X0  není na spotřebiči vyznačen, to znamená, že spotřebič je chráněn před náhodným dotykem živých částí, není však chráněn proti vniknutí vody.

Přenosný vysoušeč vlasů v popsaném provedení musí být označen značkou 5582 dle IEC 60417-1 kombinovanou se zákazovou značkou dle ISO 3864, případně výstrahou:

 

Nepoužívejte tento spotřebič v blízko vody

Ilustrační obrázek 

  značka 5582 dle IEC 60417-1

Ilustrační obrázek 

  zákazová značka dle ISO 3864

Návod pro přenosné elektrické vysoušeče vlasů musí kromě jiného obsahovat i tento text:

  • Používá-li se vysoušeč vlasů v koupelně, odpojte ho po použití vytažením vidlice. V blízkosti vody představuje nebezpečí, i když je vysoušeč vlasů vypnutý.
  • Výstraha: Nepoužívejte tento spotřebič v blízkosti van, sprch, umyvadel nebo jiných nádob obsahujících vodu. 

4. Závěr:

Z citovaných výňatků z předpisů je patrné a zcela prokazatelné, že používání elektrických spotřebičů v mokrých, vlhkých prostorech, v umyvárnách má svá pevná pravidla a jejich dodržování je z hlediska ochrany života a zdraví zcela nezbytné.

  • Je nemyslitelné používání spotřebičů neoznačených, nebo snad dokonce amatérsky vyrobených.
  • Je nemyslitelné používání elektrických spotřebičů v prostorách, prostředích pro ně nevhodných.

Případné nevhodné použití elektrického spotřebiče konstruovaného na nízké napětí 230 V, 50 Hz, může být vniknutí vody do spotřebiče ať už při jeho náhodném pádu, nebo polití, postříkání, apod., přímo životu nebezpečné. Cesta nebezpečného proudu se může uzavírat v poměru impedancí a tedy i přes uživatele.

Vzhledem k tomu, že se jedná o závažný problém, který již v mnoha případech způsobil smrtelná zranění, pokládám za nutné na tuto, byť obecně známou problematiku upozornit.

Autor článku: 

Komentáře

kooupelna

26.01.2006 - 00:13 Tomaš Hikyš
Mohu umístit zdroj napajen 220v pro bezdotikovou bateryji přímo pod umyvadlo?

kotel pro etazove vytapeni a ohrav TUV v zone 1

21.08.2012 - 20:24 luke fluke
Dobry den, v clanku je uvedeno, ze v zone 1 je mozne instalovat "ohrivac vody s krytim ipx5d" muze se tam tedy instalovat i kotel se stejnym krytim? Dekuji vam za odpoved.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail