Dvanáctihodinová směna rovná se 11,5 hodiny práce

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Pracuji ve společnosti, kde je nerovnoměrně rozvržená pracovní doba. Máme dvanáctihodinové směny od 9.00 do 21.00 hodin, tudíž započítaná odpracovaná doba je 11 hod. Pokud se hovoří, že se má dodržovat 12hodinová  směna, mám tomu rozumět tak, že je to 11 hod. práce + 1 hod. odpočinku nebo 12 hod. práce + 1 hod. odpočinku? Nikde jsem to nevyčetla.

Zásada, že délka směny nesmí přesáhnout 12 hodin vyplývá jak z ustanovení § 82 zákoníku práce (u rovnoměrného rozvržení pracovní doby), tak z ustanovení § 83 zákoníku práce (u nerovnoměrného rozvržení pracovní doby). Tato zásada byla do zákoníku práce transponována z evropské směrnice o pracovní době (Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/88/ES ze dne 4 .listopadu 2003 o některých aspektech úpravy pracovní doby). Zásada, že délka směny zaměstnance nesmí být více jak 12 hodin bezprostředně souvisí se zásadou obsaženou v ustanovení § 90 odst. 1 zákoníku práce, podle které je zaměstnavatel  povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích. To je zásada, to musí každý zaměstnavatel dodržet.

Podle ustanovení § 88 zákoníku práce pak platí dále, že zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut; mladistvému zaměstnanci musí být tato přestávka poskytnuta nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce. K tomu je třeba vysvětlit následující: Původně bylo v zákoníku práce, že zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci přestávku v práci po 4,5 hodinách nepřetržité práce. To pak znamenalo pro zaměstnance pracující v 12hodinových směnách, že jejich čistá pracovní doba byla pouze 11 hodin a jedna hodina (tedy 2 x 30 minut) se odpočítávala na přestávky v práci. Toto však bylo změněno již skoro před 4 roky a ustanovení o přestávkách v práci bylo upraveno do dnešní podoby - jedna přestávka v práci po 6 hodinách nepřetržité práce. To pak pro zaměstnance pracující v 12hodinových směnách znamená, že jejich čistá pracovní doba představuje 11,5 hodin a v rámci celého kalendářního roku ušetří v harmonogramu cca 4 – 6 směn oproti právnímu stavu před rokem 2004, kdy čistá pracovního doba z 12hodinové směny představovala 11 hodin.

Autor článku: 

Komentáře

Dvanáctihodinová směna rovná se 11 hodin práce

02.01.2008 - 15:02 Rostislav Sigmund
Autorka ve svém příspěvku úplně opomněla kolektivní smlouvu - v této zaměsnavatelé s oblibou "<STRONG>zaměstnancům vychází vstříc</STRONG>" tím, že se zavážou poskytnout přestávku na jídlo a oddech již po 5,5 hodinách a jsme u toho, že <STRONG>dvanáctihodinová směna = zaplacených 11 hodin</STRONG>

Re: Dvanáctihodinová směna rovná se 11 hodin práce

04.01.2008 - 10:27 Tomáš Neugebauer
Nemusí se ani jednat o ujednání v kolektivní smlouvě, neboť zákoník práce v §&nbsp;88 jasně říká, že "zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci <STRONG>nejdéle</STRONG> po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech...". Tedy kromě jejího umístění na začátek směny ji může umístit kdykoliv v rozsahu prvních šesti hodin. Pak musí poskytnout i druhou přestávky během tzv. dvanáctihodinové směny.

Re: Dvanáctihodinová směna rovná se 11 hodin práce

04.03.2009 - 14:54 ola
nesouhlasím s autorem odpovědi. Po 6 hod čerpáte přestávku na jídlo a oddech v trvání 30 min (která se nezapočítává do odpracované doby) a do konce směny Vám zůstává už jen 5,5 hod a proto druhou přestávku nemusíte čerpat. To znamená, že budete mít zaplaceno 11,5 hod.

Dvanáctihodinová směna rovná se 11 hodin práce

04.01.2008 - 12:38 Rostislav Sigmund
Samozřejmě s Vámi souhlasím, kolektivní smlouvou bylo myšleno, že si&nbsp; zaměstnavatel nechá "posvětit" poskytování&nbsp;přestávek dříve, jak po 6 hodinách

Dvanáctihodinová směna ještě jednou

18.02.2008 - 17:22 Josef Olšák
<P>Stále se v tom nemohu vyznat:</P> <P>Pracuji-li od 17.00 hod odpoledne do 06.00 hod ráno, jsem v práci 13 hodin s tím, že mám placenou 12-ti hodinovou směnu a dvě 30 minutové neplacené přestávky na jídlo a oddech. Je to tak správně?</P> <P>A mám-li dělenou směnu, praciji od 03.00 hod do 9.00 hodin, a pak od 15.00 hodin do 21.00 hodin. Je to správně?</P> <P>Děkuji za odpověď a za vysvětlení.</P>

nerovnoměrná dvanátihodinová směna

16.03.2009 - 14:51 Renata
pracuji jako prodavačka - pokladní v obchodě, který má otevírací dobu jako Obchodní centrum, kde je. Prodejna je situována bez jakéhokoliv zázemí, takže ji lze opustit po celkovém zabezpečení na nezbytně krátkou dobu / WC/, půl hodina na jídlo je zcela vyloučená, protože směnu má pouze jedna prodavačka a i když jídlo roznášejí v polystyrenových obalech až k obchodu, není možnost si ho v klidu sníst - slova dobrou chuť, mohla byste mi ukázat...umožní leda sem tam něco polknout, ale to není oběd....dá se tohle nějak napravit?

Suplování vedoucí při 12tihodinových směnách

08.05.2019 - 09:24 Draga Moravcová
Pracuji v soukromé firmě jako prodavačka butiku v OC ve 12ti hodinových směnách. Celkem jsme 2 prodavačky (střídáme se) a jedna vedoucí, která přichází denně na kratší pracovní dobu, zpracovává si agendu vedoucího a vykrývá směny při nemocích nebo dovolených tak, jak je potřeba. Tato vedoucí dala výpověď (pro nedobré zacházení a jednání vedení firmy) a majitelka firmy nás teď nutí (aby ušetřila za funkci vedoucí), abychom já i kolegyně suplovaly práci vedoucí). I když se mne majitelka ptala, zda chci být vedoucí, řekla jsem jí že nechci a chci dál pracovat jako prodavačka. Totéž udělala i kolegyně. Tak přesto, bez jakýchkoliv diskuzí nám to dala majitelka rozkazem (poslala fax), kde píše jen povinnosti, jak je máme rozdělené a nezmiňuje se ani o penězích a ani o tom, jek bude provoz probíhat, když jedna z nás půjde na dovolenou a nebo bude nemocná, kdo ji zastoupí, když jsme jen dvě sřídající se po 12 hodinových směnách. Ani slovo nepadlo o změně pracovní smlouvy. Tu práci navíc přijmout nechci, protože při provozu prodeje to není možné a mříž zavřít nesmím. Jako prodavačka ve své pracovní době musím ještě při provozu uklízet prodejnu, dělat výlohu, vybalovat věci a mnohdy ještě dělat i objednávky a nesmím v žádném případě zavřít provozovnu. Je to i nebezpečné, protože se můžou ztratit nějaké věci, prodejna je velká a jsem tam úplně sama. Jak se můžu bránit? Je to někde v zákoníku práce uvedeno, co si všechno mohou na nás dovolovat za pár peněz? Děkuji za odpověď.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail