Dovolená z důvodu špatných klimatických podmínek

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Zaměstnavatel nám od nového roku nařizuje vybírání letošní dovolené z důvodu špatných klimatických podmínek. Myslím si, že by nás měl nechávat doma za 60 % průměrného platu dle § 207 zákoníku práce. Dle současného počasí to vypadá, že do práce nepůjdeme ještě dlouho a nezůstane nám žádná dovolená. Má na to právo? A jak by se dala sjednat náprava?

Ano samozřejmě máte plnou pravdu, ale nevím, jak účinně Vám poradit, abyste přesvědčili zaměstnavatele, že Vám má poskytovat náhradu mzdy z titulu překážky v práci z důvodu nepříznivých povětrnostních podmínek podle § 207 zákoníku práce nebo z důvodu dočasné nezaměstnanosti, tedy překážky v práci na jeho straně podle § 209 zákoníku práce. Pokud by u Vás působila odborová organizace (a to z Vašeho dotazu nevyplývá), pak by bylo možno se zaměstnavatelem jednat, ale takto je situace velice obtížná. Zaměstnavatel má právo určit zaměstnanci nástup dovolené, ale zákoník práce výslovně říká, že cituji „přitom má přihlížet k oprávněným zájmům zaměstnance“. Není tedy jistě oprávněným zájmem zaměstnance vyčerpat si celou dovolenou v lednu a následně celých jedenáct měsíců pracovat a nemoci si vyčerpat ani den dovolené. Starý zákoník práce dovolenou nazýval „dovolenou na zotavenou“, a to je také výstižnější název, dovolená je pojmově určena k oddechu a odpočinku zaměstnance. Dovolená v pojetí evropské směrnice o určitých aspektech stanovení pracovní doby (kterou máme do zákoníku práce transponovánu) je dobou odpočinku zaměstnance a je pojmově určena k prevenci zaměstnanců před úrazy. Zaměstnanec si musí v průběhu roku čerpat dovolenou, aby si mohl odpočinout a aby nebyl unaven, protože únava zvyšuje riziko pracovních úrazů.

Jako jedinou možnost vidím, že požádáte příslušný oblastní inspektorát práce, aby u Vašeho zaměstnavatele provedl kontrolu a posoudil, jestli čerpání dovolené v lednu je v souladu se zásadami BOZP. Adresu i spojení naleznete na stránkách Státního úřadu inspekce práce.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail