Dotazník - Rozdíl ve využívání „nových technologií“ v době před koronakrizí a v jejím průběhu

Zdroj: 

Pojmy jako digitalizace, automatizace a robotizace nejsou pro většinu lidí v dnešní době neznámé. Řídíte podnik nebo pracujete v podniku, kde digitalizace a automatizace v nějaké míře probíhá? Jsou s novými technologiemi i přijímána opatření v oblasti BOZP? Ovlivnila proces přijímání nových konceptů pandemie viru COVID-19? Pokud ano, vyplňte prosím náš dotazník (viz níže). Váš názor a Vaše zkušenosti jsou pro nás důležité.

V tuto chvíli máme sesbíraných 71 dotazníků, naším cílem je alespoň 100, zapojte se ještě do sběru dat.

Předem děkujeme za cenné odpovědi.

S novými technologiemi se setkáváme na každém kroku. Ovlivňují nejen náš soukromý, ale i pracovní život. Začlenění pokročilých technologií do pracovních činností a zrychlená automatizace již do určité míry probíhá ve všech vyspělých zemí včetně České republiky.

S příchodem nových technologií a konceptů do společnosti, jakými jsou např. průmysl 4.0, chytré podniky, Internet věcí, robotizace nebo umělá inteligence, se začíná měnit charakter práce a dovedností. Pro každé odvětví je koncept nových technologií odlišný a vyvíjí se asymetricky. V současnosti se nejvíce projevuje v průmyslu, zemědělství, stavebnictví, administrativě a dalších odvětvích, kde je jejím účelem zefektivnit práci, snížit její rizikovost pro pracovníky nebo nahradit nedostatek pracovních sil.

Vývoj konceptů nových technologií byl velmi ovlivněn a do jisté míry urychlen pandemií COVID-19. Mnoho firem bylo nuceno na pandemii zareagovat. Začaly se využívat komunikační a informační technologie i ve firmách, kde doposud takovéto nástroje využívány nebyly, nebo pouze v omezené míře. Homeworking začal být brán ne jako benefit pro zaměstnance, ale jako nutný nástroj pro zajištění chodu firmy.

Každý nový koncept sebou přináší kromě výhod i rizika. I v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci je zapotřebí sledovat vývoj v této oblasti a proaktivně přijímat adekvátní opatření, která tato případná rizika minimalizují.

Dotazník pro zaměstnavatele a zaměstnance

Rozdíl ve využívání „nových technologií“ v době před koronakrizí a v jejím průběhu - dotazník pro zaměstnavatele 

Rozdíl ve využívání „nových technologií“ v době před koronakrizí a v jejím průběhu - dotazník pro zaměstnance

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail