Dodržení povinného odpočinku mezi směnami v případě pracovní pohotovosti

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Pracuji v telekomunikacích a moje denní směna je 10:30 - 20:00 hod. Poté mám pracovní pohotovost do 8:00 druhého dne. V případě poruchy v 00:00 musím na výjezd a poté se vracím ve 3:00 hod. Porušuji tím povinný odpočinek mezi směnami (min. 8 hod.), nebo je v takovém případě možné ho nedodržet? V kolik mohu jít na další směnu?

S pracovní pohotovostí je v naší právní úpravě trochu problém, a to proto, že evropské právo nějakou pracovní pohotovost neboli čekání na práci nezná. Zná buď práci, nebo odpočinek a nic víc. Proto také příslušná evropská směrnice (Směrnice Evropského parlamentu a rady 2003/88/ES ze dne 4. listopadu 2003 o některých aspektech úpravy pracovní doby), kterou máme do zákoníku práce transponovanou, s tím neumí zacházet.

Ve Vašem případě si tedy musíme položit otázku, co bude onen výkon práce od 0:00 hod. do 3:00 hod. Bude to práce přesčas, nebo směna? Pokud to bude práce přesčas, tak se nic neděje a já se domnívám, že zaměstnavatel Vám tu práci uznává za práci přesčas. Zde je třeba se řídit § 95 odst. 2 druhá věta zákoníku práce (ZP): „Výkon práce v době pracovní pohotovosti nad stanovenou týdenní pracovní dobu je práce přesčas.“ A pak platí podle § 90 odst. 2 písm. c) bod 3 ZP, že zaměstnancům v telekomunikacích a poštovních službách může být nepřetržitý odpočinek mezi dvěma směnami zkrácen až na 8 hodin. Důvodem je definice pojmu směna. Podle § 78 odst. 1 písm. c) ZP je směnou část týdenní pracovní doby bez práce přesčas, kterou je zaměstnanec povinen na základě předem stanoveného rozvrhu pracovních směn odpracovat. Tam jsou důležitá slova „bez práce přesčas“. Proto, když Vám dobu odpracovanou v době pohotovosti zaměstnavatel proplatí jako práci přesčas, tak Vaše směna skončila ve 20:00 hod. a další začala v 10:30 hod. Odpočinek mezi směnami byl dodržen. Pokud by Vám ale zaměstnavatel řekl, že je to výkon práce, pak by to byl konec směny (části stanovené týdenní pracovní doby) a na další směnu byste měl nastoupit až po 8 hodinách. To se ale v praxi nedělá.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail