Designéři fandí ekologii

Zatímco na autosalonech uvidíte, v čem se bude jezdit za rok, dva či tři, jiní chtějí vědět, v čem budeme prát či vařit v roce 2020!

Pátý ročník soutěže Electrolux Design Laboratory vyvrcholil. Z prací stovek studentů z celého světa postoupilo do finále v Paříži osm nejzajímavějších projektů. Jejich cílem bylo nabídnout ekologické řešení pro praní, vaření, chlazení či obdobné činnosti v domácnosti. Podmínka? Měly spotřebovávat co nejméně energie a být šetrné k životnímu prostředí.

Mezi nejlepší nápady pro rok 2007 se dostala například sprcha, pod níž se v pohodě umyjete s pouhými dvěma litry vody, či domácí kompostér (vzhledem ke zvýšení cen za odvoz popelnic určitě hodně zajímavá záležitost), ale nakonec si prvenství odnesla pračka. Bylo to trochu překvapení, protože tento typ spotřebiče již jednou vyhrál (špínu z prádla tehdy odstraňovaly negativní ionty i stlačený vzduch), v roce 2004 zabodovali čeští studenti Jan Čapek a Kryštof Nosál s pračkou a sušičkou prádla Washman, když získali druhou příčku. Jejich spotřebič byl určen mužům, připomínal velkou varnou konvici a vedle zajímavého designu nepostrádal vtip ani humor.

Pračka bez detergentů

V porotě nechyběla Céline Cousteau, vnučka slavného J. Cousteau či světově proslulá návrhářka Matali Crasset, která se zaměřuje - kromě jiného - na průmyslový design, Brit Jason Bradbury, jenž v médiích propaguje nové technologie, a Henrik Otto, vedoucí sekce Global Design ve společnosti Electrolux. Ten má velký podíl na tom, že právě design patří mezi nejdůležitější trumfy, díky nimž tato společnost směřuje k vůdčímu postavení na trhu spotřebičů. A co tito odborníci vybrali? Jako nejlepší ocenila porota ekologickou pračku od maďarského studenta Levanta Szabóa, který pro praní využil ryze přírodní substanci neboli slupky z ořechů asijského stromu Sapindus mucorossi. Ty obsahují velké množství takzvaných saponinů. A protože jde o ryze přírodní záležitost, nedochází k zatěžování životního prostředí, navíc ji velmi dobře snášejí i alergici, nevadí barvám prádla a dokonce je velmi levná. Zatímco za běžné prací prášky čtyřčlenná rodina zaplatí ročně průměrně 1600 korun, mýdlový ořech by vás přišel asi na 350 korun.

Na druhém místě se umístila Francouzka Laura Pandelle se solárním vařičem, který vypadal tak trochu jako elegantní pánev se skleněným poklopem, a třetí byl Go Fresh, chladnička spořící energii se samostatnými částmi tvarem připomínajícími včelí plástve od He Cheng Fei z Jiangnan University v Číně. „Hledal jsem substanci, která by mohla nahradit detergent. Mýdlový ořech je rostlina, může se pěstovat, neznečišťuje přírodu, je její částí. Jiný problém byl tvar pračky. Zmenšil jsem konvenční velikost a navrhl ji plochou tak, aby se vešla i do malých bytů a přitom byla schopná vyprat najednou hodně prádla,“ popisoval svůj přístup Levante Szabó.

Spokojeni byli i studenti, kteří se neumístili na prvních třech místech. Například jihokorejský zástupce Bae Won-Ho, který přijel do Paříže se solární čističkou vzduchu pro domácnosti, byl v Evropě poprvé.

Možná že některý z jeho spolužáků uspěje v Design laboratory 2008 – mezinárodní finále proběhne v říjnu v Curychu. Letošní soutěž by měla nabídnout spotřebiče, jež by bylo možné používat během dvou až tří let a týkat se uchovávání potravin, vaření a – jak jinak - praní. „Hledáme odvážné nápady a řešení,“ říká vedoucí oddělení Global Design společnosti Electrolux Henrik Otto. „Příspěvky by měly odrážet hlavní zájmy internetové generace, jako je mobilita, pohodlí, čas, materiály, personalizace, zábava, technologie a udržitelnost.“

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail