Oficiální statistiky týkající se pracovních úrazů můžete najít na webových stránkách Státního úřadu inspekce práce (SÚIP). Součástí těchto zpráv je rozšiřující a doplňující analytická studie, kterou zpracovává Výzkumný ústav bezpečnosti práci, a to na základě poskytnutých dat ze SÚIP, Českého báňského úřadu (ČBÚ) a Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Statistiky o pracovních úrazech jsou obvykle aktualizovány ročně. Některé organizace mohou poskytovat i čtvrtletní zprávy nebo průběžné aktualizace.
Ano, údaje o ekonomických nákladech pracovních úrazů jsou k dispozici v analýzách a studiích publikovaných ČSÚ, MPSV a dalšími relevantními organizacemi. Tyto údaje zahrnují náklady na lékařskou péči, odškodnění a ztrátu produktivity.
KaPr je využíván k evidenci prací zařazených do kategorií podle míry rizika (jako důsledek působení biologických, chemických a fyzikálních faktorů pracovních podmínek), jemuž jsou pracovníci v průběhu své činnosti vystaveni.
Jde o databázi odborně způsobilých osob pro podniky a firmy, pokud shání služby OZO k zajišťování úkolů v prevenci rizik, k činnostem koordinátora BOZP na staveništi, v požární ochraně nebo technika požární ochrany. Provozovatelem katalogu je VÚBP.
Informace o nemocích z povolání jsou k dispozici na webových stránkách Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Tato organizace zveřejňuje údaje o počtech a druzích nemocí z povolání.
Ano, můžete využít náš katalog otevřených dat BOZP KRAJE, který je vytvořen v aplikaci CKAN. Najdete zde 44 datových sad od 8 organizací, které se týkají inspekce práce, nemocí z povolání, pracovní neschopnosti, pracovní úrazovosti, ocenění v BOZP, nebezpečných událostí a potřebné adresáře a číselníky.
Mezinárodní statistiky týkající se BOZP jsou dostupné na stránkách organizací jako je Mezinárodní organizace práce(ILO) a Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA).
ESENER je rozsáhlý Evropský průzkum podniků na téma nových a vznikajících rizik (ESENER), který zjišťuje, jak jsou řízena rizika BOZP na evropských pracovištích. Tisíce podniků a organizací v celé Evropě jsou požádány o poskytnutí odpovědí na dotazník, který se zaměřuje na všeobecná rizika BOZP a jejich řízení; psychosociální rizika, jako je stres, šikana a obtěžování; podněty a překážky při řízení BOZP; účast zaměstnanců na postupech v rámci BOZP.
Výsledky vyplývající z těchto dotazníků doplňují sekundární analýzy zahrnující řadu hloubkových studií, které se zaměřují na konkrétní témata. V těchto studiích se uplatňují metodiky kvantitativního i kvalitativního výzkumu s cílem lépe porozumět hlavním zjištěním průzkumu.
Ano, specifické statistiky pro jednotlivé průmyslové odvětví jsou k dispozici na stránkách ČSÚ a MPSV. Tyto statistiky poskytují přehled o úrazovosti a bezpečnosti práce v různých sektorech, jako je stavebnictví, výroba, zdravotnictví atd.
Jde o vizualizační nástroj, který je oficiálním zdrojem informací o stavu a trendech v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v evropských zemích. Systém poskytuje vizualizované informace o důležitých ukazatelích BOZP na úrovni EU a na národní úrovni; vychází ze statistik, průzkumů a veřejných údajů. Barometr BOZP předkládá data z několika různých zdrojů; některé pocházejí z roku 2010, kde jsou prezentovány trendy.
Na webových stránkách Pracovní pohoda si můžete stáhnout originální datové soubory z jednotlivých vln sběru dat o kvalitě pracovního života v České republice, z nichž se generují analýzy v sekci Vývoj pracovní pohody.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1 - Nové Město
IČO: 00025950
DIČ: CZ00025950