Cesta do budoucnosti. Děti namalují, jak si představují pracovní život

Zdroj: 

Novou výtvarnou soutěž „CESTA DO BUDOUCNOSTI: nejlepší pracovní život pro každého“ vyhlásil Výzkumný ústav bezpečnosti práce (VÚBP) pod záštitou MPSV.

Soutěž je určena pro žáky základních škol, nižších stupňů víceletých gymnázií a děti z dětských domovů. V rámci soutěže si děti zahrají na vizionáře a vyjádří pomocí obrázků, jak by mohla vypadat práce za 50 nebo 100 let, a jak se chránit před riziky, které můžeme dnes jen předvídat.

Mladí tvůrci budou soutěžit ve věkových kategoriích 6 až 10 let a 11 až 16 let. Své práce mohou přihlásit do 31. března 2017.

Téma soutěže vychází z motta Evropské kampaně BOZP pro období 2016 - 2017 „Zdravé pracoviště pro všechny bez rozdílu věku“, pořádané Evropskou agenturou pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Vlastní kampaň se zaměřuje na otázky udržitelné práce a zdraví a bezpečnosti na pracovišti. Vychází přitom z faktu, že v řadě členských zemí EU se zvyšuje věk odchodu do důchodu a mnoho pracovníků bude pravděpodobně muset déle pracovat. Čtvrtina zaměstnanců se už dnes domnívá, že jejich práce má vliv na jejich zdraví a že ji nebudou v 60 letech schopni vykonávat. Bude proto třeba vyvinout odpovídající úsilí pro vytvoření bezpečnějšího a hlavně zdravějšího pracovního prostředí pro všechny.

Dnešní děti a mládež jsou naší budoucí pracovní sílou. I oni se budou při práci setkávat s riziky, i oni se v pozdějším věku nevyhnou problémům starších lidí. Někteří už možná přemýšlejí nebo dokonce vědí, čím by chtěli být, jaké zaměstnání se jim líbí a jakou práci by chtěli vykonávat. Současná generace mladých lidí je ovlivněna digitalizací, automatizací a robotizací a vykazuje jiné vlastnosti a tendence než generace předešlé. Organizátoři soutěže proto předpokládají, že díky tomu je schopna vidět práci a pracovní život zcela jinou optikou, a předloží zajímavé a neobvyklé náměty, jak by mohla vypadat práce (nejlépe zdravá práce) třeba za desítky let, a především, co by lidem současnou i budoucí práci ulehčilo nebo zjednodušilo.

Obrázky zhodnotí  porota  složená  ze  zástupců  MPSV,  Ministerstva  zdravotnictví, Ministerstva  školství,  mládeže  a tělovýchovy,  Státního  úřadu  inspekce  práce, Českomoravské konfederace odborových svazů, organizátora a partnera soutěže. Vítězové budou  vyhlášeni u příležitosti konání semináře v rámci  Evropské kampaně BOZP 11. května 2017 na veletrhu FOR INDUSTRY 2017 v Praze - Letňanech. Zde převezme hodnotné ceny pět vítězů v každé kategorii. Ohodnoceny budou rovněž školy a školská zařízení, která zaslala práci, která se umístila na 1. místě v dané věkové kategorii. Cenu obdrží i pedagogové, kteří přispěli k tvorbě oceněných prací a přihlásili je do soutěže.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail